Rzecz o ptakach

W dzisiejszych czasach cechy uznawane za tradycyjnie ludzkie, zdają się już takimi nie być. Czy stwierdzenie, że ptaki wykazują również zachowania analogiczne do ludzkich emocji, byłoby zbyt daleko idące? ,,Inteligencja, altruizm, samoświadomość, miłość... Jak pisze autor: Badając ptaki, ostatecznie dowiadujemy się czegoś o nas samych.

Noah Strycker, przyrodnik, współredaktor poczytnego w Stanach Zjednoczonych magazynu ,,Birding" i podróżnik. Ma umiejętność pisania o świecie ludzi i ptaków bez upraszczania któregokolwiek z nich... Zna się na posługiwaniu słowem, jak i na ptakach... Biorąc pod uwagę popularność, jaką jego książka zyskała w Ameryce Północnej, można uznać, że Strycker znajduje się u progu pisarskiej kariery, choć jego sława nie dotarła jeszcze do Polski.

Strycker w pasjonujący sposób objaśnia, jak u ptaków funkcjonuje wszystko to, co przez długi czas było określane mianem ,,szóstego zmysłu". Dzięki tej książce przekonasz się, że ptaki mają nam coś do przekazania o naszym własnym człowieczeństwie.

Informacje dodatkowe o Rzecz o ptakach:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2017-04-12
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: The things with feathers

Kup książkę Rzecz o ptakach

Rzecz o ptakach - opinie o książce

Avatar użytkownika - EratoCzyta
EratoCzyta
Przeczytane:2017-04-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Moja półka, Przeczytane, Przeczytane 2017,
Wielu z Was na pewno zauważyło, że ostatnio panuje moda na książki o tematyce przyrodniczej- zwierzęta, rośliny, życie wodne, życie lądowe, życie w powietrzu, drzewa itp. itd. Po lekturze ,,Rzeczy o ptakach", moim pierwszym spotkaniu z tego rodzaju lekturą, stwierdzam, że to najlepsza moda jaka mogła "zapanować" w świecie wydawniczym. Autor- Noah Strycker- to przyrodnik i podróżnik, który kocha to co robi. A skąd wysnułam takie wnioski? Otóż z jego książki. Podczas lektury tej pozycji czuć, że autor jest pełen pasji i fascynuje go świat i życie ptaków, co poprzez tę książkę próbuje również przelać na odbiorcę i przekazuje swoją wiedzę oraz doświadczenie w taki sposób, by czytelnik również zatracił się w ptasim świecie. Czy udało się mu to w moim przypadku? Zdecydowanie tak. Nie dość, że całkowicie zmienił moje myślenie i spostrzeganie ptaków to uświadomił mi jak bardzo fascynujące są te zwierzęta. ,,Ta książka traktuje o świecie ptaków, lecz odnosi się również do ludzkiego świata."- tak autor opisuje treść książki. Uważa on, że w zachowaniach ptaków możemy zaobserwować lustrzane odbicie naszych zachowań, a wręcz nauczyć się od nich wielu rzeczy. Teraz pozostaje mi tylko potwierdzić te słowa i dodać, że w książce nie znajdziemy tylko ciekawostek o ptakach i ich zwyczajach, ale również autor uraczy nas wieloma ciekawymi informacjami z naszego życia, z historii, nauki, technologii i wielu, wielu innych dziedzin, co sprawia, że książka tym bardziej zyskuje na swej wartości. A co najważniejsze nie są to suche, trudne do spamiętania rzeczy ponieważ Noah pisze w lekki sposób, nawet o tych trudniejszych zagadnieniach, czasami rzucając nawet dowcipne uwagi czy żarty, które tylko umilają lekturę. Cieszę się, że miałam okazję sięgnąć po tę lekturę i dowiedzieć się m.in. jak nawigują gołębie i jakim cudem potrafią pokonać tysiące kilometrów, by wrócić do domu i się nie zgubić. Co wspólnego ze sobą ma zbite stado szpaków w locie z algorytmem i kinem filmowym, albo czy sępnik różowogłowy odnajduje pożywienie dzięki węchowi czy też wzrokowi. Teraz już wiem jak bardzo kolibry są waleczne i bojowe, a kakadu lubi taniec. Poznałam również najlepszego architekta i zarazem casanowę wśród ptaków oraz wiem, które ptaki są najwierniejsze. A wiecie czym jest test lustra? Ja już wiem. To naprawdę niewiarygodne ile wspólnego mamy z ptakami. Cieszę się, że dzięki tej książce mogłam się o tym dowiedzieć. Polecam ją każdemu kto jest głodny wiedzy. Polecam fascynatom ptaków i przyrody. Polecam ją każdemu- warto wiedzieć te wszystkie rzeczy i spojrzeć na naszych ptasich przyjaciół w całkiem inny sposób. Na sam koniec chciałam jeszcze zwrócić uwagę na samo wydanie książki, które mnie osobiście wprost zachwyciło. Piękna, mimo że prosta grafika na twardej okładce przyciąga wzrok chyba każdego. W środku natomiast znajdziemy urocze pastelowe wklejki oraz rysunki ptaków,o których jest mowa w danym rozdziale. Doszły mnie słuchy, że niektórzy czytelnicy narzekają na brak fotografii ptaków we wnętrzu- zapewne byłoby to dodatkowym plusem dla tego wydania, jednak z całą pewnością ich brak w żaden sposób nie ujmuje niczego tej książce.

Książka jednocześnie interesująca i rozczarowująca. Informacje na temat ptaków, ich zachowań, badań nad nimi - bardzo ciekawe. To, jak ta wiedza może się przekładać na lepsze poznanie nas, ludzi - dla mnie może ciut mniej interesujące, ale mimo wszystko ok. Problem w tym, że te dodatkowe informacje były dla mnie zanadto rozwleczone. Po kilku stronach odniesień do badań, często wręcz przedstawiania chronologicznie, co kto odkrył i jak to wpłynęło na kolejnych badaczy - można zapomnieć, o jakim ptaku była mowa. Jak dla mnie za dużo dygresji, za mało konkretów.

Avatar użytkownika - milord
milord
Przeczytane:2019-12-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Oceniam mega pozytywnie, bo jestem biologiem i nauczycielem. Ale polecam każdemu, nie tylko rodzicom . Tu nie ma co za dużo recenzować bo to trzeba przeczytać.

Ptak + szczególna cecha i opis - tak wyglądaja poszczególne rozdziały. i jest pięknie.

Avatar użytkownika - Priam
Priam
Przeczytane:2019-04-30, Ocena: 3, Przeczytałem, 12 książek 2019,

Ptasia tematyka jest mi niezwykle bliska. Przez 20 lat byłem hodowcą kanarków, więc obserwowanie ptaków było niejako nieodłącznym elementem mojego codziennego funkcjonowania. Z młodzieńczych lat pamiętam, że z zapartym tchem czytałem to co napisał Jan Sokołowski.  Popularyzator wiedzy o ptakach potrafił przeplatać fachową wiedzę tamtego okresu z własnymi przeżyciami i anegdotami o towarzyszących mu ptakach.  Dlatego liczyłem, że  Noah Strycker poszedł w tym samym kierunku. Niestety odrobinę się zawiodłem. Może dlatego, że miałem duże oczekiwania wobec książki, której tytuł w oryginale brzmi: "The things with feathers".

W obecnym czasie, na polskim rynku, modnym stało się czytanie książek o przyrodzie.  "Rzecz o ptakach" idealnie wpisuje się w ten nurt. Mamy więc piękną okładkę, w której zachwycają mnie błyszczące zielone litery, podział na części (Ciało, Umysł i Duch) oraz ładne, czarno-białe szkice ptaków. To na prawdę może się podobać. Przechodząc do samej treści publikacji, to przyznam szczerze, że sposób prowadzenia narracji mnie nie porwał. Brakowało mi czegoś chwytliwego, co wciągnie mnie w każdą historię. Odnoszę wrażenie, że autor chciał upchnąć wszystkie znane mu fakty, przez co styl stracił na lekkości. Co nie zmienia faktu, że każdy kto chciałby poznać tajniki życia ptaków ma ku temu idealną okazję.

Moimi dwoma ulubionymi rozdziałami są: "Czego boją się pingwiny" oraz "Tańczące papugi i dziwaczne zamiłowanie ludzi do muzyki".  Oba zawarte są w części UMYSŁ. Każdy z nich pozwolił mi spojrzeć nieco inaczej na ptaki. Pomimo, iż zdaję sobie sprawę z tego jak wielki potencjał drzemie w mózgu naszych skrzydlatych przyjaciół, to chyba zarówno ja, jak i każdy z nas łapie się na tym, że stawiamy siebie jako ludzi nieco wyżej w hierarchii. A jak się okazuje ptaki potrafią nas zaskakiwać. Może nie są to sytuacje bardzo częste, ale jednak się zdarzają. Inteligencja ptaków, ich altruizm, czy świadomość strachu są w wielu przypadkach analogiczne z tymi emocjami, które towarzyszą człowiekowi w codziennym życiu.  Dlatego poznawanie zachowań ptaków może pomóc nam odkryć genezę własnych zachowań.

„Rzecz o ptakach” to literatura popularnonaukowa, dająca Czytelnikowi wspaniałe narzędzie poznawcze. Pomimo trudnego języka i przeładowania naukowymi faktami, wzbogaca naszą wiedzę o ptakach. Autor przedstawia Nam doświadczenia i obserwacje, które naukowcy zbierali przez lata. Często nie zastanawiamy się nad tym, co kieruje ptakami. Zwyczajnie je obserwujemy. Może po tej lekturze wielu z Nas inaczej spojrzy na naszych ptasich przyjaciół, którzy tak wspaniale umilają nasze życie.

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2017-10-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2017,

Książka jak najbardziej interesująca, choć, wg mnie, traktuje temat poszczególnych gatunków ptaków dość powierzchownie. Zbyt wiele tu anegdot i "lania wody", a za mało rzeczowej, naukowej treści, a na taką się nastawiłam czytając opis z okładki. Dobrym pomysłem są niewątpliwie odnośniki do filmów na youtubie, dzięki którym łatwo nam odnaleźć i na własne oczy podziwiać tańczącą papugę (Snowball) czy niesamowite akrobacje stada szpaków. Część zachowań i umiejętności ptaków została objaśniona oraz, zgodnie z obietnicą podtytułu, Autor porównuje je oraz analizuje w odniesieniu do ludzi. Dla mnie najciekawsza okazała się część druga i trzecia ("Umysł" i "Duch"), gdzie omówione zostały między innymi lęk oraz swoisty brak lęku u pingwinów, samoświadomość srok, altruizm chwostek. Przypomniane są też eksperymenty przeprowadzane przez Darwina oraz innych uczonych (jak to dawniej bywało nie zawsze etyczne). Ogólnie książkę polecam dla poznania kilku ciekawostek i podstawowego zorientowania się w świecie wybranych ptaków, jednak jako nawet MINIkompendium nie zdaje egzaminu.

Avatar użytkownika - merikotka
merikotka
Przeczytane:2019-05-19, Ocena: 4, Przeczytałam, książki 2019,
Między nami pingwinami
Noah Strycker0
Okładka ksiązki - Między nami pingwinami

Pingwiny - nieco niezdarne, kołyszące się z boku na bok ptaki na krótkich nóżkach. Rozczulają i wywołują uśmiech swoją nieporadnością. Łączą się w pary...

Ptaki nie znają granic
Noah Strycker0
Okładka ksiązki - Ptaki nie znają granic

Napisana z pasją, dowcipem oraz finezją książka dla miłośników przyrody, przygody oraz ptaków. Wciąga, bawi oraz zmienia nasze spojrzenie na świat. Przypomina...