Ten pierwszy rok

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2018-03-21
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7686-658-1
Liczba stron: 376
Tytuł oryginału: Freshers
Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński

Ocena: 4 (2 głosów)

Zwariowana, pełna angielskiego humoru powieść dla przyszłych i obecnych studentów.

Rozpoczęcie nauki w college’u to dla niektórych szansa na nowe życie - szalone przygody, zwariowane przyjaźnie, pierwsze złamane serca i przyprawiające o zawrót głowy historie miłosne. Jaki będzie pierwszy rok w college’u dla bohaterów Freshers?

Kup książkę Ten pierwszy rok

Zobacz także

Opinie o książce - Ten pierwszy rok

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:,
Phoebe i Luke właśnie rozpoczynają pierwszy rok na uczelni. Wcześniej chodzili do tej samej szkoły, ale widywali się tylko przelotnie. Teraz ich czekają : akademik, zakuwanie do sesji i imprezy. Phoebe już wcześniej kochała się w Luke'u, ale nigdy nie miała śmiałości mu tego powiedzieć. On właśnie zerwał z dawną dziewczyną. Narracja jest prowadzona równolegle. Poznajemy na przemian jej i jego przeżycia. Czy ich linie równoległe w końcu wbrew regułom matematyki się przetną? Czy znajdą punkty wspólne? Czy jest szansa na uczucie, które przetrwa trudności? Lektura lekka i łatwa, choć nie zawsze przyjemna. Za dużo śmiesznostek dotyczy sfery fizjologicznej. Podróż przez książkę przypomina niekończącą się imprezę. Jeśli ktoś szuka właśnie takich klimatów, będzie zachwycony. Dobra zabawa. Tylko bardziej wrażliwi mogą po niej mieć kaca. dr Kalina Beluch ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - Estrella23
Estrella23
Przeczytane:2018-05-13, Ocena: 4, Przeczytałam,
Pamiętacie swój pierwszy rok na studiach? Byliście podekscytowani czy przerażeni? Ja z początku byłam przerażona, ale po tygodniu pozbyłam się tego uczucia. Studia to kolejny etap w naszym życiu, często jeszcze po maturze nie jesteśmy zdecydowani jaki kierunek obrać, bądź dopiero w trakcie okazuje się, że wybrany kierunek to totalna pomyłka. Moja przygoda ze studiami kończy się za dwa miesiące, ale z ciekawością sięgnęłam po „Ten pierwszy rok” aby porównać swój pierwszy rok z rokiem zagranicznych bohaterów. Tom Ellen i Lucy Ivison pisząc książkę bazowali na własnych doświadczeniach oraz historiach swoich przyjaciół. Czas pójść na studia Historia opowiedziana jest z perspektywy Phoebe oraz Luke’a. Oboje studiują anglistykę, lecz mieszkają w oddzielnych kampusach. Pheobe kocha się w Luke od liceum, lecz chłopak nie ma pojęcia o jej istnieniu. Dopiero wspólny pobyt na uczelni zbliża ich do siebie. Jednak czy ta znajomość ma szanse przerodzić się w coś więcej, gdy na jaw wychodzą brzydkie sekrety? Aby tylko przeżyć ten pierwszy rok Phoebe z łatwością odnalazła się w nowym miejscu. Szybko zaskarbiła sobie sympatię innych studentów i zyskała grono nowych przyjaciół. Natomiast plany Luke’a nie idą po jego myśli. Zupełnie inaczej wyobrażał sobie pierwszy tydzień zapoznawczy. Chłopak czuje się samotny. Poznał Arthura, a ich znajomość ciężko nazwać ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Ten pierwszy rok

Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2018-04-20, Ocena: 4, Przeczytałam,

Tak serio nie chciałam jej czytać, no bo cóż mnie, starego człowieka może zaskoczyć w temacie pierwszego roku w szkole skoro takie wydarzenia już za mną? No i oczywiście jeszcze jest moja awersja do żółtych okładek, które nijak mi się nie podobają. Ale przeczytałam.

Głównymi bohaterami powieści są Luke i Phoebe, którzy znają się przelotnie z poprzedniej szkoły. Może Phoebe trochę bardziej, bo cierpi na swoistą manię na punkcie Luka. On nie potrafi ogarnąć swoich uczuć, po nagłym rozstaniu ze swoją długoletnią dziewczyną. Czy połączą ich wspólne imprezy? I co z tym wszystkim ma wspólnego Quidditch?


"Przez ten tydzień z przypadkowej znajomości stał się jakby moim stałym chłopakiem."


Tak na prawdę to szalony przegląd studenckich imprez, bohaterowie raczej nie zwracają uwagi na naukę, sceny na wykładach można policzyć na palcach u jednej ręki. Realistyczne podejście, dość dużo przekleństw w wypowiedziach, przypadkowy seks i notoryczny brak jedzenia daje nam zarys prawdziwego "studenckiego" życia.
Jeśli szukacie czegoś nowego w młodzieżówce to pozycja dla was, bo spojrzenie na temat jest świeże i nielukrowane.
Osobiście wolę bardziej zdecydowane i konkretne postacie, ale czytało się przyjemnie i dość wciagająco.

Za możliwość przeczytania dziękuję portalowi czytampierwszy.pl i wydawnictwu Jaguar.

Link do opinii
Reklamy