23.11 - 02.12: WROCŁAWSKI FESTIWAL GITAROWY "GITARA 2007"

Data: 2007-11-19 23:23:14 | Ten artykuł przeczytasz w 11 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 23.11 - 02.12: WROCŁAWSKI FESTIWAL GITAROWY

WROCŁAWSKI FESTIWAL GITAROWY jest jednym z ważniejszych festiwali poświęconych muzyce gitarowej, zarówno w kraju, jak i za granicą. Dziesiąta, jubileuszowa edycja imprezy zgromadzi wiele gwiazd - obok artystów znanych publiczności z poprzednich festiwali, do Wrocławia przyjadą najwięksi mistrzowie sześciu strun, wśród nich - Paco de Lucía.
Oprócz koncertów - wydarzeń dla festiwalu najważniejszych - w jego ramach odbędzie się szereg imprez towarzyszących: lekcje mistrzowskie, warsztaty metodyczne, wystawy instrumentów, prezentacje wydawnictw muzycznych, spotkania z artystami.

Poza występami międzynarodowych gwiazd gitary planowane są recitale promujące młodych artystów związanych z Wrocławiem. Dzięki współpracy z Filharmonią Wrocławską odbędą się poświęcone gitarze koncerty z cyklu "Filharmonia dla Młodych" i "Filharmonia Familijna".

Koncerty festiwalowe odbywać się będą w Hali Stulecia, Filharmonii Wrocławskiej, Sali Wielkiej Ratusza, C. S. Impart, Akademii Muzycznej.

W tym roku we Wrocławiu wystąpią m.in.:

 Paco de Lucía. Jeden z najwybitniejszych żyjących gitarzystów świata. Naukę gry flamenco rozpoczął w wieku pięciu lat. W latach 1969-1979 nagrał dziewięć albumów ze słynnym później śpiewakiem flamenco Camaronem de la Isla. Koncertował i nagrał płyty z Alem Di Meolą, Johnem McLaughlinem i Larrym Coryellem. Współpracował także z Chickiem Coreą. Nagrał również muzykę do filmów: CARMEN Carlosa Saury, LA SABINA I LOS TARANTOS José Luisa Borau. W 2004 De Lucia otrzymał nagrodę Księcia Asturii w dziedzinie sztuki, najważniejsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie w Hiszpanii. Paco de Lucía we Wrocławiu zaprezentuje swój nowy album COSITAS BUENAS (2 grudnia 2007).


 

Rolf Lislevand
źródło: www.gitara.wroclaw.pl
 Rolf Lislevand. Urodził się w Oslo. W latach osiemdziesiątych studiował gitarę klasyczną, następnie rozpoczął działalność w Schola Cantorum Basiliensis w Szwajcarii, która wówczas była centrum wczesnej muzyki w Europie. Był członkiem takich zespołów jak: Hesperion XX, La Capella Reial de Catalunya czy the Concert des Nations. Dzięki kontaktom z Jordim Savall nabył wiedzę dotyczącą muzyki wykonywanej na siedemnastowiecznej francuskiej violi da gamba. W tym samym czasie Montserrat Figueras zapoznał go z hiszpańską muzyką wokalną XVI i XVII wieku. Wraz ze zespołem Kapsberger Ensemble zdobył wiele nagród. Artysta mieszkając w Veronie podjął się próby zrekonstruowania włoskiej muzyki XVII wieku. Od 1993 Lislevand jest profesorem w Staatliche Hochschule für Musik w Trossingen. Jego płyta NUOVE MUSICHE, gdzie artyści grają na dawnych instrumentach, odniosła olbrzymi sukces.
 

Martin Taylor
źródło: www.martintaylor.com
 Martin Taylor. Pochodzi ze Szkocji, jest samoukiem. Jego kariera trwa już od ponad 30 lat. Podczas koncertów zachwyca on publiczność nie tylko swoją wirtuozowską grą, ale także humorem. Większą część roku gitarzysta spędza w trasie, koncertując m.in. w Europie, Północnej Ameryce, Japonii, Azji, Australii. Artysta pisze również muzykę do telewizji i filmów. Wśród współpracowników Martina Taylora widnieją takie nazwiska jak: Stephane Grappelli, Chet Atkins, Bill Wyman, Dionne Warwick, Sacha Distel, oraz Bryn Derfel. Jest również wielokrotnym zdobywcą nagród The British Jazz Award, w kategorii najlepszy gitarzysta.

 Joscho Stephan. Wirtuoz gitary z Niemiec. Swoją gitarową edukację rozpoczynał od nauki gry na gitarze klasycznej i to właśnie klasyczna technika jest głównym fundamentem jego dzisiejszych umiejętności. Obecnie Joscho Stephan reprezentuje styl określany mianem "gypsy jazz" lub "gypsy swinging guitar". Joscho Stephan zwany jest też często następcą legendarnego Django Reinhardta. Artysta był już gościem WROCŁAWSKIEGO FESTIWALU w 2006 roku.


 

Joscho Stephan
źródło: www.joscho-stephan.de
 Duo Cuenca. Duet tworzy José Manuel i Francisco Cuenca Dominguez. Dúo Cuenca odnosi sukcesy na całym świecie. W swoim dorobku artyści mają 5 płyt z muzyką hiszpańską, jak również nagrania na żywo pod dyrekcją Koichi Hosokawy.

 Duo Katona. Duet bliźniaków węgierskiego pochodzenia - Peter i Zoltan Katona. Występowali w największych salach świata - Carnegie Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu. Bliźniacy zdobyli wiele nagród (grając zarówno indywidualnie, jak i w duecie), m.in. prestiżową nagrodę Borletti-Buitoni. Repertuar artystów jest bardzo szeroki, począwszy od Scarlattiego po ogniste tanga Piazzolli. Ich program zawiera również koncerty na dwie gitary i orkiestrę Rodriga, Vivaldiego, Piazzolli i Yedesca. Wydali sześć płyt, na których można usłyszeć utwory Scarlattiego, Haendla, Rodriga, Albeniza, Piazzolli, Granadosa, de Falli i Mozarta.


 

Peter i Zoltán Katona
źródło: www.katonatwins.com
 Guitar4mation. Kwartet gitarowy z Wiednia. Istnieje od 1993 roku. Zespół tworzą muzycy pochodzący z kilku krajów europejskich. Każdy z nich posiada własny obszar zainteresowań muzycznych, co w efekcie daje unikatową kompozycje dźwięków. W skład zespołu wchodzą: Martin Wesely, Martin Schwarz (Austria), Michał Nagy (Polska) oraz Petr Saidl (Czechy). Poza Austrią grupa koncertowała m.in. w Niemczech, Czechach, Polsce, Słowacji i we Włoszech. Repertuar obejmuje m.in. muzykę impresjonizmu, hiszpańską, latynoamerykański folklor, aranżacje jazzu i popu oraz kompozycje napisane specjalnie dla zespołu, a ponadto wyłącznie własne opracowania niektórych utworów muzycznych.

 Peter Finger. Pochodzi z Weimaru. Nagrywa regularnie płyty w Niemczech, Włoszech, Anglii, jest również zaangażowany w tworzenie wielu programów radiowych i telewizyjnych dotyczących muzyki gitarowej. Od 1976 z sukcesem odbywa liczne tournée po Niemczech, USA, Kanadzie, Japonii, Anglii, Polsce, Finlandii, Francji, Rosji. Komponuje także utwory na orkiestrę symfoniczną oraz muzykę filmową i telewizyjną. Artysta jest laureatem wielu nagród w kategorii zarówno gitary, jak i kompozycji.

 Aniello Desiderio. Urodził się w Neapolu. Kształcił się pod kierunkiem Bruna Battisti D'Amaria oraz Stefana Aruty. Od najmłodszych lat zdobywał laury podczas licznych międzynarodowych konkursów gitarowych m.in. w Habana na Kubie, Tokio, Madrycie. Obecnie koncertuje jako muzyk solowy z Rundfunk-Sinfonieorchester w Berlinie (RSO) oraz z Deutsche Kammerphilharmonie. Desiderio grywa nie tylko solo, ale również ze swoim bratem Gennaro (skrzypkiem) oraz z zespołem Verdi Quartet, który w swoim repertuarze zawiera liczne utwory Astora Piazzoli. Wraz ze sławnym skrzypkiem zdobył nagrodę "Artist in Residence" podczas muzycznego festiwalu w Bremie. Od października 2005 roku Aniello pracuje jako profesor w Musikschule Koblenz w Niemczech.


 

Zoran Dukić
źródło: www.gitara.wroclaw.pl
 Zoran Dukić. Należy do grona najwybitniejszych gitarzystów obecnej generacji. Pochodzi z Zagrzebia, gdzie ukończył Akademię Muzyczną pod kierunkiem Darka Petrinjaka. Studia kontynuował w Hochschule für Music w Kolonii u Huberta Kappela. Jest zwycięzcą międzynarodowych konkursów gitarowych, wśród nich: ANDREAS SEGOVIA w Palma de Mallorca (1991), GUERRERO w Madrycie (1992), FRANCISCO TARREGA w Benicasim (1994), PRINTEMPS DE LA GUITARRE w Walcourt (1994) i DE BONIS w Coscenza (1997). Występuje w najważniejszych salach koncertowych świata, zarówno solo jak i z towarzyszeniem czołowych orkiestr. Jest jednym z założycieli "Trio de Cologne". Obecnie pracuje jako profesor Royal Conservatory of Music w Hadze, Hochschule für Music w Aachen oraz Escuela Superior de Musica w Barcelonie.

 Grzegorz Krawiec pochodzi z Przemyśla. Studiował w warszawskiej Akademii Muzycznej u prof. Marcina Zalewskiego. Jest laureatem wielu konkursów krajowych i zagranicznych. Grywał zarówno w kraju, jak i za granicą - w Austrii, Brazylii, Kanadzie, Czechach, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rumunii, Słowacji, Hiszpanii i na Węgrzech. Artysta koncertuje solo, w zespołach kameralnych (duet z bratem Andrzejem oraz CHOPIN GUITAR QUARTET), a także z towarzyszeniem orkiestr (Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, warszawska Mała Filharmonia, orkiestry filharmoniczne z Olsztyna, Lublina, Rzeszowa, Kielc, Katowic, Warszawy). Jego debiutancka płyta, wydana przez MA Recordings została okrzyknięta przez SoundStage jedną z 12 najlepszych płyt 2005 roku.


 

Marek Pasieczny
źródło: www.pasieczny.euterpe.pl
 Marek Pasieczny. Jeden z najbardziej utalentowanych gitarzystów młodego pokolenia. Laureat licznych konkursów międzynarodowych. Od 2001 roku prezentuje koncerty autorskie, bierze udział w licznych festiwalach m.in. we WROCŁAWSKIM FESTIWALU GITAROWYM "GITARA", MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU GITAROWYM "MIKULOV 2003" w Czechach, MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU GITAROWYM "ŚLĄSKA JESIEŃ GITAROWA" 2004. Oprócz gry na gitarze artysta odnosi sukcesy jako kompozytor. W swoim dorobku ma ponad 100 kompozycji, transkrypcje, aranżacje na instrumenty solo, zespoły kameralne, orkiestry oraz zespoły chóralne. Jego utwory zamawiają wybitni polscy i zagraniczni gitarzyści. W roku 2002 współpracował z jednym z największych gitarzystów w historii jazzu Patem Metheny oraz z polską wokalistką jazzową Anną Marią Jopek.

 Duo Guitarinet. Zespół założony w 1996 przez dwóch utytułowanych muzyków z Wrocławia - gitarzystę Krzysztofa Pełecha i klarnecistę Jana Jakuba Bokuna. Duo wystąpiło z koncertami na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce (m.in. w radiowym studio im. Agnieszki Osieckiej), Austrii, Argentynie, Czechach, Chile, Słowacji, Serbii, Bułgarii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Szwecji, we Francji, Włoszech oraz na Litwie i na Węgrzech. Debiutancki album płytowy zespołu został nominowany do nagrody "Fryderyk 2000". W repertuarze zespołu znajduje się głównie muzyka kompozytorów latynoamerykańskich, takich jak: Astor Piazzolla, Carlos Guastavino, Radames Gnattali, Egberto Gismonti i Sergio Assad. Nowe utwory, specjalnie dla wrocławskich muzyków, napisali m.in.: Pavel Smutny, Boris Gaquere, Jaime Zenamon, Steven Lacoste, Marek Pasieczny.


 

Duo Guitarinet: Krzysztof Pełech, Jan Jakub Bokun
źródło: www.bokun.art.pl
 Orkiestra Wratislavia. Powstała w 1996 roku z inicjatywy Jana Staniendy, który pełni funkcję zarówno koncertmistrza, jak i dyrygenta. W skład zespołu wchodzą wybitni muzycy, laureaci konkursów, wykładowcy uczelni muzycznych, soliści-wirtuozi. Muzycy stanowią trzon grupy smyczkowej orkiestry SINFONIA HELVETICA koncertującej ze światowej sławy muzykami, m.in.: Grzegorzem Nowakiem, Krystianem Zimermanem, Jamesem Galwayem, Pawłem Przytockim, Sharon Kam. Repertuar WRATISLAVII jest bardzo różnorodny. Orkiestra wykonuje muzykę od barokowej po współczesną i występuje w klasycznym składzie orkiestry mozartowskiej, zmienianym w zależności od repertuaru. Orkiestra ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych oraz prawykonań utworów współczesnych kompozytorów. Członkowie Wratislavii są pomysłodawcami i gospodarzami FESTIWALU MUZYKI KAMERALNEJ "WIECZORY W ARSENALE" odbywającego się corocznie we Wrocławiu.

 Leszek Cichoński. Wrocławski gitarzysta i pedagog. Wystąpił na wielu prestiżowych festiwalach w Niemczech, Francji, Macedonii, na Węgrzech, a także najsłynniejszym amerykańskim festiwalu MONTEREY BAY BLUES FESTIVAL. Wraz z John "Broadway" Tucker Band otworzył 24 czerwca 2007 wieczorny koncert na głównej scenie tego festiwalu. Był to pierwszy występ Polaka na słynnej scenie w Monterey. Otrzymał cztery statuetki magazynu "Gitara i Bas" - za płytę THANKS JIMI - najlepszą gitarową płytę rockową i najlepszego gitarzystę w kategorii blues-rock w ankiecie "Gitarowy Top" w 2001, 2002 i 2003 roku.

 Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów. Istnieje od 1989 roku. Zespół liczy ok. 60 młodych muzyków. Twórcą, nauczycielem i dyrygentem Orkiestry jest Tadeusz Grudziński. W swoim dorobku Orkiestra nagranych ma sześć płyt. W swej 18-letniej historii Orkiestra towarzyszyła wielu postaciom scen polskich, m.in.: Krystynie Giżowskiej, Alicji Majewskiej, Stanisławowi Sojce, Paulosowi Raptisowi, Jackowi Wójcickiemu i Beacie Rybotyckiej, Edycie Geppert, Andrzejowi Sikorowskiemu i grupie "Pod Budą", Małgorzacie Walewskiej i Ryszardowi Rynkowskiemu.

Więcej informacji o Festiwalu: www.gitara.wroclaw.pl.
PROGRAM FESTIWALU

 Rolf Lislevand
23 listopada 2007, godz. 19.00, Centrum Sztuki Impart

 Grzegorz Krawiec / Duo Katona
24 listopada 2007, godz. 18.00, Sala Wielka Ratusza

 Marek Pasieczny / Duo Guitarinet / Orkiestra Kameralna Wratislavia
(prawykonanie koncertu Marka Pasiecznego na gitarę i klarnet)
25 listopada 2007, godz. 19.00, Filharmonia Wrocławska

 Laureaci Konkursów z Dolnego Śląska
26 listopada 2007, godz. 19.00, Sala Wielka Ratusza

 Guitar4mation
27 listopada 2007, godz. 19.00, Sala Wielka Ratusza

 Duo Cuenca
28 listopada 2007, godz. 18.00, Akademia Muzyczna

 Peter Finger
28 listopada 2007, godz. 20.30, Jazz Klub Rura

 Michał Bąk / Zoran Dukić
29 listopada 2007, godz. 19.00, Oratorium Marianum

 Nelson Veras & Stephane Galland
29 listopada 2007, godz. 21.00, Jazz Klub Rura

 Jakub Kościuszko / Aniello Desiderio
30 listopada 2007, godz. 19.00, Oratorium Marianum

 Martin Taylor / Joscho Stephan
1 grudnia 2007, godz. 19.00, Filharmonia Wrocławska

 Paco de Lucía
2 grudnia 2007, godz. 19.00, Hala Stulecia
IMPREZY TOWARZYSZĄCE

 Leszek Cichoński - Podwójny Jubileusz
24 listopada 2007, Centrum Sztuki Impart, godz. 19.00

 Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów
2 grudnia 2007, Filharmonia Wrocławska (Filharmonia Familijna), godz. 11.00

 Zgorzelecka Orkiestra Mandolinistów
5 grudnia 2007, Filharmonia Wrocławska (Filharmonia dla Młodych), godz. 10.00 i 12.00

Źródło: www.culture.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje