Prawdziwe fałszerstwa. Kilka niesamowitych historii o podrabianiu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2021-09-14
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Genuine Fakes: How Phony Things Teach Us About Real Stuff

Czego uczą nas podróbki?

Czy autentyczny obraz Andy'ego Warhola musi zostać namalowany przez Andy'ego Warhola, a średniowieczne malowidło może powstać w XIX wieku? Czy sztuczny diament stworzony w laboratorium jest prawdziwy? I co się dzieje, gdy podrobiony obraz lub rękopis osiąga większą wartość niż oryginalne dzieło?

Lydia Pyne, pisarka i historyczka, w fascynujący sposób opowiada o obiektach, których nie można jednoznacznie zaklasyfikować. Niezwykłe historie podrabianych dzieł sztuki, fałszywych skamielin, inscenizowanych filmów przyrodniczych, sztucznych aromatów i paleolitycznych replik pokazują, że granica między prawdą a fałszem jest niezwykle cienka.

Ta książka udowadnia, że z historią ludzkości nierozerwalnie związane są spektakularne fałszerstwa, śmiałe mistyfikacje i misterne kopie, które uznane zostały za oryginały. Świat pełen jest obiektów wymykających się prostej klasyfikacji, a to, czy uznamy je za autentyczne, czy nie, zależy od nas samych.

Czy wiesz, że:

o ujęcia do filmu o Arktyce kręcone były między innymi w parku dzikich zwierząt w Niemczech?

o 500 artystów, inżynierów oraz projektantów efektów specjalnych przez dwa lata tworzyło kopię paleolitycznej Jaskini Chauveta?

o jednym z najbardziej znanych fałszerzy dokumentów i listów Szekspira był pewien niedoceniany sekretarz prawny, żyjący w XVIII wieku?

Prawdziwe fałszerstwa to ważna książka w świecie fake newsów i dążenia do autentyczności. Jej lektura pobudza do myślenia, a jednocześnie dostarcza rozrywki. Czasami autentyczność sprowadza się do dobrej opowieści.

Kate Wiles, starszy redaktor, ,,History Today"

Pełna energii, zmusza do myślenia, nieustannie zaskakuje. Lydia Pyne jest jak najbardziej prawdziwa.

Ed Yong, autor książki Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem

Prawdziwe fałszerstwa to stworzony z pomysłem i dużą zręcznością zbiór zajmujących opowieści o tym, jak cienka i nieszczelna jest granica między prawdą i fałszem. Książka opisuje ludzkie dziwactwa czyniące nas podatnymi na oszustwa, gdy nasze marzenia są zbyt wygórowane i niemożliwe do zaspokojenia w rzeczywistości.

Erin Thompson, profesor historii sztuki, City University of New York

Lydia Pyne jest pisarką i historyczką zajmującą się historią nauki i kultury materialnej. Obecnie pracuje jako profesor wizytujący w Instytucie Badań Historycznych Uniwersytetu Teksańskiego w Austin. Obszar jej badań i kwerend archiwalnych obejmuje Republikę Południowej Afryki, Etiopię, Uzbekistan, Iran i południowo-zachodnią część Stanów Zjednoczonych. Teksty jej autorstwa ukazują się w takich czasopismach jak ,,National Geographic", ,,History Today", ,,Time", ,,The Scientist" czy ,,The Wall Street Journal", a jej poprzednia książka, Siedem szkieletów, opowiadała o początkach ludzkości.

Kup książkę Prawdziwe fałszerstwa. Kilka niesamowitych historii o podrabianiu

Opinie o książce - Prawdziwe fałszerstwa. Kilka niesamowitych historii o podrabianiu

Całkiem ciekawa książka. Sporo przykładów i kilka zdjęć opisanych przedmiotów.

Siedem szkieletów. Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości
Lydia Pyne0
Okładka ksiązki - Siedem szkieletów. Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości

W ciągu ostatniego stulecia poszukiwanie ludzkich przodków obejmowało cztery kontynenty i doprowadziło do odkrycia setek skamieniałości. Podczas gdy...

Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło