Odmieniłeś moje życie...

Kiedy młody Abdel Sellou ze skierowaniem z biura pośrednictwa pracy zjawił się w domu sparaliżowanego Philippe' a Pozzo di Borgio, nic nie zapowiadało, że po pierwsze dostanie pracę opiekuna osoby niepełnosprawnej, która wymagała jednak pewnych predyspozycji oraz doświadczenia, po drugie, że okaże się w niej tak skuteczny, wręcz niezastąpiony, a po trzecie, że opiekuna i pacjenta połączy w końcu autentyczna przyjaźń.

Bo dzieliło ich absolutnie wszystko: pochodzenie, sytuacja majątkowa, doświadczenie życiowe, kondycja fizyczna... Abdel był Arabem, które całe życie spędził na blokowisku, i chociaż uczęszczał do szkoły, to chodził do niej bardzo sporadycznie i swoją edukację szkolną zakończył w wieku szesnatu lat. Jego prawdziwą szkołą było blokowisko i naukę tam zdobytą przyswoił na tyle sumiennie, że potrafił się utrzymać, a przede wszystkim przetrwać w dżungli miasta. Jak większość jego kumpli utrzymywał się ze złodziejskiego fachu, bowiem od wczesnego dzieciństwa kradł; najpierw cukierki, a potem coraz większe i bardziej wartościowe przedmioty. I pewnie dlatego tylko nie przeszedł do ligi prawdziwych bandziorów, że nie zdążył; osiągnąwszy pełnoletność, wylądował po raz pierwszy, choć nie ostatni, w więzieniu. Między jednym i drugim pobytem za kratkami wracał do dawnej działalności. Przed dłuższą odsiadką "uratowało" go to, że sumiennie wykorzystując wszelkie formy pomocy socjalnej, jakie oferuje Francja swoim rodowitym i mniej rodowitym obywatelom, pobierał też zasiłek dla bezrobotnych. A żeby móc taki zasiłek pobierać, musiał od czasu do czasu udawać przed biurem zatrudnienia, że pragnie znaleźć pracę, i stawiał się pod wskazanym przez nie adresem, ale tylko po to, by zdobyć podpis na skierowaniu, ergo udowodnić, że się starał. A że znowu nie wyszło...

Tak też było tym razem, kiedy zadzwonił do bramy wytwornej rezydencji w szesnastej dzielnicy Paryża, gdzie mieszkał sparaliżowany w wyniki wypadku na paralotni Philippe Pozzo di Borgio.

Informacje dodatkowe o Odmieniłeś moje życie...:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2012-06-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7659-856-7
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Wiktoria Melech, Joanna Polachowska

Kup książkę Odmieniłeś moje życie...

Odmieniłeś moje życie... - opinie o książce

Avatar użytkownika - apogeum55
apogeum55
Przeczytane:2015-09-20, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2015,
Historia opowiedziana w filmie "Nietykalni" przedstawiająca punkt widzenia Abdela Sellou, zbuntowanego Araba, który został opiekunem paraleptyka Philippe'a Pozzo di Borgio. Abdel w swojej książce zaczyna mocno. Z odwagą, bezczelnością i cwaniactwem opisuje życie w blokowisku, pierwsze kradzieże i pobyty w więzieniu. Mało tego Abdel w pierwszych rozdziałach książki wręcz szczyci się swoją bezkarnością i śmieje się z francuskiego systemu socjalnego. Abdel pewnie żyłby w najlepsze śmiejąc się z innych, ciężko pracujących obywateli gdyby nie to że pewnego dnia musiał się udać do jednego z potencjalnych pracodawców po podpis dla urzędu pracy (potrzebny oczywiście tylko do tego aby uzyskać kolejny zasiłek). Tym potencjalnym pracodawcą był właśnie sparaliżowany arystokrata Philippe, który wbrew staraniom młodego Araba postanowił go zatrudnić. I tak narodziła się przyjaźń. Pod wpływem swojego pracodawcy Abdel zaczął stopniowo zmieniać się na lepsze. Książka o męskiej przyjaźni, ale także o wzajemnym wsparciu w trudnych chwilach, zaufaniu i otrzymaniu drugiej szansy. Wbrew aroganckiemu tonowi, który przebija z pierwszych stron książki Abdela nie sposób nie polubić ponieważ jak sam zauważył Philippe w swojej książce "Drugi oddech" ma on dar przekonywania do siebie ludzi, a także dystans do otaczającego świata. To także sprawia że rzeczach takich jak niepełnosprawność opowiada bez niepotrzebnego patetyzmu. Polecam także tym, którzy oglądali wcześniej film lub/i czytali wspomnianą wcześniej książkę "Drugi oddech" ponieważ każda z tych pozycji jest opowiedziana z innej perspektywy.
Avatar użytkownika - czarniutka21
czarniutka21
Przeczytane:2014-03-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie 26 książek 2014,
Szczerze mówiąc nie spodziewałam się, że ta powieść autobiograficzna Abdela Sellou tak mnie poruszy. Książkę czyta się bardzo szybko, wręcz ekspresowo. Styl jakim posługiwał się autor jak na autobiografię zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Historia przedstawia całe życie araba Abdela, który został oddany przez rodziców dalszej rodzinie we Francji. Mimo normalnego dzieciństwa chłopak zaczął czerpać radość z kradzieży i włamań. Nawet pobyt w więzieniu nie zmienił jego nastawienia do życia. Dopiero powoli rozwijająca się przyjaźń z Panem Pozzo ,,odmieniła jego życie". Ta historia pokazuje jak wielką wartość dla każdego człowieka ma przyjaźń i jak potrafi wpłynąć na nasze życie i decyzje. Gorąco polecam każdemu czytelnikowi, który ma ochotę na chwilę refleksji.

Historia, którą znamy za sprawą książki Philippe Pozzo "Drugi oddech". Tym razem jest ona napisana przez Abdela Sellou - pomocnika i towarzysza Pana Pozzo. I o ile w książce "Drugi oddech" pewnych rzeczy mi brakowało, o tyle tutaj znalazło się wszystko to, czego oczekiwałam po tej wcześniejszej. A oczekiwałam właśnie poznania tej historii z drugiej strony - punktu widzenia Abdela.

W "Odmieniłeś moje życie..." mamy więc Abdela Sellou, jego dzieciństwo, drobne kradzieże, następnie większe problemy z prawem. Poznajemy z jego perspektywy nie tylko to, jak dostał pracę u Pana Pozzo, ale też to jak ona przebiegała. I w końcu to, czego mi brakowało w "Drugim oddechu" - odczucia Abdela, jego spojrzenie na opiekę nad Panem Pozzo i to jak niepełnosprawny mężczyzna wpłynął na swojego opiekuna.

Książka jest napisana w poważnym tonie, jednak autor w niektórych fragmentach staje się zabawny. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy opisuje zabawne sytuacje. Bo jego znajomość z Panem Pozzo to niekiedy chwile smutku i gorszych dni, a niekiedy chwile pełne humoru.
To, co w tej książce widać (i co widać ogólnie w całej historii), to fakt, iż obaj mężczyźni odnaleźli siebie kiedy byli na życiowych zakrętach. Pozzo będąc sparaliżowanym potrzebował opiekuna, a Sellou był złodziejaszkiem, który tyle co wyszedł z więzienia i chodził zwyczajnie po podpisy, świadczące o tym, iż jest bezrobotnym. To, co porusza i co jest najpiękniejsze, to jest po pierwsze fakt, że obaj Panowie mają wobec siebie dług wdzięczności. Po drugie natomiast to, że Abdel Sellou, rozbójnik i złodziejaszek znalazł w osobie "tego paralityka"/"kaleki" (jak go początkowo nazywał) przyjaciela na wiele lat. Z wzajemnością.

Jeżeli miałabym polecić tą historię - jak najbardziej polecam, według mnie jednak lepiej zacząć od tej książki, a dopiero potem poznać "Drugi oddech". Obie są dobre, ale dla mnie ta książka była bardziej wzruszająca/poruszająca. A wiecie co w niej jest najlepsze? Jej puenta. Jaka i dlaczego taka, a nie inna: dowiedzcie się z lektury tej książki.

Avatar użytkownika - Caroline_0
Caroline_0