Quantcast

41% Polaków czyta książki. Nowe dane dotyczące czytelnictwa

Data: 2022-11-16 10:33:49 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Krajowy Instytut Mediów udostępnił kolejne dane pozyskane w ramach Badania Założycielskiego. Z najnowszych informacji wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy książki czytało 41% Polaków, z czego najchętniej po literaturę sięgały kobiety.

Obrazek w treści

Udostępnione przez Krajowy Instytut Mediów dane dotyczące czytelnictwa nie pozostawiają wątpliwości, że to właśnie czytelniczki są głównymi odbiorczyniami literatury w Polsce. To właśnie kobiety najchętniej sięgały po książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 

Mniej niż 50% Polaków czyta 

Badanie KIM przeprowadzało w czerwcu tego roku. Ponad 16 tysięcy osób w wieku od 16 roku życia pytano m.in. o swoje nawyki lekturowe. W ciągu ostatnich 12 miesięcy po książki sięgnąć miało 41,4% ankietowanych.

Może zainteresować cię także: Czy czytasz? Rusza kolejna odsłona akcji promującej czytelnictwo

Co więcej, jak wskazuje Krajowy Instytut Mediów, literaturą częściej interesowały się kobiety niż mężczyźni. 49,4% ankietowanych kobiet zadeklarowało, że w wolnym czasie czyta książki. Tę samą deklarację złożyło trochę mniej, bo 32,7% mężczyzn. 

Stan czytelnictwa w Polsce 2022

Bez telewizora, za to z radiem. Oto dzisiejsi czytelnicy 

W najnowszych danych dotyczących czytelnictwa w Polsce znaleźć można także informacje na temat tego, kim są współcześni czytelnicy. Dowiadujemy się m.in. że po książki chętniej sięgają osoby o wykształceniu wyższym i zamieszkujące duże miasta. Te informacje nie są zaskakujące. Do podobnych wniosków dojść można, analizując raporty o czytelnictwie Biblioteki Narodowej

To, co może zaciekawić, to analiza w kontekście korzystania z mediów – telewizji i radia. Jak wskazują nowe badania, książki czytają częściej osoby, które nie posiadają telewizora.

Po książki chętniej sięgają osoby, które nie mają w gospodarstwie domowym telewizora - 55,7 proc., w grupie osób posiadających telewizor odsetek czytających wynosi 40,8 proc

– czytamy w komunikacie.

Zupełnie odwrotnie jest jednak w przypadku słuchaczy radia. Aż 43,3% słuchaczy deklaruje, że czyta książki.

W grupie osób niesłuchających radia, wskaźnik czytelnictwa wynosi 29 proc.

– dodaje Krajowy Instytut Mediów. 

Najnowsze informacje pochodzą z Badania Założycielskiego przeprowadzonego przez Krajowy Instytut Mediów. To jedne z wielu informacji pozyskanych przez KIM dotyczących konsumpcji mediów w Polsce. W naszym kraju badaniem czytelnictwa zajmuje się Biblioteka Narodowa, a pozyskane informacje publikuje w swoich raportach czytelniczych. Z kolei dzięki Ogólnopolskiej Bazie Księgarń analizowana jest działalność księgarń na terenie naszego kraju.

Tagi: stan czytelnictwa,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje