Daniel Tammet urodził się 31 stycznia 1979 roku. W środę. Dla zwykłego śmiertelnika nie jest to szczególnie ważna informacja, ale Daniel cierpi na zespół Aspergera i zaburzenie zwane synestezją, które sprawia, że widzi kolory, kształty i faktury liczb. Dlatego data jego urodzin jest niebieska, a cyfry, które ją tworzą, kształtem przypominają otoczaki. Daniel potrafi dokonywać obliczeń, których wynik możemy sprawdzić jedynie za pomocą komputera. Liczby są od najmłodszych lat jego najwierniejszymi przyjaciółmi - najbardziej lubi cyfrę cztery, podobnie jak on "cichą i nieśmiałą". Daniel Tammet nie jest jednak oderwany od rzeczywistości. Opowiada o swoim niełatwym dzieciństwie i dorastaniu, a także problemach, z którymi styka się na co dzień jako dorosły. "Urodziłem się pewnego błękitnego dnia" daje czytelnikowi klucz do niezwykłego umysłu człowieka dotkniętego autyzmem i szansę spojrzenia na świat jego oczami.

Informacje dodatkowe o Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2010-07-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7536-205-3

Kup książkę Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera

Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera - opinie o książce

Avatar użytkownika - krystiancholewa__1
krystiancholewa__1
Przeczytane:2024-06-02,

Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, pamiętniki nadzwyczajnego umysłu zespołem Aspegera. Opowiada o chłopaku, który na co dzień, zmaga się z tym schorzeniem. Na pierwszy rzut oka jego niepełnosprawność jest niewidoczna, jednak Daniel od zawsze miał problem, z nawiązywaniem kontaktów międzyludzkich nie lubił hałasów, wybierał ciszę i spokój. Jego młodsze rodzeństwo pomagało, mu otwierać się na ludzi i świat. Od zawsze wszystko zapisywał za pomocą liczb matematycznych. Jednak w szkole, do, miał spore, problemy w nauce do tego dochodziło jeszcze brak kolegów. Jednak udało mu się zdać maturę, po której postanowił wyjechać na wolontariat, na Litwę gdzie uczył dzieci języka angielskiego, ponieważ nauka języków obcych nigdy nie stanowiła dla niego, dużego problemu poznawał tam nowych ludzi i kulturę litewską. Jednak nigdy nie ciągnęło, go do dziewczyn, wolał chłopaków. Po powrocie domu poznał, kogoś postanowili zamieszkać razem.
Jego rodzice w pełni akceptowali ten związek. Bohater książki miał duży problem ze znalezieniem pracy jako osoba z niepełnosprawnością. Dlatego wpadł na pomysł założenia kursów języków obcych poprzez stronę internetową i wystąpił również w programie telewizyjnym. Książka opowiada o codziennym życiu, pokonywaniu przeszkód że każda niepełnosprawność jest zupełnie inna. Publikację kieruje do osób, które zmagają się z jakąkolwiek chorobą. Niech przeczytanie tej publikacji napełni was chęcią do życia. Bardzo fajnie się czytało, książka została napisana przez samo życie zawarte w niej zostały wzloty i upadki bohatera.

Avatar użytkownika - zaczytanaaniaa
zaczytanaaniaa
Przeczytane:2018-08-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Główny bohater to Daniel Tammet, który urodził się 31 stycznia 1979 roku. Mężczyzna w swoim pamiętniku opisuje życie, które może wydawać się trudne do wyobrażenia i zrozumienia. Przedstawia czytelnikowi swoje odczucia na temat tego, że liczby widzi w kolorach i kształtach.

"Mimo to wierzę, że prawdziwą receptą na sukces każdego związku jest nie tyle zgodność,
ile miłość. Gdy kogoś kochasz, wszystko staje się możliwe."

Znam przypadek chłopca z autyzmem i doskonale rozumiem wiele z wyznań Autora. Nie było dla mnie zdziwieniem, że spotkam się z opisem życia bardzo mądrej osoby. Choroba nie jest wykluczeniem ze społeczeństwa i bardzo często zdarza się, że niepełnosprawni wnoszą wiele więcej do życia czy technologii niż przeciętny człowiek. Idealnym przykładem jest Einstein, Newton czy Mozart, którzy również zmagali się z chorobą Aspergera. Gdyby zamknęli się w sobie, to skąd wiedzielibyśmy tyle na temat teorii względności czy grawitacji oraz czy mielibyśmy możliwość zagłębiania się w muzykę klasyczną?

"Najważniejsze to sprawić, by dziecko uwierzyło w siebie,
by podążało za swoimi marzeniami,
ponieważ to one kształtują przyszłość każdego człowieka."

Autor przyznaje, że nie miał łatwego życia, był wyśmiewany przez dzieci, czy spotykał wiele nieprzyjemności w dorosłym życiu. Daniel przez wiele osób został niedoceniony i wykluczony ze względu na swój wyjątkowy umysł.

Pamiętnik opowiada historię pięknego, ale zarazem trudnego życia. Autor przedstawia swój światopogląd, emocje kierowane w jego stronę, czy chwile trudności. Swoim przykładem udowadnia, że nie warto przejmować się opinią ludzi, tylko dążyć do dostatecznego życia i dzielenia się z innymi swoją wiedzą. Pamiętajcie, że każdy człowiek zasługuje na godne traktowanie i nie można go przekreślać. Jak Wy - w pełni zdrowi ludzie - czulibyście się w chwili odrzucenia, ponieważ macie wałeczki tłuszczu, krzywe nogi czy niechcianego pryszcza? Czasami warto postawić się na miejscu innej osoby.

"Zwierzęta często wykazują więcej cierpliwości i akceptacji niż ludzie."

Uważam, że warto sięgnąć po "Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętnik nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera", aby poznać życie Daniela Tammet'a i dostrzec jego potencjał. Przyznaję, że w niektórych sytuacjach sięgałam po kalendarz bądź kalkulator, ponieważ nie mogłam uwierzyć w daną rzecz. Nie jest to łatwa i lekka lektura, ale bardzo wartościowa i może wiele uświadomić przeciętnemu człowiekowi.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2019-08-23, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - kasiapab1973
kasiapab1973
Przeczytane:2019-04-17, Ocena: 5, Przeczytałam,
Zanurzeni w liczbach. Jak matematyka kształtuje nasze życie
Daniel Tammet0
Okładka ksiązki - Zanurzeni w liczbach. Jak matematyka kształtuje nasze życie

Zachwycający, niezwykle różnorodny zbiór esejów. Świetna zabawa i doskonały prezent dla każdego cierpiącego na paniczny lęk przed matematyką, niezależnie...

Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać. O znaczeniach i tajemnicach języka
Daniel Tammet0
Okładka ksiązki - Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać. O znaczeniach i tajemnicach języka

Czy słowa mogą mieć zapach i smak? Przybierać kształt liczb, przedmiotów i krajobrazów? Daniel Tammet, autystyczny sawant udowadnia, że tak. W swojej...

Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska