Wielkie błędy wielkich naukowców

Ocena: 0 (0 głosów)

Czy nauka może się mylić? Odpowiedź brzmi: oczywiście, tak! Zresztą nie tylko może, ale nawet powinna. Przecież wszechświat odkrywany jest metodą prób i błędów! Przekonali się o tym bohaterowie tej książki – wielki Einstein, genialny Marconi i wielu innych znanych naukowców, którym nie raz i nie dwa przydarzyły się nietrafione pomysły, nieudane próby, fałszywe teorie, błędy i kosmiczne pomyłki.

Tę pełną humoru książkę powinno przeczytać każde dziecko, które martwi się, że nie zawsze dostaje najlepsze oceny ze swojego ulubionego przedmiotu. Szczególnie, jeśli tym przedmiotem jest matematyka, fizyka lub chemia. Nie ma lepszego sposobu, by zainspirować młodego człowieka, dodać mu wiary w siebie i przekonać go, że warto rozwijać swoje pasje, nawet gdy czasami coś się nie udaje! Bo przecież nie chodzi o to, aby być nieomylnym, ale o to, aby nigdy się nie poddawać.

Publikacja składa się z pięciu rozdziałów, które bardziej przypominają wciągającą powieść pełną perypetii niż książkę popularnonaukową.
Zapraszamy w podróż szlakiem najbardziej osobliwych asteroid w dziejach nauki, na pokładzie statku kosmicznego, którym dowodzi Luca Perri i który Tuono Pettinato ozdobił swoimi zabawnymi rysunkami.

Informacje dodatkowe o Wielkie błędy wielkich naukowców:

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2021-02-18
Kategoria: Dla dzieci
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 978-83-8144-233-6
Liczba stron: 192
Tłumaczenie: Anna Gogolin
Ilustracje:Tuono Pettinato

Tagi: ciekawostki naukowcy

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Wielkie błędy wielkich naukowców

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Wielkie błędy wielkich naukowców - opinie o książce

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2021-04-25,

 Nauka jest poszukiwaniem odpowiedzi na dręczące nas pytania, które mają czynić nasze życie lepszym, prostszym i piękniejszym. To właśnie za sprawą nauki osiągnęliśmy tak wielki rozwój na polu nowoczesnych technologii, medycyny, czy też budownictwa. Jednocześnie nauka wiąże się nierozłącznie z pomyłkami, błędami i potknięciami, które są niezbędne do tego, by dojść do najlepszych rozwiązań. O tym opowiada właśnie z lekki i zabawny sposób wspaniała książka dla dzieci pt. "Wielkie błędy wielkich naukowców", która ukazała się w naszym kraj nakładem Wydawnictwa Jedność!

 Jako słowo się rzekło, książka ta przedstawia w humorystyczny sposób największe pomyłki nauki, jakie popełniali i wciąż popełniają najwięksi naukowcy - na czele z samym Albertem Einstein oraz Guglielmo Marconim (twórca telegrafu). A wśród owych pomyłek znalazły się m.in. takie smaczki, jak omyłkowe oszacowanie historii Ziemi na niespełna 100 lat, zamiast faktycznych 4,5 miliarda...; kolejno  odkrycie na Marsie skał przypominających ludzką twarz, które okazały się jedynie grą świateł; dalej odnalezienie nowego, czwartego stanu skupienia wody - tzw. "poliwody", która okazała się zwykłą, zanieczyszczoną wodą...; czy też choćby błędne założenie rozchodzenia się fal radiowych po powierzchni Ziemi, gdy tymczasem odbijają się one od warstwy jonosfery... To oczywiście tylko kilka z wielu pomyłek nauki, jakie zostały tu opisane.

 Pozycja ta stanowi sobą zabawną książką dla wszystkich dziecięcych i nastoletnich miłośników nauki! Pozycję, która z jednej strony ukazuje największe naukowe pomyłki w historii świata, czyniąc to w humorystycznym, ciekawym i jak najbardziej przystępnym stylu..., z drugiej zaś zwraca uwagę czytelnika na to, że nawet najwięksi geniusze popełniali błędy i pomyłki, co jest rzeczą jak najbardziej ludzką. Ten aspekt wydaje się mieć kolosalne znaczenie w procesie wychowawczym, gdyż uświadamia on sobą dziecku ten fakt, że jego szkolne "wpadki" na lekcjach fizyki, matematyki, czy też chemii, są czymś absolutnie naturalnym, co nie może zrażać do dalszej nauki i odkrywania tego, co nieznane...

 Książka ta jest propozycją dla nieco starszych dzieci - w mej ocenie dziesięciolatków i starszych, co wiąże się z licznymi nawiązaniami do popularnych dziedzin nauki z matematyką, czy też fizyką, na czele. Oczywiście owa wiedza jest przekazana tu w niezwykle przystępny, podparty humorem i prostym językiem, sposób. Dzięki temu każdy czytelnik bez trudu odnajdzie się w treści tej książki, aczkolwiek nie da się ukryć, że w największym stopniu lektura ta zainteresuje te dzieci, które pasjonują się nauką i cechuje je ogromny apetyt na zaspakajanie głodu wiedzy o otaczającym nas świecie.

 Warto docenić również ilustracyjne oblicze tej książki, które tworzą zabawne, komiksowe rysunki. Ich autor - Tuono Pettinato, zaoferował czytelnikom niezwykle klimatyczne ilustracje, które obrazują m.in. naukowców, ich błędne badania oraz zaskakujące skutki ich wpływu na nasze codzienne życie. Co ważne, rysunki te są podparte często humorystycznym tekstem, który jest trafiony w punkt i na pewno rozśmieszy każdego czytelnika - tak dziecko, jak i dorosłą osobę. Oprócz tego strony książki wypełniają również liczne fotografie, bardzo przyjemne dla oka kolorowe tła i przejrzysty układ treści.

  Jak już wspominałam, rozrywkowo-naukowy charakter tej pozycji łączy się również z ważną lekcją wychowawczą o tym, że nauka i sam proces zdobywania wiedzy nie może być wolnym od błędów i pomyłek, gdyż to właśnie często na ich gruncie powstawały najlepsze pomysły i najważniejsze odkrycia. I tak jak wielcy naukowcy, tak i dziecięcy uczniowie mają do nich prawo, gdyż tylko tak mogą poszerzać oni swoją wiedzę i stawać się lepszymi w danej dziedzinie nauki, czy też na polu szkolnego przedmiotu. 

 "Wielkie błędy wielkich naukowców" to interesująca, znakomicie napisana i idealna dla każdego młodego odkrywcy oraz pasjonata nauki, książka. To właśnie za sprawą jej lektury możemy poznać największe wpadki w dziejach naukowych odkryć i zrozumieć to, jak cienką jest granica pomiędzy prawdopodobieństwem, a faktyczną racją. Wiedza, humor, zabawa i cenna lekcja życia - to wszystko wypełnia sobą strony tej pozycji, do poznania której to gorąco was zachęcam.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy