Zaprzysiężona dziewica

Można je spotkać w bałkańskich górach, w Albanii nazywane są „zaprzysiężonymi dziewicami” – virgijneshë. Można je spotkać, ale można ich nie zauważyć – ubrane jak mężczyźni wykonują męskie zajęcia i zawody, noszą strzelbę, palą papierosy, a młodsze z nich w miastach pracują jako kierowcy tirów. Zgodnie z tradycją złożyły śluby wiecznej czystości i przyjęły rolę mężczyzny, by pod męskim imieniem dbać o honor rodu. Niektóre z nich, w tajemnicy przed surową opinią publiczną, uczyniły to z powodów osobistych. Nawet ci, którzy, znając ten egzotyczny obyczaj, rozszyfrują tożsamość głównego bohatera – zagubionego na lotnisku w Waszyngtonie młodego Albańczyka, Marka Dody – dadzą się porwać intrygującej opowieści o źródłach jego decyzji o przemianie w mężczyznę. A to dopiero początek historii!

Informacje dodatkowe o Zaprzysiężona dziewica:

Wydawnictwo: DodoEditor
Data wydania: 2010 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-928734-5-7

Kup książkę Zaprzysiężona dziewica

Zaprzysiężona dziewica - opinie o książce

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2016-05-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 ksiązki 2016, powieści,
W wielu społeczeństwach pisze się o tz. trzeciej płci, często przedstawia się ją jako alternatywę dla tych którzy wymykają się klasycznemu dychotomicznemu podziałowi płciowemu. Jednak, czy rzeczywiście coś co jest tak przedstawiane jest właśnie tym. Historia opowiedziana w tej książce pokazuje jak często takie decyzje nie są motywowane wewnętrznymi przesłankami ale raczej społecznym zobowiązaniem wobec rodziny specyficznym poczuciem wdzięczności. Główna bohaterka chce na nowo być kobietą i próbuje ją odkryć, ale wszystko wydaje się trudne: zmiana środowiska, chodzenie w sukienkach, myślenie o sobie jako kobiecie, odkrywanie swojej seksualności, nawet powrót do żeńskiego imienia. We wszystkim tym towarzyszymy głównej bohaterce, a może bohaterowi? I tak bardzo się pragnie czytając żeby się udało!
Avatar użytkownika - literatela
literatela
Przeczytane:2015-06-25, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Ja jako kobieta, od zawsze wychowana w duchu tego, że mogę być kimkolwiek zapragnę i nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych, oniemiałam po tej książce. Czasami sobie nie zdajemy sprawy, że mamy wszystko. Nasza bohaterka by móc za siebie odpowiadać musiała porzucić kobiecość i stać się mężczyzną. Choć może powinnam zapisać to w cudzysłowie, bo mimo wszystko nigdy całkowicie mężczyzną się nie stała, ale w oczach innych mężczyzną była. Warto przeczytać. Polecam nie tylko kobietom. _____________________________ zapraszam na moją małą stronę z recenzjami: www.literatela.wordpress.com
Avatar użytkownika - klaudia92
klaudia92
Przeczytane:2014-09-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Bardzo ciekawa, nieszablonowo historia oparta na historii zaprzysiężonych dziewic z bałkańskich gór! Polecam!
Avatar użytkownika - madziap
madziap