Sycylia. Między niebem a morzem

Zbiór esejów i reportaży dziennikarki Ewy Cichockiej z jej licznych podróży na Sycylię. Osobliwością tego zbioru jest nieustanny zachwyt Wyspą Słońca, którym autorka skutecznie zaraża czytelnika. A czyni to nie tylko poprzez tekst, ale i obraz, bo publikacja wzbogacona została mnóstwem zdjęć. Dla czytelników sięgających po tę książkę dodatkowym bonusem będą sycylijskie wątki w polskiej literaturze i sztuce od XVI do XXI w., które autorka wyśledziła, opisała i umiejętnie wplotła w swoją podróż. Dzięki temu możemy spojrzeć na Sycylię także oczyma Niemcewicza, Krasińskiego, Iwaszkiewicza, Szymanowskiego, czy też współczesnych polskich artystów oczarowanych wyspą: Krzysztofa Zanussiego i Jerzego Stuhra. Warto dodać, że Ewa Cichocka organizowała wyprawy na Sycylię m.in. z Fundacją Marka Kamińskiego, a swoją sycylijską trasę – śladami polskich artystów – zaprezentowała podczas gdyńskich KOLOSÓW 2012.

Informacje dodatkowe o Sycylia. Między niebem a morzem:

Sycylia. Między niebem a morzem - opinie o książce

Avatar użytkownika - Vincenzo
Vincenzo
Przeczytane:2016-07-28, Ocena: 6, Przeczytałam,
Napisali i mówili o książce: Iwona Borawska, Radio Gdańsk: - Dziękuję za podróż. Kiedy czytam te eseje i reportaże oraz oglądam przepiękne zdjęcia, czuję się jakbym była na Sycylii po raz pierwszy. Mam w głowie kolorowe obrazy, historyczną plątaninę i przekonanie, że jest to miejsce całkowicie niezwykłe i ważne dla nas jako Polaków – mówi w audycji „Wspólne czytanie z RG”. Iwona Demska, Radio Plus: - Jest to książka dość niezwykła i nie jest to klasyczny przewodnik. Ta książka jest rodzajem podróży, eseju i refleksji. Zawiera jednak także wiele konkretnych informacji o wyspie. To nie jest książka, którą czyta się na kolanie. Trzeba na niej się skupić i delektować tekstem – mówi autorka audycji „Plus znaczy więcej”. Renata Frydrych, pisarka, scenarzystka: - „Sycylia. Między niebem a morzem” jest lekturą lekką i pełną humoru. Styl Ewy Cichockiej wytrzymuje najlepsze porównania podróżniczej gawędy. Przejrzysty podział i zakres, obejmujący całą Sycylię, sprawia, że książka może być uzupełnieniem bedekera dla podróżników i amatorów artystyczno-literackich kontekstów – pisze w recenzji. Dorota Bazylczyk, Magazyn Lente: -¬ Autorka konfrontuje własne wrażenia z obrazami Sycylii, stworzonymi na przestrzeni wieków przez polskich artystów, poetów i muzyków. Dzięki temu, przebywanie na Sycylii pozwala doświadczyć swoistej magii trwania, ale także przybliża niekończący się, fascynujący polsko-sycylijski dialog. Tekst uzupełniony barwnymi fotografiami i ilustracjami skłania do przemyśleń na temat ciągłości tradycji oraz nieprzemijalności sztuki – pisze w rozmowie z autorką. Agnieszka B.Gorzkowska, Polacy we Włoszech: - To obowiązkowa lektura na wakacje dla globetrotterów, zakochanych we Włoszech podróżników i wszystkich, którzy chcieliby odkryć na nowo tę magiczną wyspę. Książka nie jest zwykłym przewodnikiem po Sycylii, to relacja z osobistych wrażeń z podróży po wyspie. Wraz z autorką czytelnik poznaje kolory, zapachy i smaki Sycylii, dotyka gorącego piasku, czuje podmuch morskiego wiatru, a fotograficzne niemal detale opisów doskonale wprowadzają w południowe klimaty wyspy i pobudzają najgłębsze emocje – pisze w recenzji. Sława Węgrzyn-Szulc, strona: jedziemynasycylie.pl: - To książka niezwykła, zupełnie inna od wszystkich, jakie o Sycylii czytałam. Bardzo osobista a jednocześnie nawiązująca do literackich podróży po Sycylii wielu polskich, i nie tylko, pisarzy i poetów. Mnie urzekło pierwsze spotkanie autorki z Sycylią: dotrzeć tu najpierw statkiem przez Wyspy Eolskie, przepływając nocą obok Stromboli - to jak wskoczyć od razu w sam środek magii... A do tego piękne, również magiczne zdjęcia...- pisze na swojej stronie. Weronika z blogu: Kto czyta książki - żyje podwójnie: - Nic tak naprawdę nie ukaże prawdziwego oblicza Sycylii jak osobista podróż po jej zakątkach i właśnie to uczyniła autorka książki „Sycylia. Między niebem a morzem”. Opleciony kwiecistym stylem zbiór esejów i reportaży to doskonały przewodnik dla wszystkich tych, którzy chcą tam pojechać. Ewa Cichocka rozbudza apetyty, kusi i tworzy spis wartych uwagi miejsc. Urzekające widoki, wąskie uliczki, zabytki i wulkany. Bogate we wrażenia wyprawy niosące ze sobą paletę emocji i nieśmiertelne słowo wybitnych Polaków. To także hołd oddany tej wyspie, zachwyt, w którym autorka dziękuje jej za bogatą ucztę nieśmiertelnych wspomnień. Otrzymałam tutaj prawie wszystko i czuję się tak, jakbym sama postawiła stopę na sycylijskiej ziemi. Już dawno nie czytałam tak ambitnej i przemyślanej książki podróżniczej – konstatuje recenzentka. Natalia z blogu: lubimyczytac.pl: - To jednocześnie przepiękna opowieść o włoskiej wyspie, jak i swoisty rodzaj przewodnika dla pilotów wycieczek, podróżników oraz turystów. Publikacja została podzielona na siedem rozdziałów, które opowiadają o przepięknych czasami wręcz zapomnianych zakątkach włoskiej wyspy. Jeżeli chciałabyś się dowiedzieć z czego i gdzie wydobywa się materiał na pumeks? Dlaczego liparyjskie balkony mają wygięte balustrady? Potrzebujesz garść konkretnych informacji o Błękitnej Wyspie? Koniecznie przeczytaj tę książkę – pisze w recenzji na portalu. Magda z blogu: czytamy bo kochamy: - Od samego początku autorka zaraziła mnie swoim zachwytem tym urokliwym miejscem, że przez cały zbiór esejów i reportaży uśmiech nie schodził mi z twarzy. W pewnym momencie zamknęłam oczy i dałam się prowadzić pani Ewie. Złapałam ją pewnie za rękę i pozwoliłam na to, by stała się moim osobistym przewodnikiem. Zarysowała mi historię Sycylii, opowiedziała o tamtejszych mitach, odkryła przede mną przepiękne miejsca, krajobrazy, widoki, przedstawiła tamtejsze tradycje. Powolutku stąpałam po tym nieznanym świecie, z zapartym tchem pochłaniałam kolejne etapy podróży nie tylko pani Ewy, ale także rozmaitych pisarzy, którzy mieli możliwość odwiedzić Wyspę Słońca – pisze blogerka.