Quantcast

Awantura o księgarnię w Gdańsku. Otwarto ją bez konkursu ofert?

Data: 2023-01-17 14:23:13 Autor: Awolusi
udostępnij Tweet

Otwarta niedawno w Gdańsku księgarnia przy ul. Długiej 35 wzbudziła kontrowersje. Miejsce należy do Tajnych Kompletów - sieci autorskich księgarń w Polsce. Jak jednak uważa poseł PiS Kacper Płażyński, powstanie nowego punktu dla czytelników na mapie Gdańska nie było zgodne z prawem.

Obrazek w treści Fot. Unplash

Księgarnia Tajnych Kompletów otwarta bez udziału w konkursie

Jak poinformował polityk w trakcie konferencji prasowej 3 stycznia 2023, Urząd Miejski Gdańska zgodnie z rozporządzeniem prezydentki Aleksandry Dulkiewicz powinien przeprowadzić konkurs ofert. Tak się nie stało, co szczególnie mocno uderza w gdańskich księgarzy, którzy - zdaniem Płażyńskiego - mieliby szansę wystawić swoje książki w prestiżowym miejscu, w tak trudnym dla wszystkich przedsiębiorców czasie. Przypomnijmy, że pandemia mocno obciążyła polskich księgarzy - ich długi sięgają 12 milionów

Czytaj także: Co warto przeczytać? Oto bestsellery ostatniego miesiąca w popularnych księgarniach!

Jak tłumaczył poseł PiS, lokal otrzymała księgarnia, która ma mieć układy ze znajomym pełnomocnika prezydentki Gdańska. Ta osoba zajmowała się programem Gdańsk Miastem Literatury. Konkurs ofert się nie odbył, a Tajne Komplety otrzymały na dodatek preferencyjne warunki, bo czynsz wynosi zaledwie 1950 zł, a przecież księgarnia liczy 70 metrów kwadratowych i położona jest w prestiżowej lokalizacji.

Polityk zapowiedział, że złoży do prezydentki specjalne pismo z żądaniem wyjaśnienia okoliczności. 

Tajne Komplety - sieć, która uważa się za piękną księgarnię, a nie sklep

Sieć księgarń to miejsce, które chwali się wyjątkową atmosferą, a także starannie wyselekcjonowanym księgozbiorem. Na miejscu można wypić dobrą kawę. Gdańską filię prowadzi Julia Szychowiak, poetka.

– Jesteśmy otwarci na współpracę z lokalnymi gdańskimi środowiskami twórczymi. Jak zapowiadaliśmy, planujemy różne działania na rzecz promocji gdańskich księgarń - można przeczytać na Facebooku księgarni, we wpisie z okazji otwarcia.

Druga księgarnia Tajnych Kompletów działa we Wrocławiu i należy do Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza. Miejsce to jest nie tylko sklepem z książkami, ale też swego rodzaju domem kultury, bo rocznie odbywa się tu koło 100 wydarzeń dla miłośników literatury. Spotkania literackie ruszyły także w Gdańsku – jednymi z pierwszych gościń stały się ukraińska pisarka Oksana Czerkaszyna oraz Maria Peszek. Rozmowa dotyczyła książki Naku*wiam zen, którą możecie kupić w księgarniach online:

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela. Świat w płomieniach
Potem
Kristin Harmel
Potem
Wzloty i upadki mojego życia
Hans Kammerlander; Verena Duregger; Mario Vigl
Wzloty i upadki mojego życia
Też jestem mamą
Karolina Staszak
Też jestem mamą
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
Mentalista
Camilla Läckberg
Mentalista
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Pokaż wszystkie recenzje