Słynne rody. Wybitni polscy przemysłowcy, artyści, politycy i naukowcy

Utalentowani muzycy, politycy, architekci, bankierzy, ekonomiści, kontrowersyjni pisarze, wybitni historycy, potentaci ,,przemysłu modowego", artyści...

Książka Marcina K. Schirmera przybliża sylwetki i dokonania wybranych przedstawicieli siedmiu rodzin, które wniosły cenny wkład zarówno w polską, jaki i światową kulturę, naukę, sztukę, politykę, a także stworzyły podwaliny pod budowę nowoczesnego, uprzemysłowionego państwa.

Poznamy historię słynnych członków rodzin: Grabskich - wybitnych polityków i działaczy społecznych, pełniących najważniejsze funkcje w rządzie II RP; Hersów, którzy stworzyli największy i najbardziej prestiżowy dom mody na ziemiach polskich; Kieniewiczów - potomków znamienitego ziemiańskiego rodu i wybitnych znawców dziejów; Kisielewskich - mistrzów pióra, genialnych komentatorów życia codziennego, hojnie obdarzonych talentami muzycznymi: kompozytorów i pianistów; Kronenbergów - wybitnych bankierów, finansistów i pionierów rozwoju przemysłu i kolei na terenie Królestwa Polskiego; Wedlów, którzy stworzyli znane i cenione na świecie królestwo czekolady oraz Witkiewiczów - charyzmatycznych artyści, malarzy, pisarzy i architektów.

To swoista pokoleniowa sztafeta wybitnych Polaków.

Informacje dodatkowe o Słynne rody. Wybitni polscy przemysłowcy, artyści, politycy i naukowcy:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2019-10-30
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: bóg Biografie zbiorowe

Kup książkę Słynne rody. Wybitni polscy przemysłowcy, artyści, politycy i naukowcy

Słynne rody. Wybitni polscy przemysłowcy, artyści, politycy i naukowcy - opinie o książce

Słynne rody. Wybitni polscy przemysłowcy, artyści, politycy i naukowcy to książka autorstwa Marcina K. Schirmera, która należy do cyklu Fantastyczne Polki, niesamowici Polacy wydawanego przez Wydawnictwo MUZA SA.
Są takie rodziny, których kolejne pokolenia mają niebagatelny wpływ na naukę, kulturę, sztukę i politykę świata lub danego kraju. W przypadku naszej Ojczyzny mającej niełatwą historię niektóre rody mogłyby być powodem do dumy, bo w trudnych latach zaborów i po odzyskaniu niepodległości wydały wybitnych członków, którzy mieli swój wkład w rozwój wielu dziedzin. Tym razem autor postanowił opowiedzieć nam między innymi historię rodów takich jak: Grabscy-giganci polityki i pracy ( w tym m.in. Stanisława, Zofii, Władysława), Hersowe- założyciele znanego domu mody ( tutaj mamy szansę poznać np. Bogusława Macieja, Adama Szczepana, Bogusława Władysława), Kieniewiczowie -ziemianie, badacze historii ( np. Feliksa, Antoniego, Stefana), Kisielewscy- rodzina o tradycjach literacko- muzycznych ( np. Jana Augusta, Zygmunta, Stefana oraz Wacława), Kronenbergowie- rodzina bankierów ( tutaj wymieniono m.in. Leopolda, Stanisława Leopolda, Leopolda Julina), Wedlowie ( w tym Karola Ernesta, Emila Alberta, Jana Józefa) oraz Witkiewiczowie ( np. Jana Prospera, Stanisława, Jana i Witkacego). Oczywiście wymieniłam tylko niektórych opisanych bohaterów tej książki, bo jest ich o wiele więcej.
Seria, do której należy ta książka generalnie charakteryzuje się ogromem informacji i ciekawostek, dobrym opracowaniem i sporą ilością zdjęć w tym fotografiami ludzi i miejsc, wynalazków lub ważnych dokumentów. I to wszystko, ku niekłamanej radości znalazłam w tej książce. Czytając ją jak zwykle dowiedziałam się wielu ciekawych informacji i poznałam nieznane historie. Naprawdę zdziwiona byłam historią rodziny Wedlów, nie wiedziałam, że byli aż tak wielkimi patriotami a przy tym dobrymi pracodawcami.
Jak zwykle wrażenie zrobiły liczne zdjęcia, dzięki, którym mogłam lepiej poznać przedstawione postaci oraz czas i miejsce, w których żyli.
Słynne rody. Wybitni polscy przemysłowcy, artyści, politycy i naukowcy według mnie jest książką dopracowaną w każdym calu. Zawiera w sobie multum interesujących biografii, które sprawią, że lepiej poznamy historię naszego kraju. Czy mogę polecić tę książkę innym ? Oczywiście ! Na jednym z portali czytelniczych znalazłam o niej wiele negatywnych opinii, które moim zdaniem są mocno krzywdzące. Autor naprawdę postarał się by przekazana wiedza była przedstawiona w sposób konkrety, ale nie nudny.

Wybitne rody, które tworzyły polską kulturę i naukę
Marcin Konrad Schirmer0
Okładka ksiązki - Wybitne rody, które tworzyły polską kulturę i naukę

Książka przybliża sylwetki i dokonania wybranych przedstawicieli kilku rodzin inteligenckich, które wniosły cenny wkład zarówno w rodzimą, jak i światową...