Niebieski notatnik

Tytuł oryginału: The Blue Notebook
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Barbara Korzon
Ilustracje: Aman Khan

Książka opowiada o Batuk, piętnastoletniej, przedwcześnie dojrzałej dziewczynie, która sprzedana w dzieciństwie przez ojca popada w niewolę seksualną. Rzucona w ponurą rzeczywistość Common Street w Bombaju Batuk zaczyna pisać; notuje swoje myśli i obserwacje, tworzy własne fantastyczne opowieści. Pisanie staje się dla niej ucieczką od codziennej egzystencji - w świat marzeń. Ta pięknie napisana powieść, w której tragizm miesza się z humorem, jest zarazem zadziwiająco optymistyczna. Pokazuje, że nawet w najtrudniejszych warunkach można odnaleźć sens życia, nadać wartość własnemu istnieniu.

"Arcydzieło, które każe nam zmienić sposób myślenia o człowieczeństwie i naszym miejscu wśród ludzi."

Star Tribune

Kup książkę Niebieski notatnik

Opinie o książce - Niebieski notatnik

Avatar użytkownika - dunia20002
dunia20002
Przeczytane:2015-09-28, Przeczytałam,
Niezwykła książka!!

Cudowna w każdym calu. Czytając modliłam się o to, by nie była to prawdziwa opowieść o życiu Batuk ...i nie była..jednak książka powstała z inspiracji po tym gdy autor zobaczył przepiękną dziewczynkę za kratami, piszacą coś w niebieskim notatniku. To dzięki niej powstała powieść o Batuk. Dzięki tej powieści po czesci ( tak zaznacza autor) możemy dowiedzieć się jak żyją dzieci w Indiach i okolicy, z czego żyją, co przeżywają i jak umierają. To tylko po części ponieważ autor chciał uchronić czytających przed tragizmem i szokiem, albowiem szokuje już to co czytamy a to podobno tylko namiastka tego, co tam się dzieje.

Sama historia Batuk przeraża, to jak lądowała wciąż w różne ręce , to z czym się borykała , przyprawia nas o zawrót głowy, o to, że nie chce się wierzyć, że takie historie naprawdę się dzieją na naszym świecie.

Ogromnym plusem książki jest koniec - nietypowy- nie zdradzę już nic więcej.

Musicie ją przeczytać!

Avatar użytkownika - ShirinKa
ShirinKa
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2012-10-17, Przeczytałem,

Czuję czubek lśniącego miecza w swojej króliczej norce. Ból przeszywający moje ciało jest jak porażenie prądem. Cofając się przed nim, wyginam w łuk mimo gniotącego mnie ciężaru. Słyszę , jak trzej pozostali krzyczą na Ifikhara, żeby przestał, ale on każe im zamilknąć. Opiera o brzuch rękojeść miecza i nagłym pchnięciem wbija we mnie ostrze. Ból rozdziera mi ciało.

Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown