Moja żona nie tańczy. Opowiadania wybrane

Tove Ditlevsen jest zjawiskiem nie tylko w literaturze duńskiej, ale i światowej. Wychowana w rodzinie robotniczej, dzięki niespotykanemu talentowi przekroczyła granice swojego przeznaczenia, zdobyła - i porzuciła - literackie salony i osiągnęła w Danii status pisarki kultowej.

W jej oszczędnej, intymnej prozie nie znajdziemy wielkiej historii ani przełomowych wydarzeń. Bohaterami są młode, zakochane dziewczyny i zgorzkniali uliczni sprzedawcy, fryzjerki i profesorowie, kobiety porzucone przez mężów i te, które dopiero planują rozstanie z mężczyzną. Życie rodzinne, miłosne, a nawet wewnętrzne to u Ditlevsen przestrzeń, w której nieustannie rozgrywamy strategiczne szachy, to przestrzeń walki i przemocy - nikt nie skrzywdzi cię tak jak własna matka (chyba że mąż lub żona), a dzieci zdane są same na siebie.

Z zaledwie kilku słów Ditlevsen tworzy skomplikowany świat pełen zależności, trudnych decyzji i emocji buzujących pod powierzchnią. Świat, w którym to, co wypowiedziane na głos, jest dużo mniej istotne od tego, co przemilczane.

Informacje dodatkowe o Moja żona nie tańczy. Opowiadania wybrane:

Moja żona nie tańczy. Opowiadania wybrane - opinie o książce

Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2023-01-12, Ocena: 4, Przeczytałem,

Ciekawe opowiadania o zdradach, rozwodach, ludziach poszukujących miłości i smutnych dzieciach z rozbitych związków w realiach Dani lat 60-tych. Ciekawe, ale już bez takiego błysku jak "Trylogia kopenhaska".

Tove osiągnęła w Danii status pisarki kultowej. I wcale się temu nie dziwię, ponieważ w swoich tekstach idealnie rozgrywa ludzkie emocje.

Przede wszystkim związki.

Między mężczyzną a kobietą, rodzicem a dzieckiem.

Obnaża w bardzo prosty, ale jakże dobitny sposób nasze obawy i lęki.

Jak potrafimy grać, jak wiele wybaczyć.

W jej codziennych historiach wali się świat, wypływa beznadzieja. Spotkamy kobiety: porzucone, zgorzkniałe, zakochane. Poznamy życie rodzinne i miłosne. Życie, w którym toczy się ciągła walka, a kto nas najmocniej krzywdzi?

Najbliżsi.

Matka, która nie pozwala usamodzielnić się synowi, zdradzająca żona, mąż i dzieci, które są zdane tylko na siebie.

Bronią Tove jest prostota.

Kłuje nasze serca wielkimi emocjami tylko i wyłącznie zwykłymi zdaniami.

Widać, że wiele w swoim życiu przeszła i doskonale rozumie, co chce nam przekazać.

Dlatego jej proza jest wyjątkowa.

Jedyna w swoim rodzaju.

Smutna, ale piękna.

Ogromnie Wam polecam!!!

Trylogia kopenhaska
Tove Ditlevsen0
Okładka ksiązki - Trylogia kopenhaska

Wybitna Trylogia kopenhaska duńskiej poetki i prozaiczki Tove Ditlevsen w końcu trafia w ręce polskiego czytelnika. W podzielonej na trzy części książce...

Twarze
Tove Ditlevsen0
Okładka ksiązki - Twarze

Krótka, po mistrzowsku napisana powieść, której bohaterka prowadzi dramatyczną walkę z chorobą psychiczną, powoli wracając do świata ludzi zdrowych. Jest...