Saved

Ellie Morgan nie miała łatwego życia. Od kiedy zostawiła ją matka, życie z ojcem alkoholikiem bardziej przypomina piekło niż codzienność typowej nastolatki. Nieoczekiwany splot wydarzeń sprawia, że natrafia na piątkę tajemniczych i niebezpiecznych mężczyzn. To oni ratują ją przed ojcem.

Życie Ellie drastycznie się zmieniło i chociaż jej nowi opiekunowie prowadzą nie do końca legalne działalności, to znalazła przy ich boku spokój.

Piątka obcych mężczyzn każdego dnia staje się dla niej coraz bliższa. Zwłaszcza jeden z nich... Czy Ellie odnajdzie się w nowej rzeczywistości i wreszcie znajdzie namiastkę domu?

"Saved" pokochały czytelniczki na Wattpadzie, gdzie osiągnęło ponad milion wyświetleń!

Informacje dodatkowe o Saved:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2024-06-12
Kategoria: Dla młodzieży

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży Interest age: from c 16 years

Kup książkę Saved

Dodaj cytat

Saved - opinie o książce

Avatar użytkownika - zaczytanaulcia
zaczytanaulcia
Przeczytane:2024-06-19, Ocena: 3, Przeczytałem,

"Z nerwów zacisnąłem pięści, doskonale zdając sobie sprawę z tego, i mimo że najchętniej zastrzeliłbym go na miejscu, pozwoliłem mu przejść oboj nas i wyjść z budynku."

🎆🎆🎆

Książki młodzieżowe tak czy nie?

Ja sporadycznie lubię po nie sięgać, by się przy nich zrelaksować 🙂

"Saved" Agaty Olejnik należy właśnie do tej kategorii.
Książkę czyta się naprawdę błyskawicznie, co uważam za jej atut.
I myślę, że dla grupy wiekowej, dla jakiej została napisana, ta powieść naprawdę może się spodobać.
Ja do młodzieży już nie należę, więc wiadomo, że od książek oczekuję czegoś więcej. Dlatego w "Saved" doszukałam się kilku wad...

Sam pomysł na fabułę uważam za trafiony. Jednak całość mogłaby być bardziej rozbudowana.

Poznajemy tu Ellie. Dziewczyna nie miała łatwego życia, ba - ono nadal jej nie rozpiszcza. Porzucona przez matkę, zostaje wychowywana przez ojca alkoholika. Można się domyślić, że awantury w jej domu są na porządku dziennym. Chociaż Ellie z całego serca stara się unikać sytuacji prowadzących do spięć, to jej ojciec zawsze znajdzie powód do wszczęcia kłótni.

Pewnego dnia tama goryczy pęka. Ellie ma dość ciągłego upokarzania i krycia ojca przed sąsiadami. W trakcie awantury wybiega z domu. Wtedy z rąk oprawcy ratuje ją piątka chłopaków. Wkrótce okazuje się, że prowadzą oni nie do końca legalne interesy.
Czy Ellie bedzie z nimi bezpieczna?
Szczególnie, gdy na jaw wyjdą skrywane tajemnice i w grę wejdą uczucia?

Tak uczucie, które pojawia się między Ellie i jednym z chłopaków gangu jest nagłe. Od samego początku Evan nie kryje swojej niechęci do dziewczyny, stroni od niej, wręcz odpycha. Dlatego zdziwiłam się, gdy niespodziewanie zaczęła pojawiać się między nimi nić wzajemnego zrozumienia. No, ale serce nie sługa...

W trakcie pobytu Ellie w domu chłopaków, dochodzi do niebezpiecznych incydentów, a nawet wychodzą na jaw rodzinne tajemnice...

Myślę, że książka sama w sobie ma potencjał. Jednak, gdyby autorka pokusiła się o rozbudowanie wątków, tym samym przybliżyła nam życie bohaterów, moja ocena byłaby wyższa. Tymczasem akcja nieustannie gnała przed siebie, zostawiając bohaterów daleko w tyle. Nawet nie zdążyłam wyrobić o nich własnego zdania. A szkoda, bo całość zapowiadała się całkiem nieźle.

Czytaliście?

Dajcie znać 🙃

Avatar użytkownika - FascynacjaKsiazk
FascynacjaKsiazk
Przeczytane:2024-06-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

🔘Oczekiwałam porywającej historii,która sprawi,że zapomnę o całym świecie-otrzymałam słodko-gorzką opowieść w której dzieje się dużo i czasem zdecydowanie za szybko.Nie jest to zła powieść,jednak brakło mi tego „czegoś”. Mamy bohaterkę skazaną na ojca tyrana,nagle wpada w ręce przestępców,którzy wydają się fajnymi chłopakami.Robią ciemne interesy,bo to łatwy zarobek.Nagle w tle pojawia się niebezpieczeństwo z rąk wrogów a na koniec…tego wam nie zdradzę,byście mogli sami odkryć pozostałe elementy fabuły i losy bohaterów.

🔘Jest to powieść z zawirowaniami i odkrywanymi tajemnicami przeszłości.Nuda nie grozi,ponieważ akcja brnie do przodu,nie zatrzymując się ani na sekundę!
Relacje bohaterki z chłopakami powodowały momentach mętlik w głowie.Traktują ją dobrze,jednak potrafili podnieść ciśnienie swoim aroganckim zachowaniem.

🔘Historia czyta się ekspresowo,więc na jeden wieczór będzie idealna historia.
Jest idealna dla osób 16+ i trochę starszych,którzy lubię lekką opowieść z zawrotną akcją.Potrafi zaskoczyć nowymi wydarzeniami oraz nowymi faktami z życia postaci.Emocji nie brakuje.

🔘Sprawdźcie sami,czy lektura porwie was i na długo zostanie wam w pamięci.
Polecam

Współpraca reklamowa @youandyabooks

Sięgacie czasem po literaturę młodzieżową? Ja lubię od czasu do czasu przeczytać taką mniej angażującą książkę. Zresztą czasami zdarza mi się wśród nich znaleźć prawdziwe perełki! Czy "Saved" Agaty Olejnik, również się do nich zalicza? Już spieszę z wyjaśnieniem.

Główną bohaterką historii jest nastolatka -- Ellie Morgan. Odkąd jej matka odeszła do innego mężczyzny, dziewczyna mieszka tylko z ojcem alkoholikiem, który znęca się nad nią fizycznie. Czy jej życie już zawsze będzie przypominać piekło?

Jedno jest pewne. Kiedy zupełnym przypadkiem natrafi na piątkę tajemniczych mężczyzn, jej życie ulegnie zmianie. Jednak czy na lepsze? Szybko okazuje się, że mężczyźni są członkami gangu, którym przewodzi Evan. Czy dziewczyna odnajdzie się w nowej rzeczywistości? Czy jej dotychczasowy oprawca będzie próbował ją odnaleźć? Co wydarzy się, kiedy na jaw wyjdzie, że jeden z mężczyzn jest jej bliższy, niż mogłoby się wydawać? Po odpowiedzi na te pytania odsyłam Was do lektury.

Książka Agaty Olejnik to kolejna publikacja, która swój początek miała na platformie Wattpad. I muszę przyznać, że sam pomysł na fabułę zrobił na mnie wrażenie i gdyby autorka go dopracowała "Saved" mogłoby być naprawdę dobrą książką. Niestety, pewne rzeczy zawarte w tej publikacji nie do końca przypadły mi do gustu, co zepsuło mi odbiór całości.

Bardzo podobał mi się początek i opisy tego, co Ellie przeżywała podczas mieszkania z ojcem alkoholikiem. Były bardzo obrazowe i wywołały we mnie współczucie, chociaż przyznaje, że można było jeszcze pociągnąć ten temat, dzięki czemu wydźwięk jej życiowej tragedii byłby jeszcze większy.

Jeżeli chodzi natomiast o tajemniczych mężczyzn, którzy pomogli wyzwolić się jej spod tyranii ojca, to nie do końca mnie do siebie przekonali. Oczywiście okazali się świetnymi kumplami, ale umówmy się -- byli raczej marnymi gangsterami. Wątek, który w całej historii miał największy potencjał, został straszliwie spłycony. Myślę, że autorka powinna poświęcić więcej czasu na research, ponieważ nawet zwykły laik zauważy, jak mocno niedopracowany jest ten motyw w wykonaniu Agaty Olejnik.

Nie do końca przekonał mnie też wątek romantyczny. W mojej ocenie relacja między Ellie a jednym z mężczyzn zrodziła się praktycznie z niczego, przez co zupełnie nie czułam tej chemii, która powinna być między nimi. Szczerze powiedziawszy, połączyłabym dziewczynę z zupełnie inną osobą, ale autorka wybrała dla tego mężczyzny inny scenariusz, pozwalający pozostać im w bliskiej relacji -- chociaż zupełnie innej niż ta romantyczna. Pomysł może fajny, ale jak dla mnie był to zbyt duży zbieg okoliczności.

W mojej ocenie historia opisana w "Saved" miała bardzo duży potencjał, który niestety został niewykorzystany. Niemniej jednak myślę, że jest to książka, która może spodobać się osobom, które nie mają dość wygórowanych oczekiwań względem tego, co czytają. Dlatego, jeżeli jesteście ciekawi, czy jest to publikacja, która przypadnie Wam do gustu, musicie przekonać się o tym sami.

Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun