Requiem dla młodego żołnierza. Monte Cassino

Czytelniku, jeśli trafisz w czasie wakacyjnych podróży w pobliże Monte Cassino, zatrzymaj się na drodze prowadzącej do klasztoru. Wyjdź z samochodu i pochyl głowę w hołdzie tym, którzy zginęli na tej świętej górze. Jeśli wytężysz słuch, może usłyszysz jeszcze świst pocisków i jęki rannych.
Sven Hassel, Monte Cassino

Najtrudniej jest przebaczyć… Dużo trudniej niż zobaczyć człowieka w śmiertelnym wrogu… Także wtedy, gdy przychodzi mu żegnać się z tym światem w mękach i mimo niespełna dwudziestu lat. Już nawet tyle wystarczy, by zasłużyć jedynie na nienawiść.

Ta historia zdarzyła się w klasztorze Casamari, w roku 1944, nieopodal opactwa Monte Cassino. Oto młody Austriak i włoski mnich, dzień po dniu, aby uciec od grozy, która ich otacza, od cierpienia i strachu przed śmiercią, wymieniają wspomnienia. Akademia muzyczna w Wiedniu, wiolonczela, muzyka Schuberta, piękno wsi i miast Toskanii łączą się, by przysłonić, na tak długo, jak tylko możliwe, przerażającą drogę, którą będzie trzeba kiedyś przejść: od nienawiści do współczucia i przebaczenia…

Polecamy tę pozycję w sposób szczególny ze względu na przypadającą w tym roku 68. rocznicę zakończenia Bitwy pod Monte Cassino (17.01-19.05.1944).

Informacje dodatkowe o Requiem dla młodego żołnierza. Monte Cassino:

Requiem dla młodego żołnierza. Monte Cassino - opinie o książce

Avatar użytkownika - asymaka
asymaka
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014 , Mam,
To książka niezwykła. Dostarcza nam tematów do rozmyślań i zadumy. Zmusza do smutnych i gorzkich refleksji, ale też uczy nas przebaczenia. Język powieści nienaganny, przystępny i ciekawy, każde słowo dopracowane, na swoim miejscu. Wzrusza i ciekawi, zadziwia i dostarcza nam dodatkowych informacji, pokazuje, że nie tylko nasi rodacy byli ofiarami pod Monte Cassino.
Avatar użytkownika - Veverka
Veverka
Przeczytane:2018-06-30, Ocena: 5, Przeczytałam, Posiadam, 52 książki 2018,

"Najtrudniej jest przebaczyć"...

II wojna światowa, cierpienie, śmierć, Włoch opiekujący się rannym Austriakiem.

Historia prawdziwa, piękna, wzruszająca. Autorka opisuje niewyobrażalne nazistowskie zbrodnie.

Polecam