Miejsca

„Miejsca" to zbiór dwunastu opowieści komiksowych autorstwa Briana Wooda i Ryana Kelly. Bohaterką opowiadań jest Megan McKeenan, punkówa, która co chwilę zmienia pracę, miejsce zamieszkania, pomysł na życie. Dwanaście różnych miejsc, dwanaście różnych historii, które łączy - poza główną bohaterką - poszukiwanie odpowiedzi na ważne nie tylko dla młodych marzycieli pytania o sens życia. Współczesna ballada, która zachwyci nawet najbardziej wymagających czytelników. „Miejsca" to tytuł wpisujący się w tradycję powieści drogi; w klimacie książek Capote'a, Kerouaca czy Albertine Sarrazin. "Booklist" Brian Wood, autor scenariuszy do niezwykle popularnych komiksów jak „DMZ", „Northlanders" a także komiksów ze świata Star Wars, stworzył jedno z najciekawszych dzieł komiksowych ostatnich lat, współczesną balladę o niebieskich ptakach. Ryan Kelly to wieloletni współpracownik Wooda, w Polsce znany głównie dzięki serii Lucyfer, do której od lat tworzy rysunki. „Miejsca" były nominowane do dwóch najważniejszych amerykańskich nagród komiksów – Harvey i Eisner Award.

Informacje dodatkowe o Miejsca:

Miejsca - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-05-13, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
NAJLEPSZE MIEJSCE Ten album jest jak doskonałe kolekcjonerskie wydanie DVD. Duży format, świetna jakość, piękna twarda oprawa, komplet dwunastu zeszytów serii zebranych w środku i imponująca masa dodatków - od komentarzy twórców do poszczególnych części, po solidną galerię okładek i ilustracji. Ale to tylko otoczka, tylko strona techniczna, a jest przecież coś istotniejszego - ,,Miejsca" to po prostu rewelacyjny komiks z górnej półki, po który sięgnąć powinien każdy ambitny czytelnik. Megan McKeenan. Dziewczyna. Młoda kobieta. Kobieta wreszcie. Jej życie to miejsca, ale miejsca różne, bez tego jednego jedynego. Jej życie to podróż przez Amerykę Północną, przez dwanaście miast - od Portland w Oregonie, po Vermont - w poszukiwaniu samej siebie i domu. Ale też i podróż przez dwanaście lat egzystencji i wyborów. Dwanaście lat przemian i ludzi spotykanych w trakcie, domów do zamieszkania i zajęć do wykonania. Ewolucji jaką przechodzi od zagubionej dziewczyny tkwiącej u boku faceta, którego niszczyło uzależnienie zmuszającej i jego i ją do ciągłej ucieczki i ciągłego poszukiwania sposobów zdobycia narkotyków, do dorosłej kobiety, która... Właśnie, czy Megan odnajdzie wreszcie miejsce tylko dla siebie? Ten komiks imponuje. Trzy lata pracy i nominacja do nagród Harveya i Eisnera - najważniejszych wyróżnień branży komiksowej, które śmiało można by porównać do BAFTA i Oscara - to fakty, które robią wrażenie, jednak największe wrażenie robi sama historia (a właściwie historie) i ilustracje. Brian Wood, którego w naszym kraju znamy z ,,DMZ" czy ostatnio ,,Star Wars: W cieniu Vavina" wykonał kawał dobrej roboty pisząc przejmujący, balladyczny scenariusz tej serii. Megan, jaką przedstawia, to postać z krwi i kości, postać żywa, absolutnie nie papierowa, z własnym charakterem, przekonaniami i własnym życiem. Podobnie jest też z innymi postaciami, jakie wtrąca na jej drogę los, ale to na jej barkach spoczywa odpowiedzialność za całą historię. Bo choć inni bohaterowie również fascynują (tu w szczególności wspomnieć należy chłopaka od polaroida, chłopaka, który włamuje się do niej do domu, ale na zasadzie przyzwolenia z jej strony, komunikując się z Megan za pomocą podpisanych krótko zdjęć), nie kto inny jak ona podtrzymuje cały motyw podróży do dojrzałości i odnalezienia siebie. Motyw znany. Zgrany? Być może, ale w ujęciu Wooda chwytający powiew świeżości i nowy oddech. Rysunki Ryana Kellyego (tak, tego od serii ,,Lucyfer") to doskonałe uzupełnienie całości. Pokazał kiedyś, jak doskonale czuje się w statecznych, obyczajowych opowieściach rysując (swoją drogą także do scenariusza Wooda) ,,The New York Four" i kontynuację ,,The New York Five" i swoją wielkość na tym polu udowadnia także w ,,Miejscach". Jego czarnobiałą kreskę najłatwiej można by było podsumować określeniem ,,gdyby Poul Pope rysował mangę", ale byłoby to zbyt duże uproszczenie. Bo owszem, twarze w wykonaniu Kellyego mają coś z Pope'a, a kadrowanie, sporadycznie używany cień i przywiązanie do detali ma coś z mangi, ale jego rysunki to styl własny, piękny i ujmujący. Znakomicie budujący klimat i znakomicie operujący czernią i sporadycznym cieniowaniem. Czytanie i oglądnie ,,Miejsc" to wielka przyjemność, ale przyjemność także skłaniająca do refleksji i wracania do niej raz po raz. Pięknie przy tym wydana, z mocą dodatków i świetną jakością - to pozycja absolutnie konieczna dla każdego fana komiksu i ambitnych, ceniących sztukę czytelników. Polecam gorąco! Recenzja zamieszczona na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/05/13/miejsca-brian-wood-ryan-kelly/
Avatar użytkownika - malwina10405
malwina10405
Przeczytane:2019-08-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Komiks przedstawia różne historie z życia pewnej dziewczyny o imieniu Megan oraz członków jej rodziny. Niektóre rozdziały były dosyć dziwne, ale w sumie Ameryka to tez trochę inna rzeczywistość. Muszę przyznać, że kreska od początku bardzo przypadła mi do gustu.

Forget Me Not
Julie Soto