Wygraj, przegraj, zabij, zgiń

Drugiej szansy nie będzie...

Morton Academy to położona na odludziu i niemal odcięta od świata elitarna szkoła z internatem dla starannie wyselekcjonowanej młodzieży. Lizzie odnalazła w niej nowy dom. Dla dziewczyny oraz paczki jej klasowych znajomych nauka w Morton to przepustka do lepszego życia. Więc kiedy szkolną społecznością wstrząsa seria morderstw, uczniów ogarnia panika. Grupka przyjaciół próbuje rozwikłać zagadkę, zanim sami staną się ofiarami. Ale kim jest tajemniczy morderca? I czy uda się go powstrzymać?

Kolejny wciągający thriller dla młodzieży Cynthii Murphy, autorki książki ,,Czeka Cię śmierć".

Trigger warnings: morderstwo i śmierć, krew, opisy obrażeń.

Informacje dodatkowe o Wygraj, przegraj, zabij, zgiń:

Wydawnictwo: Books4YA
Data wydania: 2022-06-15
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: Win Lose Kill Die

Kup książkę Wygraj, przegraj, zabij, zgiń

Wygraj, przegraj, zabij, zgiń - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olinka07
Olinka07
Przeczytane:2023-08-03, Ocena: 5, Przeczytałem,

To było genialne!
Nie spodziewałam się, że tak bardzo mi się spodoba motyw sekty. Zakończenie mnie zaskoczyło. Dużym plusem jest fakt, że nie wiedziałam kto jest mordercą. Bardzo wciągająca i szybka książka.

"Coś we mnie pękło.
Jej głowa znalazła się pod powierzchnią i wystarczyło już tylko przytrzymać i zaczekać, aż nasza mała prymuska przestanie się szamotać."
Zacznę może od tego, że jest to właściwie kryminał dla młodzieży. Książka trafiła mnie zupełnie przypadkowo, gdyż po feriach wnuczka zostawiła ją w moim domu. Zanim oddałam ja do biblioteki, po prostu przeczytałam. Nie jest to może zbytnich lotów kryminał, lecz przeznaczony dla innego rodzaju odbiorców, więc z pewnością mogą być różne odczucia.
Zaczęło się dosyć intrygująco, ogólnie dobrze się czytało, lecz czegoś mi tu jakby zabrakło. Nie można nic zarzucić do stylu autorki, lecz jej głównej bohaterce to i owszem, często mnie po prostu irytowało jej zachowanie. Książka jest bardzo tajemnicza, zostajemy początkowo zbyt dużo informacji na raz, lecz potem wszystko ładnie się układa.
I chociaż to lektura dla młodzieży, to muszę dodać, że trupów w niej nie brakuje.
Dość wciągająca historia z zaskakującym zakończeniem, lecz dla starszych wielbicieli kryminałów trochę zbyt mdła, zbyt nudna.

Wydawałoby się, że Morton Academy to idealne miejsce dla utalentowanej młodzieży. Z pewnością tak jest, lecz w tej elitarnej szkole z internatem, w której uczą się najlepsi uczniowie liczą się przede wszystkim wyniki w nauce. Dopiero na dalszej pozycji są przyjaźnie. To tak zwany "wyścig szczurów".
Zdarzają się oczywiście i przyjaźnie w tej szkole, które trwają nawet po zakończeniu nauki, lecz priorytetem jest walka o stypendia zapewniające im dobry start w przyszłe dorosłe życie. Żeby wspiąć się na sam szczyt potrzeba dużo wysiłku i pracy, lecz nie zawsze to wystarcza. Stres powoduje, że różne szalone pomysły przychodzą do głowy. Właśnie na tak zwany pomysł wejścia na szczyt po trupach, wpada morderca, który usuwając zdolniejszych od siebie, stara się piąć do góry. Zazdrość jest potężnym uczuciem i potrafi zaślepić człowieka, a gdy już raz udało się wskoczyć w ten rytm, trudno zejść z tej drogi.
Gdy zginęła najlepsza uczennica, uczniowie wpadają niejako w panikę, zastanawiając się, kto z nich może być następny. Próbują nawet sami rozwikłać tę zagadkę, żeby wyprzedzić mordercę w działaniu.
Czy uda się odnaleźć tajemniczego mordercę zdolnych nastolatków? Kim jest ten zabójca? Jak go powstrzymać?

W tej książce nastolatkowie mogą podczas lektury utożsamiać się z bohaterami, co może być dobrą nauką w rzeczywistym szkolnym świecie.
To lekki i łatwy w czytaniu kryminał. Intrygująca jest okładka, która pokazuje sposób eliminacji

Czeka Cię śmierć
Cynthia Murphy0
Okładka ksiązki - Czeka Cię śmierć

Jeśli wygląd ma znaczenie, Niamh powinna już być martwa... Młode, ciemnowłose kobiety padają ofiarami ataków w Londynie. Szesnastoletnia Niamh przylatuje...