Zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak wysoką cenę ma postęp w dziedzinie medycyny i innych dziedzin wiedzy? Nauka jest potężną siłą, która działa na korzyść świata – zdarza się jednak, że obsesja naukowych osiągnięć bierze górę nad moralnością…

Autor bestsellerowych książek popularnonaukowych, Sam Kean, w swoim niepodrabialnym stylu opowiada prawdziwą historię o tym, co się może wydarzyć, gdy nieposkromiona ambicja popycha skądinąd bardzo racjonalnych mężczyzn i kobiety do przekraczania granic i porzucania wszelkich zasad etycznych w imię nauki.

Książka „Wszystkie podłości nauki” mistrzowsko prowadzi czytelnika przez dwa tysiące lat historii i przypomina, że niechlubne czyny szalonych badaczy niestety nie odeszły w przeszłość. Również współczesna nauka ma na swoim koncie naprawdę ciemne sprawki. Dość wspomnieć o licznych eksperymentach medycznych przeprowadzanych na ludziach i na zwierzętach czy zabiegach lobotomii u pacjentów psychiatrycznych w latach 50. ubiegłego wieku.

Każdy rozdział tej fascynującej książki poświęcony jest innemu wykroczeniu przedstawicieli naukowego świata – oszustwom, morderstwom, sabotażowi, szpiegostwu, rabowaniu grobów i nie tylko. Niektóre z tych czynów są tak potworne, że wydaje się niewyobrażalne, żeby mogli ich dokonać ludzie. Wszystkie się jednak wydarzyły.

„Ta książka skupia się na powodach, które popychają mężczyzn i kobiety do przekraczania granic i popełniania przestępstw lub innych występków w imię nauki. Każdy rozdział poświęcono innemu naruszeniu zasad, m.in. oszustwu, morderstwu, sabotażowi, szpiegostwu, rabowaniu grobów; to dość wyczerpujący katalog przypadków łamania obowiązujących praw. Trzeba przyznać, że wiele z tych historii jest przy okazji ponuro-zabawnych – któż nie lubi soczystych opowieści o piratach lub zemście? Inne jednak wciąż mogą powodować ścisk żołądka, mimo że opisują wydarzenia sprzed setek lat”.

Informacje dodatkowe o Wszystkie podłości nauki. Morderstwa, oszustwa i kradzieże popełniane przez naukowców.:

Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 2021-11-10
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: The Icepick Surgeon: Murder, Fraud, Sabotage, Piracy, and Other Dastardly Deeds Perpetrated in the Name of Science
Tłumaczenie: Adam Wawrzyński

Tagi: nauka morderstwa oszustwa popularnonaukowe naukowcy biologia

Kup książkę Wszystkie podłości nauki. Morderstwa, oszustwa i kradzieże popełniane przez naukowców.

Wszystkie podłości nauki. Morderstwa, oszustwa i kradzieże popełniane przez naukowców. - opinie o książce

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2023-03-30, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2023,

Bardzo ciekawa, wartościowa pozycja, dzięki której dowiedziałam się wielu nowych rzeczy. Są tematy i sprawy o których nie przyszłoby mi do głowy czytać, a tu proszę - poznałam całą masę ciekawostek, od podstaw nauk przyrodniczych, przez początki paleontologii czy historię anatomii aż po szpiegostwo w czasach zimnej wojny. Wszechstronna opowieść o tym, jakich czynów dopuszczano się w imię nauki i poznania praw rządzących rzeczywistością i jaką cenę czasem przyszło ludzkości zapłacić za bezcenną skądinąd wiedzę. Cieszę się, że przeczytałam tę książkę i z czystym sumieniem mogę polecić ją wszystkim ciekawym świata oraz natury ludzkiej czytelnikom.

Znikająca łyżeczka. Dziwne opowieści chemicznej treści
Sam Kean0
Okładka ksiązki - Znikająca łyżeczka. Dziwne opowieści chemicznej treści

Niezwykłe historie o pierwiastkach chemicznych i tym, co się za nimi kryje: nauce, historii, pieniądzach, mitologii, sztuce i medycynie.Dlaczego Gandhi...