Quantcast

Powstaje nowy zawód: animator rynku książki. Ma pomóc upadającym księgarniom 

Data: 2022-12-05 09:49:04 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Minister kultury zawnioskował o utworzenie zupełnie nowego zawodu w ramach kształcenia policealnego. Będzie to animator rynku książki. Nowa kwalifikacja zawodowa utworzona zostanie od przyszłego roku szkolnego. 

Obrazek w treści

Na etapie opiniowania znajduje się właśnie projekt Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki, który zmienić m.in. niektóre klasyfikacje zawodów w szkolnictwie branżowym, a także utworzyć zupełnie nowe zawody. Jeden z nich dotyczyć będzie rynku wydawniczego. 

Do branży poligraficznej dołącza technik księgarstwa 

O proponowanych zmianach dowiadujemy się z projektu Rozporządzenia MEiN z dnia 22 listopada br. W ramach nowego rozporządzenia zmieni się m.in. nazwa kształcenia w zawodach związanych z poligrafią. 

Czytaj także: Powołano nową instytucję odpowiedzialną za rozwój języka polskiego. Nosi imię katolickiego świętego

Warto zauważyć, że obecnie uczniowie szkół przygotowujących do uzyskania zawodu (technika, szkoły branżowe I i II stopnia, szkoły policealne) kształci się w ramach trójliterowych kwalifikacji zawodowych. W ramach kwalifikacji PGF kształci się uczniów w branży poligraficznej: drukarzy fleksograficznych, drukarzy offsetowych, operatorów procesów introligatorskich, techników grafiki i poligrafii cyfrowej, techników procesów drukowania, a także techników procesów introligatorskich i techników reklamy. 

Według projektu rozporządzenia, do tej grupy dołączyć ma technik księgarstwa. Wraz z tą zmianą, wnioskuje się także o zmianę nazwy kwalifikacji PGF na branżę poligraficzno-księgarską

Czytaj także: 41% Polaków czyta książki. Nowe dane dotyczące czytelnictwa

Uczniowie tego zawodu kształcić mają się w dwóch kwalifikacjach: HAN. 01 – prowadzenie sprzedaży, a także PGF.10. – prowadzenie działalności informacyjno-bibliograficznej. Księgarze dotychczas znajdowali się w grupie kwalifikacji handlowych, a kwalifikacja PGF.10. brzmiała identycznie, jak funkcjonująca obecnie kwalifikacja HAN.03.

Animator rynku książki – nowy zawód już wkrótce? 

Co ciekawsze, w projekcie nowego rozporządzenia zawarto również informacje o zupełnie nowym zawodzie, który nazywać się będzie animator rynku książki. Kształcenie odbywać ma się w dwuletniej szkole policealnej. 

Czytaj także: Księgarnie zadłużone na 12 milionów. Niepewny los branży księgarskiej

Animatorowi rynku książki przyporządkowano tylko jedną kwalifikację zawodową – PGF.09. Organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem księgarskim oraz relacjami z klientami. Do tej pory nie istniała tego typu kwalifikacja zawodowa. Jak wskazano w projekcie rozporządzenia, nowy zawód wynika z postulatu, który zgłoszony został przez Polską Izbę Książki do resortu kultury.

Zagwarantowanie kadry dla nowoczesnych form upowszechniania książek w ich różnych formach (drukowanej, cyfrowej, czy też w formie audiobooku), dla księgarń, działających adekwatnie do współczesnego rynku i zmieniających się nawyków czytelniczych jest konieczne w obliczu niskiego poziomu czytelnictwa w Polsce oraz braku napływu odpowiednio wykształconych absolwentów szkolnictwa branżowego do księgarstwa

– czytamy w projekcie rozporządzenia. 

Co ciekawe, w uzasadnieniu pojawiła się także wzmianka o kondycji księgarń w Polsce. Jak zauważono, z istniejących na przełomie lat 80. i 90. czterech tysięcy księgarń stacjonarnych dziś funkcjonuje zaledwie połowa, a „wskaźnik liczby księgarń w stosunku do populacji jest w Polsce dużo niższy, niż w innych rozwiniętych państwach europejskich”. Animator rynku książki ma zmienić ten stan rzeczy. 

Dla zatrzymania tego niekorzystnego trendu, a także dla rozwoju kultury piśmienniczej i czytelniczej jest niezbędne wprowadzenie kształcenia w zawodzie animator rynku książki.

Kolejne zmiany w polskiej oświacie 

Kształcenie zawodowe w Polsce co kilka lat przechodzi kolejne zmiany. Warto zauważyć, że obecne oznaczenie kwalifikacji zawodowych różni się od tych, które funkcjonowało jeszcze przed kilkoma laty. Wówczas uczniowie techników i szkół zawodowych kształcili się w dwu- i jednoliterowych kwalifikacjach, a zawody takie jak np. technik reklamy (wówczas pod nazwą „technik organizacji reklamy”) nie znajdowały się w branży poligraficznej, a administracyjno-usługowej. 

Czytaj także: Matura z języka polskiego 2023. Z czym zmierzą się maturzyści?

Część zmian wynikała także z procesu wygaszania gimnazjów i powołania do życia szkół branżowych I i II stopnia, które zastąpiły funkcjonującą dotąd szkołę zawodową. W tym roku szkolnym po raz pierwszy do matury podejdą także uczniowie, którzy ukończyli ośmioklasową szkołę podstawową i zdają egzamin maturalny w nowej formule

Jak wskazano w nowym projekcie rozporządzenia związanego ze szkolnictwem zawodowym, dotychczasowi uczniowie zawodu z branży poligraficznej oraz technika księgarstwa będą przystępowali do egzaminów zawodowych w kwalifikacjach według obowiązującego rozporządzenia.

Obecnie projekt rozporządzenia trafił do opiniowania. Jeśli zostanie pozytywnie zaopiniowany, a następnie podpisany przez ministra edukacji, kształcenie w nowym zawodzie rozpocznie się od roku szkolnego 2023/24. 

Tagi: edukacja, matura 2023, rynek książki,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje