S這wodzicielka

Ocena: 4.5 (14 g這s闚)

Grupa drugoplanowych bohaterów pewnej powie軼i fantasy w璠ruje w poszukiwaniu swojej fabu造

„To opowie嗆 s這dka i zabawna. Z przygodami, jakie uwielbia豉m, b璠帷 nastolatk – z wyrazistymi bohaterami, pe軟a humoru, czasem gro幡a, ale jednocze郾ie daj帷a pewno嗆, 瞠 wszystko sko鎍zy si dobrze. Do takich ksi捫ek si wraca, nawet je郵i ju zna si fina. Ja wróc na pewno.”

Ewa Bia這喚cka

„Pierwsza powie嗆 Anny Szumacher nie jest jej debiutem literackim. Czytelnicy fantastyki znaj j z publikowanych wcze郾iej opowiada – dwa z nich uzyska造 nominacj do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Zademonstrowa豉 w nich talent do rozwi您a nieoczekiwanych, zabawnych, niekiedy absurdalnych (to nie zarzut, a wyraz podziwu). W „S這wodzicielce” trójka bohaterów musi znale潭 swego dowódc i fabu喚, bo jedno i drugie powinno nada sens ich dzia豉niom. Cel nie jest 豉twy, po drodze czekaj smoki i ksi篹niczki (tak jakby), wyrocznie, kamienne miasta si璕aj帷e nieba i wiele innych przygód. Zapewniam, 瞠 warto przeczyta.”

Piotr W. Cholewa

wi璚ej

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k S這wodzicielka

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

S這wodzicielka - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - NataliaDrazek88
NataliaDrazek88
Przeczytane:2024-04-03, Ocena: 5, Przeczyta貫m,

“S這wodzicielka” Anny Szumacher to pierwszy tom z cyklu S這wotw鏎czyni, kt鏎y rozpoczyna ca趾iem ciekaw histori, w kt鏎ej znajdziemy magi i smoki. Ju te smoki i magia mnie kupi造 jednak to humor, jaki autorka przemyci豉 w swojej ksi捫ce, by tym, co mnie zachwyci這 od samego pocz徠ku.

Lubicie po鄉ia si podczas czytania?

Sam pocz徠ek to by豉 petarda, bohaterowie budz si i nie wiedz, co si z nimi sta這, nie wiedz, gdzie jest ich dow鏚ca, ani nie wiedz, co ich teraz czeka. Wiedz tylko kim jest ich dow鏚ca i 瞠 pod捫aj帷 za Shuk-atchem (szukaczem), dowiedz si, w ko鎍u co im si przytrafi這. Nie wiedzieli tylko, 瞠 pod捫aj帷 za kulk poszukuj帷 ich dow鏚cy, natrafi na przygody 篡cia, oraz 瞠 trafi do 鈍iata, w kt鏎ym dowiaduj si, 瞠 s tylko wytworem wyobra幡i pewnej m這dej dziewczyny. A dok豉dniej s bohaterami ksi捫ki, kt鏎 pisze Marcjanna, owa dziewczyna, do kt鏎ej zaprowadzi naszych bohater闚 szukacz. Agni, Jord i Hidra pr鏏uj odnale潭 si w nowej rzeczywisto軼i, odszuka dow鏚c Aenaia Debonaira i powr鏂i do fabu造, kt鏎 znaj. Zrz康zeniem losu Marcjanna, teraz zwana przez swoich towarzyszy-Cyan, trafia z nimi do fabu造, kt鏎 zamie軼i豉 na stronach swojej powie軼i. Je郵i chcecie dowiedzie si, jak sobie poradzi豉 ze smokami, lataj帷ymi domami i krwio瞠rczymi pomidorami, to zach璚am was do si璕ni璚ia po “S這wodzicielk”.

Czytali軼ie kiedy ksi捫k o ksi捫ce, w kt鏎ej fabu豉 okaza豉 si 篡 w豉snym 篡ciem?

Wiem skomplikowane, ale tak najpro軼iej jest mi okre郵i w skr鏂ie, o czym jest “S這wodzicielka” Anny Szumacher.

Na pocz徠ku czu豉m si zagubiona, chyba tak mocno jak sami bohaterowie, jednak szybko wkr璚i豉m si w ich poszukiwania i z przyjemno軼i towarzyszy豉m im w ich przygodach, a najbardziej mi si spodoba這, jak spotkali na swojej drodze smoka. Nie wiedzia豉m, 瞠 jestem tak fank smok闚 w ksi捫kach, jednak te potrafi zamienia si w ludzi i na odwr鏒, co tylko urozmaici這 fabu喚. Jak pisa豉m, ksi捫ka jest pe軟a humoru i do samego ko鎍a, autorka o tym humorze nie zapomina, wi璚 je郵i lubicie ksi捫ki, w kt鏎ych autor zapewnia nam ciekaw fabu喚, smoki i humor, jest to ksi捫ka idealna dla was.

Wiecie czym jeszcze, kupi豉 mnie ta ksi捫ka, skromnymi opisami 鈍iata, krajobraz闚 i bohater闚 pobocznych. W ksi捫kach fantastycznych jest to do嗆 cz瘰ta bol帷zka autor闚, nie potrafi zr闚nowa篡 opis闚 z faktycznie potrzebn wiedza na temat aparycji bohater闚, czy opis闚 krajobraz闚. Anna Szumacher zapewni豉 nam podstawowe i najwa積iejsze informacje, nie rozpisuj帷 si za du穎 i nie nudz帷 czytelnika niepotrzebnymi informacjami. Jak ju si wgryzie w fabu喚, to czyta si ju dalej z czyst przyjemno軼i. Pi鏎o autorki jest bardzo lekkie i ogromnie przyjemne. Przez histori si dos這wnie p造n窸o i z przyjemno軼i towarzyszy這 si tak niezgranej grupie bohater闚. Nie my郵cie sobie, 瞠 je瞠li s niezgran grup, to ich historia jest nieciekawa czy nudna, wr璚z przeciwnie. Ich przekomarzania, pr鏏y odnalezienia si Cyan w swojej ksi捫ce, przemy郵enia niezbyt rozwa積ego Agniego, zbuntowanego Hidry i rozs康nego Jorda, 陰cz si w 鈍ietn zabaw. Samo zako鎍zenie pozostawi這 mnie w szoku i wiedzia豉m, 瞠 musz jak najszybciej si璕n望 po kolejny tom. Dzi瘯uj bardzo wydawnictwu Mi皻a za mo磧iwo嗆 poznania tej historii.

Gdyby ksi捫ka by豉 cz這wiekiem, to ta z pewno軼i mia豉by rozczochran fryzur, przekrzywione okulary, pi瘸m pod p豉szczem i koniecznie buty nie do pary. Patrzysz na tak posta i po prostu nie umiesz pozbiera my郵i. Lubisz j? Nie lubisz? Zacznie zaraz skaka czy poucza ci na temat podatk闚? Prosz Pa雟twa, wszystko si mo瞠 zdarzy.

Trzeba przyzna, 瞠 pomys jest niecodzienny. Bohaterowie dos這wnie wychodz z kart powie軼i, aby wci庵n望 swoj stw鏎czyni do wymy郵onego przez ni 鈍iata. To b璠zie dla niej najlepsza przygoda albo najgorszy koszmar, sama tego nie wie, bo wci捫 nie wymy郵i豉 ci庵u dalszego…

Przez ten pomys struktura powie軼i jest, chc帷 niechc帷, bardzo chaotyczna. Rozdzia造 zbudowane s z kr鏒kich podrozdzia堯w, cz瘰to zaczynaj si dzia rzeczy niespodziewane, wi璚 trzeba by czujnym podczas lektury. Czytelnik, przyzwyczajony do tego, 瞠, c騜, zwykle postacie wiedz, co si dzieje i co maj robi, jak ju wyjdzie z szoku, musi si zastanowi - czy lubi takie eksperymentalne ciastka, kt鏎e si krusz? Osobi軼ie czasami czu豉m si zbyt zagubiona, a fabu豉 by豉 dla mnie momentami za bardzo pourywana.

Na plus mo積a zaliczy poczucie humoru (faktycznie s造cha echa Pratchetta), sympatycznych bohater闚, mn鏀two nawi您a do innych dzie popkultury oraz odwag autorki w przekraczaniu granic. Nie powiem, 瞠bym zakocha豉 si w tej ksi捫ce na zab鎩, ale rozumiem, sk康 bior si wysokie oceny innych czytelnik闚. Polecam przede wszystkim fanom fantastyki i innym osobom ciekawym, jak kreatywnie mo積a pobawi si schematami.

Zasiadaj帷 do lektury nie za bardzo wiedzia豉m, czego si spodziewa. Celowo nie czyta豉m opisu, 瞠by nie psu sobie niespodzianki. Mo瞠cie zatem wyobrazi sobie moje zaskoczenie ju samym pomys貫m na powie嗆. W bli瞠j nieokre郵onym gdzie, w r闚nie nieokre郵onych dawnych czasach pojawia si trzech m篹czyzn, kt鏎zy sami nie wiedz, kim s, co robi w miejscu, w kt鏎ym si znale幢i i dok康 zmierzaj. Maj natomiast jak捷 鈍iadomo嗆 tego, 瞠 s fikcyjnymi, chocia nie do ko鎍a, bo przecie istniej, postaciami w jakiej fabule. Co to jednak za fabu豉 i w jakim celu ma si toczy, nie wiadomo. Powoli odkrywaj kilka szczeg馧闚 na sw鎩 temat i pewnego osobnika, kt鏎y, jak s逝sznie zak豉daj, ma im wskaza drog. Drog, dzi瘯i kt鏎ej odnajd swojego przyw鏚c. Taki cel sobie obieraj i to w豉郾ie robi, po drodze napotykaj帷 na r騜ne przeszkody. Odbywaj nieco absurdaln podr騜 po lu幡ych w徠kach, przedzieraj帷 si przy tym przez czas i przestrze. Dos這wnie, bo w pewnym momencie przechodz do 鈍iata realnego, w kt鏎ym w opowie嗆 o sobie wci庵aj przypadkowo autork owej opowie軼i.

Musz przyzna, 瞠 mocno mnie ta powie嗆 zaskoczy豉. Zdecydowanie jest to co, co niecz瘰to mo積a spotka na rynku wydawniczym. Albo nawet w og鏊e. I to mimo faktu, 瞠 ka盥ego roku ukazuje si przecie tyle nowo軼i. Mo瞠cie by pewni bior帷 t ksi捫k do r瘯i, 瞠 dostaniecie co 鈍ie瞠go i unikatowego. 安iat, kt鏎y zosta ukazany w powie軼i nie jest tak naprawd niczym nowym, a g堯wni bohaterowie s do嗆 stereotypowi, bo mamy tu m這dego barda, niezwykle honorowego rycerza i zdeterminowanego zab鎩c, ale ca這嗆 i tak robi wra瞠nie, g堯wnie nietuzinkowym pomys貫m i sposobem jego realizacji. Opr鏂z g堯wnych bohater闚 i ich ciekawych przyg鏚, mamy tu wszystko to, co w fantastyce by powinno. Nie wszystko jednak pojawia si od razu, bo autorka niedoko鎍zonego tekstu, kiedy tylko orientuje si, co narobi豉, napr璠ce uzupe軟ia brakuj帷e informacje i dopisuje nowe w徠ki. Dzi瘯i temu 鈍iat zaczyna si rozrasta, a bohaterowie zyskuj nieco wi璚ej informacji na sw鎩 temat, a nawet jakie wspomnienia. Mamy wi璚 w powie軼i smoki, ale nie takie ca趾iem zwyczajne, mamy podr騜e w czasie i przestrzeni. P騧niej pojawia si r闚nie magia, r闚nie pokr璚ona jak ca豉 ta powie嗆.

Podoba這 mi si. Wszystko. Niepasuj帷y do siebie kompletnie Jord, Hidra i Agni, kt鏎zy mimo wyra幡ych r騜nic 陰cz si造 w celu odnalezienia swojego przyw鏚cy oraz wygadana Marcjanna, kt鏎a do陰cza do nich w p騧niejszym czasie i jeszcze bardziej miesza w 篡ciu tej tr鎩ki. Ich absurdalne i jednocze郾ie przekomiczne przygody, w陰czaj帷 w to jedne z najbardziej absurdalnych: atak morderczych pomidor闚 czy domy, w pe軟i wyposa穎ne, trzeba doda, spadaj帷e na pewn kobiet w wyniku kl徠wy, a tak瞠 zdolno軼i, jakie w p騧niejszym czasie zyskuje Marcjanna. Lekka i humorystyczna jest to fantastyka, dzi瘯i czemu czyta si j dobrze i poch豉nia w zastraszaj帷o szybkim tempie. A tak瞠 pragnie wi璚ej i wi璚ej.

„S這wodzicielka” to zgrabnie napisane, lekkie, intryguj帷e i zupe軟ie niestandardowe fantasy, kt鏎e wci庵a, dostarcza mn鏀twa wra瞠 i w mig poprawia humor. Czekam na kolejny tom i oczywi軼ie polecam.

Avatar u篡tkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2020-05-20, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2020,

„S這wodzicielka” – najpierw rzuci mi si w oczy tytu, bo ok豉dka niezbyt przyci庵a uwag. Tytu jednak mnie przywo豉, pobudzi wyobra幡i i sprawi, 瞠 si璕n窸am po t powie嗆, nie sprawdzaj帷 nawet, czego mog si po niej spodziewa. Pomy郵a豉m sobie, 瞠 Autorka, która wymy郵i豉 taki tytu, na pewno mnie nie zawiedzie. Kiedy ju dosta豉m „S這wodzicielk” w swoje r璚e, przeczyta豉m, 瞠 to metafantasy i pomy郵a豉m… 瞠 kompletnie nic mi to nie mówi. Ale nie mam uprzedze gatunkowych – wi璚 zacz窸am czyta i wiecie co? Ja naprawd lubi ten gatunek! W ogóle ostatnio odkry豉m, 瞠 polska fantastyka ma si 鈍ietnie – i nie wiem, dlaczego jest o niej tak ma這 na blogach i w reklamach. Dobra literatura broni si sama – ale gdyby wydawnictwa specjalizuj帷e si w tych gatunkach troch zadba造 o marketing, da造by szans na poznanie niezwyk造ch historii tak瞠 tym osobom, które nie wiedz, 瞠 lubi fantastyk.

Ja my郵a豉m, 瞠 z niej wyros豉m, 瞠 po 鄉ierci Lema nic ju si na polskim rynku w tej dziedzinie ciekawego nie zdarzy – a teraz z wielk przyjemno軼i przekona豉m si, 瞠 tak nie jest. I nadrabiam zaleg這軼i z ogromnym zapa貫m, który wzrasta dzi瘯i takim ksi捫kom jak „S這wodzicielka”.

Co mi si tak podoba這? Historia jest przezabawna, pe軟a absurdów i bardzo oryginalna. Czyta si 鈍ietnie, lekko i z szerokim u鄉iechem na twarzy. A przy tym – z du篡m zainteresowaniem.

Hidra, Jord i Agni to bohaterowie nietuzinkowi – ze 鈍iec szuka podobnych! Nie grzesz inteligencj, ale nadrabiaj sprytem i bezczelno軼i. Przemierzaj karty powie軼i, 瞠by znale潭 swoj fabu喚 i dowódc, który nimi pokieruje. Bardzo mi si spodoba豉 ta zabawa z czytelnikami – bohaterowie maj 鈍iadomo嗆, 瞠 wyst瘼uj w powie軼i, od czasu do czasu omijaj jaki rozdzia, czasem spotykaj postaci z innych utworów, które próbuj ich wci庵n望 w swój 鈍iat. Nasza trójka ma niesamowite przygody, z których niejeden prawdziwy rycerz nie zdo豉豚y wyj嗆 篡wy, a oni jednak sobie radz.

Ta opowie嗆 ma w sobie cechy bajki, ba郾i, legendy, powie軼i drogi, powie軼i przygodowej i ludowej gaw璠y – a 陰czy je w sposób spójny i udany, tworz帷 arcyciekaw mieszank.

Na ok豉dce znalaz豉m porównania z Terrym Pratchettem i jego „安iatem Dysku”, a tak瞠 „Mroczn Wie膨” Kinga i w pierwszej chwili pomy郵a豉m, 瞠 kto chyba nieco przesadzi, a jednak gdy ju zacz窸am czyta, musia豉m przyzna im racj. Szczególnie klimat „安iata Dysku” jest w tej ksi捫ce obecny – ale bez obaw: to nie jest na郵adownictwo i odwzorowywanie, tylko podobie雟two nastrojów i stylu. Bardzo udane!

W tej ksi捫ce nie ma nic typowego, 瘸dnych ustalonych schematów: bo nawet motyw ksi篹niczki, smoka i rycerza ma tutaj zupe軟ie inny wymiar i koloryt. Wszystko jest nieprzewidywalne. Czytelnik jest zaintrygowany, rozbawiony i zaciekawiony od pierwszej strony – i tak zostaje do samiutkiego ko鎍a. Zachwyci mnie sam pomys Autorki, sposób prowadzenia narracji, dowcipny j瞛yk, s這wem: prawie wszystko. Prawie, bo jest jedna rzecz, która mi si nie podoba豉 – to, 瞠 ta ksi捫ka jest cz窷ci serii, bo wol sko鎍zone dzie豉. Ale „S這wodzicielka” mnie tak wci庵n窸a i tak dobrze si bawi豉m podczas czytania, 瞠 od razu rzuci豉m si, 瞠by zamówi kolejne tomy. I tu czeka這 mnie duuuu瞠 rozczarowanie: na razie wydany zosta tylko jeden tom – a zako鎍zenie sprawia 瞠 domagam si dalszego ci庵u NATYCHMIAST. Ale z pewno軼i si璕n te po ksi捫ki Autorki spoza tej serii – bo bardzo spodoba mi si Jej styl.

Komu ta ksi捫ka mo瞠 si spodoba? My郵, 瞠 wszystkim, którym podoba si klimat wspomnianego ju „安iata Dysku” Pratchetta. I ka盥emu, kto lubi niebanalne, zabawne historie, przy których nie da si wy陰cza my郵enia.

Podsumowuj帷: bardzo udane spotkanie z ciekaw ksi捫k – intryguj帷y tytu i intryguj帷a tre嗆. Polecam wszystkim!

Czy zdarzy這 si wam kiedykolwiek spotka z ksi捫k pozbawion gównej fabu造? A nie, chwileczk… Przecie takowych ksi捫ek jest od groma! Na bank z jak捷, o niejasnym lub ca趾owicie okradzionym kierunku zdarze, mieli軼ie ju do czynienia. No nie, musz was podej嗆 z innej strony. Ju wiem! Czy zdarzy這 si wam spotka z ksi捫k pozbawion nie tylko gównej fabu造, ale i istotnego dla historii bohatera? W sensie, 瞠 nawet nie wiedzieli軼ie, kim on tak w豉軼iwie jest, przez co pozosta貫 postaci b陰dzi造 po omacku? Nie? A ja w豉郾ie co takiego prze篡豉m, czytaj帷 bestsellerow powie嗆 Anny Szumacher, czyli „S這wodzicielk”. Pomys by… no, nie oszukujmy si: kreatywny. Nawet sobie rzekn, i oryginalny, a zarazem wiele obiecuj帷y. Co? Mam zdradzi co wi璚ej, bo opis jest do嗆 oszcz璠ny w s這wa? Nie trzeba mnie do tego dwa razy namawia! Ju wszystko t逝macz.

MAM ZABI KSI坒NICZK I UWOLNI SMOKA UWI佖IONEGO W WIE玆? A, DAJ MI PAN SPOKÓJ! ID SZUKA DALEJ Wx列IWEGO W﹗KU.

Fabularny nie豉d. W豉郾ie w tych dwóch s這wach mog豉bym stre軼i ca陰 „S這wodzicielk” (gdzie posz豉bym w 郵ady wydawnictwa, racz帷ego czytelników jednozdaniowym opisem ksi捫ki, pomijaj帷 ju rekomendacje...) i spokojnie wróci do swojego nudnego 篡cia. Ale… nie mog na tym poprzesta. Zas逝gujecie na to, by dowiedzie si, na jak wiele dziwnych, zapieraj帷ych dech w piersiach, wywo逝j帷ych dezorientacj zdarze mo積a si tutaj natkn望!

Obserwuj帷 zmagania bohaterów, d捫帷ych do spotkania (a co najwa積iejsze – poznania) swojego „dowódcy” i odkrycia w豉軼iwego celu powo豉nia ich do 篡cia, prze篡豉m z nimi nieraz nieprawdopodobne przygody. Odnajdywanie ksi篹niczek skrywaj帷ych mroczne sekrety, stani璚ie twarz w twarz z rozbójnikami, spotkanie z olbrzymim potworem… Troch si tam dzia這! Troch? Sporo! I kiedy ju my郵a豉m, 瞠 nie spotka mnie nic bardziej zaskakuj帷ego, autorka wychodzi豉 mi naprzeciw, rzucaj帷 w twarz kolejnymi atrakcjami. A 瞠by by這 ciekawiej, wszystko przyozdobi豉 ni熤i dobrego humoru, przy którym ci篹ko siedzie z zawieszonym wyrazem twarzy. Jednak gdyby nie nast徙i gwa速owny obrót spraw, mog豉bym ju poma逝 zgrzyta z瑿ami z powoli opanowuj帷ej mnie irytacji. Pojawienie si pewnego Ktosia zagwarantowa這, 瞠 „S這wodzicielka” nabra豉 nowych barw, a co za tym idzie: zosta豉m „odgrodzona” od przymusowego za篡cia tabletek uspokajaj帷ych. Ale, ale! Wraz z powiewem 鈍ie穎軼i, przyby這 równie lekkie zagubienie. Wcze郾iej by spory nacisk na to, 瞠 wi瘯szo嗆 bohaterów zdaje sobie spraw z tego, 瞠 s jedynie wytworem czyjej wyobra幡i, gdzie niepostrze瞠nie wkrada si stan, podczas którego przesta豉m odró積ia, co jest fantazj, a realnym ruchem. Perfidnie wyobra幡ia po陰czy豉 si z rzeczywisto軼i, tworz帷 zupe軟ie now 軼ie磬. Sami poszukiwacze „sensu istnienia” te dostrzegali te zmiany. Oswaja豉m si z tym fabularnym cudem do ostatnich stron, gdzie z rozdzia逝 na rozdzia czu豉m si ju coraz pewniej. I to mnie zgubi這.

W my郵ach, z widoczn triumfaln min, powtarza豉m sobie, 瞠 po tylu dziwach nic nie zdo豉 mnie ju zaskoczy. By豉m gotowa da sobie obci望 w這sy do ramion (bo r瘯i mi troch szkoda, a nowa fryzura zawsze mile widziana), i zr璚znie obada豉m grunt. Mo積a si ju domy郵i, 瞠 Anna Szumacher powinna przyjecha do mojego domu, aby pomóc mi zebra szcz瘯 z pod這gi, prawda? Tak, poniek康 u酥i豉 moj czujno嗆, by raz jeszcze dziabn望 mnie swoj kreatywno軼i. To, co zaprezentowa豉, przesz這 moje naj鄉ielsze oczekiwania! No bo jak… Jakim cudem… Ale… Dajcie mi szklank wody… Sk康 to… Gdzie ta woda? Ma這 brakowa這, a nie podzieli豉bym si z wami t opini, bo nast徙i豉by eksplozja czaszki pod wp造wem ci郾ienia gotuj帷ego si mózgu! A jeszcze nie spisa豉m testamentu...

PANIE, TO PAN JEST TYM DOBRYM? A MO浩 JEDNAK ZΧM? CHOLIBKA, DAJCIE MI TU AUTORA, NIECH NO WSZYSTKO WYJA吉I!

Naturalnie ten akapit rozpocz窸abym od wzmianki o gównym bohaterze, a jako 瞠 „S這wodzicielka” swojego zagubi豉 (a czy si odnalaz, to ju pozostanie zagadk), musz z marszu przej嗆 do pobocznych postaci. To dla mnie spora nowo嗆, ale hej: o nich te mo積a sporo powiedzie!

Niegrzesz帷y inteligencj, zdaj帷y sobie spraw ze swojej atrakcyjno軼i Agni. Wzbudzaj帷y respekt, skory do walk tajemniczy Hidra. Opanowany, pouk豉dany Jord. Tak niedopasowanego pod k徠em charakterów i statusów spo貫cznych trio od dawna nie widzia豉m! Cho 陰czy ich jeden cel, to jednak nie da這 si zapomnie o swoich przyzwyczajeniach, które pr璠zej czy pó幡iej wychodzi造 na wierzch. Tak瞠 wyobra嬈ie sobie t mieszank wybuchow w akcji! Je瞠li mam by szczera (a powinnam, w ko鎍u o to chodzi w recenzjach, prawda?), to z ca貫j tej trójki najbardziej polubi豉m naszego wspania貫go Jorda. Co jak co, ale prezentowana przez niego postawa by豉 godna podziwu. Jego opanowanie oraz umiej皻no軼i niejednokrotnie uchroni造 niecodzienne towarzystwo przed wi瘯szymi k這potami. Mo瞠 te poczu豉m nieco sympatii do Agniego. Przypomina mi takiego dzieciaka zamkni皻ego w ciele (prawie) doros貫go cz貫ka, dla którego nie istnia這 takie s這wo, jak „dojrza這嗆”. Gdyby nie to, 瞠 jego urok podzia豉 w jakim stopniu te na mnie, ch皻nie wyzywa豉bym go tylko od g逝pców i nieuków! Za to Hidra… Doprawdy, nie mam bladego poj璚ia, co mog powiedzie o tym… kim. Dobra, zaimponowa mi swoj odwag oraz pokaza, 瞠 gdy kto chce, to mo瞠 tak zaskoczy, 瞠 a z wra瞠nia wyskakuje si z butów, to jednak mam te mieszane uczucia wzgl璠em niego. No, nie powiem o tym za wiele, bo bym zdradzi豉 istotn cz窷 fabu造 (cz窷 czego?), ale wiedzcie, i on nie pozwoli wam o sobie zapomnie. Tak samo, jak ten Kto, kto wkrad si niepostrze瞠nie do historii i za nic nie móg si od niej odklei. Kto taki? A, taki tajemniczy Go嗆, którego sami musicie pozna!

Chocia Anna Szumacher ma ju na swoim koncie wiele osi庵ni耩, to dopiero teraz odkry豉m jej istnienie. I, szczerze mówi帷, ogromnie tego 瘸逝j. 畝逝j, 瞠 by豉m tak za郵epiona innymi twórcami, i nie dostrzega豉m tej autorki, bo ma kobita talent do komplikowania niemal b豉hych spraw. Autorka ma lekkie, przyjemne pióro, którym tak manipuluje, i z czasem cz這wiek czuje si zdezorientowany, oszukany, zaskoczony, zaciekawiony, zirytowany, zakochany, pogubiony oraz dumny równocze郾ie. A mog豉bym wymieni jeszcze par przyk豉dów, tylko nie b璠 nikogo tym zadr璚za. Doskonale odwzorowa豉 surowe realia ówczesnych lat, idealnych do ukazania fantastycznych nut, wyzwalaj帷ych wyobra幡i. Anna Szumacher skrz皻nie wykorzysta豉 okazj i nieraz dawa豉 popis swych umiej皻no軼i. No, przyznam, 瞠 mi zaimponowa豉! Nie mog te zapomnie o tym, w jak sprytny sposób udowodni豉, 瞠 nigdy – przenigdy – nie powinni鄉y wierzy w to, co widzimy, bo rzeczywisto嗆 potrafi wyczarowa przepi瘯ne iluzje! Wystarczy odrobina imaginacji, aby pokaza 鈔odkowy palec 鈍iatu, odczarowuj帷 go. Ale jak on zareaguje na tak drastyczne zmiany?

Podsumowuj帷. Potrzebujecie czego oryginalnego? Czego, co ofiarowuje wam rollercoaster wra瞠? Czego, co nie da o sobie zapomnie, przez co zapragniecie przeczyta to raz jeszcze, by sprawdzi, czy czego nie przeoczyli軼ie? W takim razie „S這wodzicielka” powinna trafi w wasze r璚e! Gwarantuj, 瞠 przy tym lekki ból g這wy nie b璠zie wywo造wa u was negatywnych emocji. Ba, zapragniecie, aby jeszcze bardziej rozsadza wam czaszk, byle tylko rozwik豉 wiele spraw, na jakie si natkniecie. Zak豉d? Có, z natury tego nie robi, ale w przypadku tej ksi捫ki jestem gotowa zaryzykowa! To jak? Ja ju wyci庵n窸am ku was r瘯.

"S這wodzicielka" zaintrygowa豉 mnie ju samym tytu貫m, a opis tylko pog喚bi ciekawo嗆.

W ksi捫ce poznajemy Jorda- rycerza, Hidr- zab鎩c oraz minstrela o imieniu Agni. Udaj si oni na poszukiwania g堯wnego bohatera, kt鏎y m鏬 zgubi si po鈔鏚 lu幡ych w徠k闚. W ko鎍u jednak trafiaj na swoj tw鏎czyni Marcjann i wtedy dopiero zaczyna si najciekawsza cz窷 ksi捫ki ?

Pocz徠kowo historia jest do嗆 mocno zagmatwana. Ja by豉m mocno zagubiona, ale z czasem przyzwyczai豉m si do stylu autorki. Poza tym kiedy nasi bohaterowie odnajduj Cyjan to wszystko zaczyna nabiera kszta速闚 i ksi捫k czyta si z ogromnym zaciekawieniem. Zako鎍zenie jest tak ekscytuj帷e, 瞠 nawet niekt鏎zy bohaterowie prawie wariuj!

Tym bardziej nie mog doczeka si poznania ich dalszych los闚.

Je郵i szukacie nietypowej fantastyki to zdecydowanie warto si璕n望 po "S這wodzicielk". Pierwszy raz spotka豉m si z tak zagmatwan fabu陰 jak w tej ksi捫ce. Jednak zdecydowanie w tym pozytywnym znaczeniu.

To bardzo oryginalna lektura. Jeszcze nie mia豉m okazji czyta 瘸dnej innej do niej podobnej. Zazwyczaj w ksi捫ce mamy g堯wnego bohatera, a tu ci drugoplanowi go szukaj. Dodatkowo w niedoko鎍zon fabu喚 wci庵aj sam jej autork. W trakcie 闚 poszukiwa poznaj wiele os鏏 i prze篡waj mas przyg鏚. 安iat fantasy cz瘰to miesza si z realnym.

Przyznam szczerze, 瞠 pocz徠kowo by這 mi do嗆 ci篹ko odnale潭 si w tej historii, jednak z czasem wszystko zacz窸o mi si ,,klei". Styl pisania autorki sprawia, 瞠 tre嗆 jest atrakcyjna i anga簑j帷a, a jej fantastyczny humor wielokrotnie wywo逝je u鄉iech na twarzy. Za spraw r騜norodno軼i cech i charakter闚 przedstawionych postaci z 豉two軼i ka盥y odnajdzie tu swojego ulubie鎍a.

Ksi捫ka wyr騜nia si nietuzinkowym 鈍iatem, kt鏎y jest doskonale skonstruowany, a magia w niej p造n帷a powoduje, 瞠 czytanie jest istn przyjemno軼i. Autorce uda這 si przenie嗆 mnie w sw鎩 fascynuj帷y 鈍iat i ch皻nie si璕n po drugi tom. Moim zdaniem to naprawd udany debiut

Avatar u篡tkownika - lolantresola
lolantresola
Przeczytane:2022-12-08, Ocena: 6, Chc przeczyta,

S這wodzicielka -- Anna Szumacher

S逝chajcie, dawno nie czyta豉m takiej ksi捫ki! A szkoda, 瞠 to nie by m鎩 pomys! :D Anno Szumacher, wielkie brawo za przemy郵an fabu喚! Nie wiem jak mog豉 j sko鎍zy i teraz musz czeka na ci庵 dalszy!

Autorzy cz瘰to pisz帷, wspominaj o tym, 瞠 bohaterzy w pewnym momencie zaczynaj 篡 swoim 篡ciem, ale 瞠by tak... naprawd?

Co by軼ie zrobili, gdyby stworzone przez was postaci, nagle pojawili si w drzwiach waszego domu? Cz這wiek zaczyna si zastanawia, czy na pewno opisywa potwory i antybohater闚 :D kto wie co to si mo瞠 wydarzy, jeszcze mi tutaj kto przyjdzie i co wtedy?

Fajna fabu豉, przyjemny humor -- nic tylko czyta.

Pocz徠kowo by這 mi ci篹ko, bo zacz窸o si tak, 瞠 zada豉m sobie pytanie -- o czym to jest dok豉dnie? A potem do mnie dotar這. I wci庵n窸o. Bardzo udana pozycja, ciesz si, 瞠 nie tylko ok豉dka okaza豉 si tutaj wypieszczona ;). Mam wra瞠nie, 瞠 autorka bardzo dobrze zna to o czym pisze -- czyli s這wa ;).

Wracaj帷 jeszcze do ok豉dki. No przyznacie sami, jest pi瘯na <3.

Gdyby wiedzia豉, 瞠 twórczo嗆 literacka jest tak diabelnie niebezpiecznym i ryzykownym zaj璚iem, nigdy nie napisa豉by ani s這wa".

Trzeba bra odpowiedzialno嗆 nie tylko za swoje czyny, lecz równie s這wa. Bo te maj wielk moc kreacji oraz niszczenia. Ich nieprzemy郵ana konstrukcja niesie za sob ogromne konsekwencje i ma wp造w na nasze 篡cie i 篡cie innych.

Ta uniwersalna prawda kryje si podszytej absurdem opowie軼i. Jednak b康幟y szczerzy Terry Pratchett to to nie jest.

Avatar u篡tkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2024-02-22, Ocena: 5, Przeczyta豉m,
Inne ksi捫ki autora
Morderstwo w City Noir
Anna Szumacher0
Ok豉dka ksi您ki - Morderstwo w City Noir

Opowiadanie w bonusie w wersji papierowej (wbudowane do S這wodzicielki),w wersji audio i ebook (oddzielnie). Wiecie, jak to dzia豉 w noir: jest on, detektyw...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Kto tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Kto tak blisko
Poka wszystkie recenzje