PAS-JANS

degradacją ruchu

do
dekadencją od

Z wiersza Credo, z tomu Dekadencja

Wedle Maruseru, (Sztukater.pl), wiersze Dorobka to powrót do futurystycznego konceptu. Nie tylko ze względu na często przedziwną, niemal „wygiętą” formę, ale głównie za sprawą języka. To gra – z odbiorcą, ze słowem, z formą, z konceptem. Z jednej strony śmiech, a z drugiej  milczenie, zaduma.

Leszek Engelking, wybitny tłumacz i poeta, twierdzi natomiast, że  obecnej poezji Andrzeja Dorobka nie da się pomylić z żadną inną. Już zapis poszczególnych wersów, bardzo płodny semantycznie i sensotwórczo, nieomylnie kieruje ku temu poecie i tej poetyce. Autor rozbija w Pas-jansie słowa (nie tylko polskie) i tworzy kalambury, co potęguje językową wieloznaczność. To poezja wielu znaczeń i skojarzeń, które wcale nie są mętne. Powroty różnych słów i wątków (choćby karcianego, zaakcentowanego w tytule) dają czytelnikom klucz do tej poezji. nie narzucając jedynej i wyłącznej interpretacji. Muzyczne pasje poety dają o sobie wyraźnie znać i pozwalają na głęboką analizę kultury rosyjskiej, nie tylko muzycznej, i, by tak rzec, „rosyjskiej duszy”. Najnowszy tom Dorobka jest logiczną i zamkniętą całością artystyczną.

Krzysztof Karasek, inny wybitny poeta, podkreśla zaś, że poeci unikają utartych szlaków, aby przypomnieć, że każda formuła słowa nigdy się nie kończy. Tak jest i z poezją Andrzeja Dorobka. Autor korzysta ze zdobyczy różnych kultur, szkół oraz epok, niby to wyeksploatowanych lub zapomnianych, a przecież mających w sobie wciąż dynamikę niespodziewanych olśnień. Przypominają się tu poniekąd poezje wczesnego Harasimowicza czy Białoszewskiego -  a także futuryzm, który dla Dorobka jest punktem wyjścia. Jego poezja jest przypomnieniem jednej z Przeszłości i wskazaniem na nią w detalu, składni, w analizie semantycznej. W dziwności i naturalności języka. Każda z tych zapomnianych epok jest żywym źródłem inspiracji. Jest lub być może.

Informacje dodatkowe o PAS-JANS:

Wydawnictwo: Volumen
Data wydania: 2018 (data przybliżona)
Kategoria: Poezja
ISBN: 978-83-64708-58-9