reklama

Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2018-07-11
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788380497092
Liczba stron: 276

Ocena: 5 (3 głosów)
Inne wydania:

Daniel Tammet urodził się 31 stycznia 1979 roku. W środę. Dla zwykłego śmiertelnika nie jest to szczególnie ważna informacja, ale Daniel cierpi na zespół Aspergera i zaburzenie zwane synestezją, które sprawia, że widzi kolory, kształty i faktury liczb. Dlatego data jego urodzin jest niebieska, a cyfry, które ją tworzą, kształtem przypominają gładkie otoczaki.

Daniel potrafi dokonywać obliczeń, których wynik możemy sprawdzić jedynie za pomocą komputera. Liczby są od najmłodszych lat jego najwierniejszymi przyjaciółmi - najbardziej lubi cyfrę cztery, podobnie jak on ,,cichą i nieśmiałą".

Daniel Tammet nie jest jednak oderwany od rzeczywistości. Opowiada o swoim niełatwym dzieciństwie i dorastaniu, a także problemach, z którymi styka się na co dzień jako dorosły człowiek. ,,Urodziłem się pewnego błękitnego dnia" daje czytelnikowi klucz do niezwykłego umysłu człowieka dotkniętego autyzmem i szansę spojrzenia na świat jego oczami.

Kup książkę Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera

Główny bohater to Daniel Tammet, który urodził się 31 stycznia 1979 roku. Mężczyzna w swoim pamiętniku opisuje życie, które może wydawać się trudne do wyobrażenia i zrozumienia. Przedstawia czytelnikowi swoje odczucia na temat tego, że liczby widzi w kolorach i kształtach.

"Mimo to wierzę, że prawdziwą receptą na sukces każdego związku jest nie tyle zgodność, 
ile miłość. Gdy kogoś kochasz, wszystko staje się możliwe."


Znam przypadek chłopca z autyzmem i doskonale rozumiem wiele z wyznań Autora. Nie było dla mnie zdziwieniem, że spotkam się z opisem życia bardzo mądrej osoby. Choroba nie jest wykluczeniem ze społeczeństwa i bardzo często zdarza się, że niepełnosprawni wnoszą wiele więcej do życia czy technologii niż przeciętny człowiek. Idealnym przykładem jest Einstein, Newton czy Mozart, którzy również zmagali się z chorobą Aspergera. Gdyby zamknęli się w sobie, to skąd wiedzielibyśmy tyle na temat teorii względności czy grawitacji oraz czy mielibyśmy możliwość zagłębiania się w muzykę klasyczną?

"Najważniejsze to sprawić, by dziecko uwierzyło w siebie, 
by podążało za swoimi marzeniami, 
ponieważ to one kształtują przyszłość każdego człowieka."

Autor przyznaje, że nie miał łatwego życia, był wyśmiewany przez dzieci, czy spotykał wiele nieprzyjemności w dorosłym życiu. Daniel przez wiele osób został niedoceniony i wykluczony ze względu na swój wyjątkowy umysł.

 

Pamiętnik opowiada historię pięknego, ale zarazem trudnego życia. Autor przedstawia swój światopogląd, emocje kierowane w jego stronę, czy chwile trudności. Swoim przykładem udowadnia, że nie warto przejmować się opinią ludzi, tylko dążyć do dostatecznego życia i dzielenia się z innymi swoją wiedzą. Pamiętajcie, że każdy człowiek zasługuje na godne traktowanie i nie można go przekreślać. Jak Wy - w pełni zdrowi ludzie - czulibyście się w chwili odrzucenia, ponieważ macie wałeczki tłuszczu, krzywe nogi czy niechcianego pryszcza? Czasami warto postawić się na miejscu innej osoby.


"Zwierzęta często wykazują więcej cierpliwości i akceptacji niż ludzie."

Uważam, że warto sięgnąć po "Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętnik nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera", aby poznać życie Daniela Tammet'a i dostrzec jego potencjał. Przyznaję, że w niektórych sytuacjach sięgałam po kalendarz bądź kalkulator, ponieważ nie mogłam uwierzyć w daną rzecz. Nie jest to łatwa i lekka lektura, ale bardzo wartościowa i może wiele uświadomić przeciętnemu człowiekowi.

Link do opinii
Inne książki autora
Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera
Daniel Tammet0
Okładka ksiązki - Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera

Daniel Tammet urodził się 31 stycznia 1979 roku. W środę. Dla zwykłego śmiertelnika nie jest to szczególnie ważna informacja, ale Daniel cierpi na zespół...

Zanurzeni w liczbach. Jak matematyka kształtuje nasze życie
Daniel Tammet0
Okładka ksiązki - Zanurzeni w liczbach. Jak matematyka kształtuje nasze życie

Zachwycający, niezwykle różnorodny zbiór esejów. Świetna zabawa i doskonały prezent dla każdego cierpiącego na paniczny lęk przed matematyką, niezależnie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Dama Kier
Monika Godlewska (I)
Dama Kier
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Dziecko września
Marek Harny
Dziecko września
Pokaż wszystkie recenzje