S這wodzicielka

Wydawnictwo: Dolno郵御kie
Data wydania: 2019-04-24
ISBN: 978-83-245-8365-2

Ocena: 5 (4 g這s闚)

Grupa drugoplanowych bohaterów pewnej powie軼i fantasy w璠ruje w poszukiwaniu swojej fabu造

„To opowie嗆 s這dka i zabawna. Z przygodami, jakie uwielbia豉m, b璠帷 nastolatk – z wyrazistymi bohaterami, pe軟a humoru, czasem gro幡a, ale jednocze郾ie daj帷a pewno嗆, 瞠 wszystko sko鎍zy si dobrze. Do takich ksi捫ek si wraca, nawet je郵i ju zna si fina. Ja wróc na pewno.”

Ewa Bia這喚cka

„Pierwsza powie嗆 Anny Szumacher nie jest jej debiutem literackim. Czytelnicy fantastyki znaj j z publikowanych wcze郾iej opowiada – dwa z nich uzyska造 nominacj do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Zademonstrowa豉 w nich talent do rozwi您a nieoczekiwanych, zabawnych, niekiedy absurdalnych (to nie zarzut, a wyraz podziwu). W „S這wodzicielce” trójka bohaterów musi znale潭 swego dowódc i fabu喚, bo jedno i drugie powinno nada sens ich dzia豉niom. Cel nie jest 豉twy, po drodze czekaj smoki i ksi篹niczki (tak jakby), wyrocznie, kamienne miasta si璕aj帷e nieba i wiele innych przygód. Zapewniam, 瞠 warto przeczyta.”

Piotr W. Cholewa

Tagi: Fantastyka

Kup ksi捫k S這wodzicielka

Zobacz tak瞠

S這wodzicielka Anny Szumacher to powie嗆 graj帷a z wszelkimi schematami w duchu i軼ie Pratchettowym. To inteligentna, ciep豉 i odpowiednio zabawna fantastyka debiutuj帷ej w formie powie軼iowej autorki. Agni, Hidra i Jord odnajduj si w sytuacji przedziwnej. Budz si po鈔odku fabu造 – cho nie bardzo wiedz, czym w豉軼iwie jest fabu豉. Nie s te pewni, co ich po陰czy這 ani gdzie si podzia ich dowódca. W豉郾ie – wiedz tylko, 瞠 brakuje im dowódcy. A opowie軼i, w której si znale幢i – gównego bohatera. Jest te Marcjanna, kobieta na wskro wspó販zesna. 砰je ze s這wa – na zlecenie pisuje rozmaite teksty. Marzy te o napisaniu w豉snej ksi捫ki – tyle, 瞠 w豉郾ie utkn窸a w martwym punkcie. Do嗆 豉two przewidzie, co ich po陰czy, trudniej – jakimi 軼ie磬ami poprowadzi ich los. A odwiedz fantastyczne 鈍iaty i miasta z kamienia, b璠 podró穎wa konno i we wn皻rzno軼iach przedziwnych stworów, zdecydowanie zbyt ma造ch, by pomie軼i trzech wojów i jedn kobiet. Spadnie na nich mnóstwo k這potów i pi皻rowy dom. A przy okazji przekonaj si, 瞠 鈍iat stoi przed nimi potworem. Mo瞠 kiedy by豉 w swoim 鈍iecie, byli tylko zbiorem liter, ale po tej stronie wszyscy jeste鄉y prawdziwi. Mo瞠 i zostali鄉y zrodzeni przez ciebie, ale to, co stworzy豉, istnieje naprawd. Nie jeste鄉y marionetkami. Rodzimy si, ...

Opinie o ksi捫ce - S這wodzicielka

Czy zdarzy這 si wam kiedykolwiek spotka z ksi捫k pozbawion gównej fabu造? A nie, chwileczk… Przecie takowych ksi捫ek jest od groma! Na bank z jak捷, o niejasnym lub ca趾owicie okradzionym kierunku zdarze, mieli軼ie ju do czynienia. No nie, musz was podej嗆 z innej strony. Ju wiem! Czy zdarzy這 si wam spotka z ksi捫k pozbawion nie tylko gównej fabu造, ale i istotnego dla historii bohatera? W sensie, 瞠 nawet nie wiedzieli軼ie, kim on tak w豉軼iwie jest, przez co pozosta貫 postaci b陰dzi造 po omacku? Nie? A ja w豉郾ie co takiego prze篡豉m, czytaj帷 bestsellerow powie嗆 Anny Szumacher, czyli „S這wodzicielk”. Pomys by… no, nie oszukujmy si: kreatywny. Nawet sobie rzekn, i oryginalny, a zarazem wiele obiecuj帷y. Co? Mam zdradzi co wi璚ej, bo opis jest do嗆 oszcz璠ny w s這wa? Nie trzeba mnie do tego dwa razy namawia! Ju wszystko t逝macz.

MAM ZABI KSI坒NICZK I UWOLNI SMOKA UWI佖IONEGO W WIE玆? A, DAJ MI PAN SPOKÓJ! ID SZUKA DALEJ Wx列IWEGO W﹗KU.

Fabularny nie豉d. W豉郾ie w tych dwóch s這wach mog豉bym stre軼i ca陰 „S這wodzicielk” (gdzie posz豉bym w 郵ady wydawnictwa, racz帷ego czytelników jednozdaniowym opisem ksi捫ki, pomijaj帷 ju rekomendacje...) i spokojnie wróci do swojego nudnego 篡cia. Ale… nie mog na tym poprzesta. Zas逝gujecie na to, by dowiedzie si, na jak wiele dziwnych, zapieraj帷ych dech w piersiach, wywo逝j帷ych dezorientacj zdarze mo積a si tutaj natkn望!

Obserwuj帷 zmagania bohaterów, d捫帷ych do spotkania (a co najwa積iejsze – poznania) swojego „dowódcy” i odkrycia w豉軼iwego celu powo豉nia ich do 篡cia, prze篡豉m z nimi nieraz nieprawdopodobne przygody. Odnajdywanie ksi篹niczek skrywaj帷ych mroczne sekrety, stani璚ie twarz w twarz z rozbójnikami, spotkanie z olbrzymim potworem… Troch si tam dzia這! Troch? Sporo! I kiedy ju my郵a豉m, 瞠 nie spotka mnie nic bardziej zaskakuj帷ego, autorka wychodzi豉 mi naprzeciw, rzucaj帷 w twarz kolejnymi atrakcjami. A 瞠by by這 ciekawiej, wszystko przyozdobi豉 ni熤i dobrego humoru, przy którym ci篹ko siedzie z zawieszonym wyrazem twarzy. Jednak gdyby nie nast徙i gwa速owny obrót spraw, mog豉bym ju poma逝 zgrzyta z瑿ami z powoli opanowuj帷ej mnie irytacji. Pojawienie si pewnego Ktosia zagwarantowa這, 瞠 „S這wodzicielka” nabra豉 nowych barw, a co za tym idzie: zosta豉m „odgrodzona” od przymusowego za篡cia tabletek uspokajaj帷ych. Ale, ale! Wraz z powiewem 鈍ie穎軼i, przyby這 równie lekkie zagubienie. Wcze郾iej by spory nacisk na to, 瞠 wi瘯szo嗆 bohaterów zdaje sobie spraw z tego, 瞠 s jedynie wytworem czyjej wyobra幡i, gdzie niepostrze瞠nie wkrada si stan, podczas którego przesta豉m odró積ia, co jest fantazj, a realnym ruchem. Perfidnie wyobra幡ia po陰czy豉 si z rzeczywisto軼i, tworz帷 zupe軟ie now 軼ie磬. Sami poszukiwacze „sensu istnienia” te dostrzegali te zmiany. Oswaja豉m si z tym fabularnym cudem do ostatnich stron, gdzie z rozdzia逝 na rozdzia czu豉m si ju coraz pewniej. I to mnie zgubi這.

W my郵ach, z widoczn triumfaln min, powtarza豉m sobie, 瞠 po tylu dziwach nic nie zdo豉 mnie ju zaskoczy. By豉m gotowa da sobie obci望 w這sy do ramion (bo r瘯i mi troch szkoda, a nowa fryzura zawsze mile widziana), i zr璚znie obada豉m grunt. Mo積a si ju domy郵i, 瞠 Anna Szumacher powinna przyjecha do mojego domu, aby pomóc mi zebra szcz瘯 z pod這gi, prawda? Tak, poniek康 u酥i豉 moj czujno嗆, by raz jeszcze dziabn望 mnie swoj kreatywno軼i. To, co zaprezentowa豉, przesz這 moje naj鄉ielsze oczekiwania! No bo jak… Jakim cudem… Ale… Dajcie mi szklank wody… Sk康 to… Gdzie ta woda? Ma這 brakowa這, a nie podzieli豉bym si z wami t opini, bo nast徙i豉by eksplozja czaszki pod wp造wem ci郾ienia gotuj帷ego si mózgu! A jeszcze nie spisa豉m testamentu...

PANIE, TO PAN JEST TYM DOBRYM? A MO浩 JEDNAK ZΧM? CHOLIBKA, DAJCIE MI TU AUTORA, NIECH NO WSZYSTKO WYJA吉I!

Naturalnie ten akapit rozpocz窸abym od wzmianki o gównym bohaterze, a jako 瞠 „S這wodzicielka” swojego zagubi豉 (a czy si odnalaz, to ju pozostanie zagadk), musz z marszu przej嗆 do pobocznych postaci. To dla mnie spora nowo嗆, ale hej: o nich te mo積a sporo powiedzie!

Niegrzesz帷y inteligencj, zdaj帷y sobie spraw ze swojej atrakcyjno軼i Agni. Wzbudzaj帷y respekt, skory do walk tajemniczy Hidra. Opanowany, pouk豉dany Jord. Tak niedopasowanego pod k徠em charakterów i statusów spo貫cznych trio od dawna nie widzia豉m! Cho 陰czy ich jeden cel, to jednak nie da這 si zapomnie o swoich przyzwyczajeniach, które pr璠zej czy pó幡iej wychodzi造 na wierzch. Tak瞠 wyobra嬈ie sobie t mieszank wybuchow w akcji! Je瞠li mam by szczera (a powinnam, w ko鎍u o to chodzi w recenzjach, prawda?), to z ca貫j tej trójki najbardziej polubi豉m naszego wspania貫go Jorda. Co jak co, ale prezentowana przez niego postawa by豉 godna podziwu. Jego opanowanie oraz umiej皻no軼i niejednokrotnie uchroni造 niecodzienne towarzystwo przed wi瘯szymi k這potami. Mo瞠 te poczu豉m nieco sympatii do Agniego. Przypomina mi takiego dzieciaka zamkni皻ego w ciele (prawie) doros貫go cz貫ka, dla którego nie istnia這 takie s這wo, jak „dojrza這嗆”. Gdyby nie to, 瞠 jego urok podzia豉 w jakim stopniu te na mnie, ch皻nie wyzywa豉bym go tylko od g逝pców i nieuków! Za to Hidra… Doprawdy, nie mam bladego poj璚ia, co mog powiedzie o tym… kim. Dobra, zaimponowa mi swoj odwag oraz pokaza, 瞠 gdy kto chce, to mo瞠 tak zaskoczy, 瞠 a z wra瞠nia wyskakuje si z butów, to jednak mam te mieszane uczucia wzgl璠em niego. No, nie powiem o tym za wiele, bo bym zdradzi豉 istotn cz窷 fabu造 (cz窷 czego?), ale wiedzcie, i on nie pozwoli wam o sobie zapomnie. Tak samo, jak ten Kto, kto wkrad si niepostrze瞠nie do historii i za nic nie móg si od niej odklei. Kto taki? A, taki tajemniczy Go嗆, którego sami musicie pozna!

Chocia Anna Szumacher ma ju na swoim koncie wiele osi庵ni耩, to dopiero teraz odkry豉m jej istnienie. I, szczerze mówi帷, ogromnie tego 瘸逝j. 畝逝j, 瞠 by豉m tak za郵epiona innymi twórcami, i nie dostrzega豉m tej autorki, bo ma kobita talent do komplikowania niemal b豉hych spraw. Autorka ma lekkie, przyjemne pióro, którym tak manipuluje, i z czasem cz這wiek czuje si zdezorientowany, oszukany, zaskoczony, zaciekawiony, zirytowany, zakochany, pogubiony oraz dumny równocze郾ie. A mog豉bym wymieni jeszcze par przyk豉dów, tylko nie b璠 nikogo tym zadr璚za. Doskonale odwzorowa豉 surowe realia ówczesnych lat, idealnych do ukazania fantastycznych nut, wyzwalaj帷ych wyobra幡i. Anna Szumacher skrz皻nie wykorzysta豉 okazj i nieraz dawa豉 popis swych umiej皻no軼i. No, przyznam, 瞠 mi zaimponowa豉! Nie mog te zapomnie o tym, w jak sprytny sposób udowodni豉, 瞠 nigdy – przenigdy – nie powinni鄉y wierzy w to, co widzimy, bo rzeczywisto嗆 potrafi wyczarowa przepi瘯ne iluzje! Wystarczy odrobina imaginacji, aby pokaza 鈔odkowy palec 鈍iatu, odczarowuj帷 go. Ale jak on zareaguje na tak drastyczne zmiany?

Podsumowuj帷. Potrzebujecie czego oryginalnego? Czego, co ofiarowuje wam rollercoaster wra瞠? Czego, co nie da o sobie zapomnie, przez co zapragniecie przeczyta to raz jeszcze, by sprawdzi, czy czego nie przeoczyli軼ie? W takim razie „S這wodzicielka” powinna trafi w wasze r璚e! Gwarantuj, 瞠 przy tym lekki ból g這wy nie b璠zie wywo造wa u was negatywnych emocji. Ba, zapragniecie, aby jeszcze bardziej rozsadza wam czaszk, byle tylko rozwik豉 wiele spraw, na jakie si natkniecie. Zak豉d? Có, z natury tego nie robi, ale w przypadku tej ksi捫ki jestem gotowa zaryzykowa! To jak? Ja ju wyci庵n窸am ku was r瘯.

Avatar u篡tkownika - Fankabehemota
Fankabehemota
Przeczytane:2019-04-24, Ocena: 6, Przeczyta貫m,

Wszelkie klasyfikacje gatunkowe i porównania pozostawiam ekspertom.

Niczego podobnego nie przeczyta豉m do tej pory.W trakcie lektury przesuwa造 mi si przed oczami obrazy i widzia豉m....animowany film, cho zabawa s這wem, skojarzeniem, absurdem, b造skotliwymi zwrotami akcji jest tu na pierwszym miejscu. Brawo,brawo, brawo.Czekam na kolejny tom z niecierpliwo軼i!

Recenzje miesi帷a
Okna z widokiem na Weron