reklama

To koniec znanej sieci księgarń! Kolejne księgarnie znikną z rynku?

Data: 2022-01-17 16:19:33 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Sieć księgarń BookBook może wkrótce zniknąć z polskiego rynku. Prowadząca sklepy spółka Dom Książki w grudniu złożyła wniosek o upadłość, a w styczniu zajął się nim sąd. 

Obrazek w treściFotografia ilustrująca

Spółka Dom Książki 30 grudnia 2020 roku złożyła wniosek o upadłość do warszawskiego sądu rejonowego – dowiedziała się Gazeta Wyborcza. To prawdopodobnie koniec, kolejnej po Matrasie i Molach Molach, znanej sieci księgarskiej w Polsce.

Ratunek dla Domu Książki

Jak donosi Wyborcza.biz, do sądu trafił wniosek o upadłość jednej z największych sieci księgarskich — BookBook. Sieć pod tą nazwą działała od 2016 roku, a sama firma założona została w 2005 roku. W tworzenie Przedsiębiorstwa Dom Książki zaangażowane były m.in. znane wydawnictwa oraz hurtownia książek. 

Może zainteresować cię także...

Nowa sieć przejęła prosperujące jeszcze podmioty będące pozostałością po byłych księgarniach Domu Książki – państwowych księgarń działających przed 1989 rokiem. BookBook miał być ratunkiem dla dawnych domów książki, a zarazem alternatywą dla innych sieci księgarskich. 

Koniec księgarń BookBook? 

Niestety, już od kilku lat sieć zmagała się z problemami finansowymi. W rozmowie z Gazetą Wyborczą, Marcin Sorys, członek zarządu Domu Książki, wskazuje, że problemy zaczęły się już w 2019 roku, a pandemia tylko pogorszyła kondycję spółki. 

Problemy finansowe spółki Przedsiębiorstwo Dom Książki zaczęły się w roku 2019. Na początku roku 2020 zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne, jednak jego otwarcie zbiegło się w czasie z wybuchem pandemii COVID-19, co wymuszało dalej idącą restrukturyzację

– czytamy na łamach Wyborczej.

W ramach restrukturyzacji sieć zdecydowała się na likwidację kolejnych sklepów. W 2020 roku po ponad 50 latach działalności postanowiono zamknąć księgarnie w Bielsku Podlaskim. Tego samego roku zamknięto również księgarnię BookBook działająca w Sopocie przy ul. Marynarzy 3. Z kolei pod koniec ubiegłego roku BookBook zlikwidował swój punkt w Puławach; zamiast księgarni w kultowym Domu Książki działa teraz restauracja z kebabem. 

Zamykanie księgarń nie uratowało spółki? 

W założeniach sprzed lat w ramach sieci funkcjonować miało około 150 sklepów. Obecnie na BookBook składa się tylko 38 księgarń, a zamykanie kolejnych punktów nie poprawia ogólnej sytuacji spółki Dom Książki. 

Mimo ustabilizowania działalności fundamenty spółki pozostały słabe, a utrzymująca się słaba koniunktura w sprzedaży detalicznej w połączeniu z rosnącymi kosztami działalności nie daje szans na doprowadzenie do układu z wierzycielami. Stąd wniosek spółki o ogłoszenie upadłości

– cytuje Marcina Sorysa Wyborcza.biz. 

30 grudnia 2021 roku spółka złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. W styczniu sprawą upadłości znanej sieci zająć miał się sąd.

Czytaj także: Książki odpiszemy od podatku? PIK proponuje stałą ceną książki

Księgarnia internetowa BookBook wciąż działa – zamówienia realizowane są przez spółkę PK Księgarnie, której prezesem jest Marcin Sorys.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Immunitet
Remigiusz Mróz
Immunitet
Witraże
Agnieszka Lis
Witraże
Consilio
Danuta Marć
Consilio
Królewska rozgrywka
Melisa Łada
Królewska rozgrywka
Czarne Wzgórza
Nora Roberts
Czarne Wzgórza
Jutro pokochamy Rzym
Magdalena Kołosowska
Jutro pokochamy Rzym
Pokaż wszystkie recenzje