Wielkie ucieczki Polaków

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2022-10-25
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788380798298
Liczba stron: 299
Język oryginału: polski

Ocena: 6 (2 głosów)

Poniewierani, osaczani, tropieni. Uwięzieni a niepokonani. Bohaterów łączy polski gen wolności. Przedzierali się przez ostępy Syberii i piaski irackich pustyń. Ukrywali w bagażnikach samochodów dyplomatycznych i zamarzali pod podwoziem TIR-a by dotrzeć do miejsca, gdzie mogliby oddychać swobodnie.


o Niewiarygodna eskapada. Exodus Sławomira Rawicza i Witolda Glińskiego z Syberii w czasie II wojny światowej

o W bagażniku ambasadora. Krystyna Skarbek, ulubiony szpieg Churchilla, wymyka się
Niemcom z Budapesztu

o Panowie, jesteście wolni... Rozbicie więzienia UB i wielka ucieczka aresztantów z katowni w Kielcach w roku 1945

o Ochotnik do Auschwitz. Witold Pilecki znika z najbardziej strzeżonego obozu zagłady

o Niezwykły kurier, dobry Człowiek. Ucieczka Ludwika Niemczyka z PRL

o Muszę opuścić Polskę. Perfekcyjny plan kompozytora Andrzeja Panufnika

o Brawurowa ucieczka małolatów spod władzy Jaruzelskiego.
300 mil Adama i Krzysztofa Zielińskich pod podwoziem tira

o Operacja Samum. Tajna akcja ewakuacji amerykańskich i brytyjskich agentów z Iraku przeprowadzona przez polski wywiad w 1990 r.


Nie ma takich więzień, z których Polacy nie potrafiliby uciec, ani trudności, których nie potrafiliby przezwyciężyć. Ryzykowali własnym życiem, żeby pomóc innym. Wielka sztafeta pokoleń wolnych ludzi.
 
 

Tagi: historia Polska

Kup książkę Wielkie ucieczki Polaków

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Wielkie ucieczki Polaków

Avatar użytkownika - ja-carpe_diem
ja-carpe_diem
Przeczytane:2022-12-12, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zbiór opowiadań o heroizmie Polaków, a może o brawurze… na pewno o marzeniach. Oczywiście wyboru czytelniczego dokonały oczy, jedno spojrzenie i wiedziałam, że ta książka zostanie przeczytana. Niektóre historie znałam, np. o braciach Leonie i Ludwiku, o podróży z Syberii, chłopcach pod tirem. Jest tego więcej.

Pięknie wydana, zawiera zdjęcia opisywanych bohaterów, dokumentów, miejsc. Śliską okładkę, mam ochotę cały czas dotykać. Ta niepozorna gabarytowo antologia wywołała we mnie bardzo pozytywne odczucia – czytelnicze i wzrokowe. Jest dopieszczona, dopracowana w każdym aspekcie.

Napisana prosto, swojsko. Bo jak napisać prawdę o wielkich dokonaniach?

„Nie ma takich więzień, z których Polacy nie potrafiliby uciec, ani trudności, których nie zdołaliby przezwyciężyć”.

Książka to czytelniczy strzał w dziesiątkę.

Link do opinii

Wolność to wielka wartość. Wiedzą to wszyscy Polacy. Przez wiele lat trzeba było o nią walczyć. Walczono o wolność kraju, osobistą a także współrodaków. Polacy uciekali m.in. z więzień, które były pod jurysdykcją okupantów, obozów koncentracyjnych a także komunistycznej Polski. Wśród uciekinierów znaleźli się Andrzej Pilecki- uciekinier z Auschwitz, Krystyna Skarbek, której udało się wymknąć Niemcom w Budapeszcie, Ludwik Niemczyk, Andrzej Panufnik, bracia Zielińscy -uciekinierzy z komunistycznej Polski. Autorzy starali się też przybliżyć czytelnikowi operację ,,Samun'' czyli ewakuacji przez polski wywiad amerykańskich i brytyjskich agentów z Iraku w 1990 roku oraz odpowiedzieć na pytanie dotyczące prawdziwości eskapady przez Syberię Sławomira Rawicza i Witolda Glińskiego.
Przez ostatnie wieki życie większości Polek i Polaków nie było usłane różami. Zabory, dwie wojny światowe i siłą narzucony komunizm... To sprawiło, że Polacy rozsmakowali się w wolności. Dla niej byli wiele znieść i wiele zrobić. Wszak nie na darmo mówi się, że Polak potrafi. Dla Polaków nie ma słowa niemożliwe natomiast ich pomysły bywają szalone. Świetnym przykładem są przypadki, które przedstawiono w niniejszej książce.
O bohaterskim wyczynie rotmistrza Pileckiego słyszał zapewne każdy. Wiele osób poznało barwny życiorys Krystyny Skarbek, ale większość zaprezentowanych historii tak naprawdę możemy poznać po raz pierwszy. Co najważniejsze, autorzy publikacji starali się oddzielić prawdę od fałszu i półprawd, które niejednokrotnie wkradały się w te historie.
Większość historii, z którymi się spotkałam, czytałam z coraz większym zdziwieniem. Cały czas zastanawiałam się ile trzeba było samozaparcia i odwagi by zdecydować się na kroki, których podjęli się przedstawieni bohaterowie. Książka idealnie wpisuje się w historię dróg do wolności swojej i innych. Przez to warto się zapoznać z Wielkimi ucieczkami Polaków. 

Link do opinii
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Potwór
Hubert Hender
Potwór
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy