reklama

Kolejne księgarnie w Polsce zostają zamknięte. Zastępują je sklepy spożywcze

Data: 2020-09-04 10:36:31 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Małe, lokalne księgarnie w Polsce od lat zmagają się z problemami finansowymi. Wiele z nich musiało zmienić swój model biznesowy, przechodząc do sieci, a część z miejsc – musiała kompletnie się zamknąć. W ostatnim czasie doszło do kolejnych zmian na rynku księgarskim. 

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna

Po ponad 50 latach działalności, zamknęła się jedna z najstarszych księgarń zlokalizowanych w Bielsku Podlaskim – liczącym około 1500 mieszkańców miasteczku. Do tej pory w mieście działały trzy książnice – jedna prywatna i dwie działające pod szyldem Book Book. To właśnie jedna z księgarni tej sieci w wakacje zamknęła swoje podwoje. 

Czytaj także: Książki wylądowały na ulicy. Cyklon zniszczył księgarnie

Zlikwidowana w wakacje księgarnia działała nieprzerwanie od lat 70, chociaż przez ten czas kilka razy zmieniała właściciela. Książnica zlokalizowana przy ul. Mickiewicza 35 początkowo należała do państwowego Domu Książki, następnie trafiła do rąk prywatnego przedsiębiorcy, a w ostatnich latach księgarnia prowadzona była w ramach sieci BookBook (sieci przejęła część lokali Domu Książki w całej Polsce). Pomimo dobrej lokalizacji – pobliskiego sąsiedztwa bloków mieszkalnych i Bielskiego Domu Kultury – po latach księgarnia została zamknięta, co potwierdza lokalny portal informacyjny bielsk.eu. 

Lokal został zamknięty pod koniec wakacji. Klucze do księgarni przekazano właścicielowi – spółdzielni mieszkaniowej – która niebawem ogłosi przetarg na lokal. Jak mówił w rozmowie z serwisem bielsk.eu prezes spółdzielni, Jan Kondratiuk, powodem zamknięcia mógł być fakt, że „przedsiębiorstwo zbyt optymistycznie założyło, że w takim mieście jak Bielsk Podlaski uda się utrzymać dwie księgarnie”

Jednak sytuacja w Bielsku nie jest jednostkowa. Niecałe 50 kilometrów dalej, w Białymstoku, zamknięta została księgarnia należąca w ostatnim czasie do grupy PWN

To także kolejna księgarnia „z historią”, która powstała na początku lat 60. jako „Księgarnia Rolnicza”. Była to jedna z pierwszych księgarń w mieście, w której to czytelnicy sami mogli wybierać sobie lektury z półek. Po latach księgarnia zmieniła właścicieli, działała pod szyldem BookBooka, a na samym końcu – jako Księgarnia PWN.  Księgarnia ostatecznie została przeniesiona do lokalu przy ulicy Mickiewicza 32, która dotychczas działał jako BookBook.  

Czytaj także: Czy Bookszpan podzieli los Matrasa?

Do podobnego zamknięcia w ostatnim czasie doszło w znacznie większym mieście – Sopocie.  Przy ulicy Marynarzy 3 w Sopocie od kilkudziesięciu lat funkcjonowała księgarnia. Początkowo był to antykwariat, w którym głównie sprzedawano używane książki uczniom z pobliskich liceów. Później – przyszła zmiana – i oprócz antykwariatu funkcjonowała tam także księgarnia. Również pod szyldem marki Book Book. Niestety, ostatecznie i w Sopocie księgarnia nie zdołała się utrzymać. 

Kultowy antykwariat przy ul. Marynarzy 3 w Sopocie pamięta pokolenie 40-50 latków, które jako licealiści z niecierpliwością wypatrywało na półkach światowej literatury, niedostępnej nigdzie indziej. Później ustawiali się w kolejkach, żeby odsprzedać podręczniki

– czytamy na stronie espot.pl 

Po księgarni pozostały jedynie wspomnienia, bowiem lokal przejął nowy właściciel. Jak się okazuje, księgarnię zastąpił… sklep spożywczy sieci Żabka. 

Empik JuniorEmpik Junior w 2009 r.

W ostatnim czasie doszło także do licznych zamknięć sklepów popularnej sieci księgarskiej Empik. Najbardziej głośno jest o sztandarowym Empiku Junior, kilkupiętrowym salonie, który zlokalizowany był naprzeciwko Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W Juniorze przez lata odbywały się liczne wydarzenia oraz spotkania autorskie, na piętrze znajdowała się także szkoła językowa Empiku. 

Czytaj także: Które Empiki zostały zamknięte?

Jeszcze gorszy los spotkał Empik w Koszalinie. Księgarnia przy ulicy Zwycięstwa w Koszalinie została otwarta w drugiej połowie lat 60. i sprzedawała książki do 2017 r. Niestety, wówczas nastąpiło zamknięcie sklepu, a budynek opuszczono. Od tego czasu lokal po książnicy popada w ruinę, w oczekiwaniu na nowego najemcę. 

Obecnie w dawnym koszalińskim Empiku miejsce po witrynach i szybach zabite zostało wiórowymi deskami i starymi drzwiami, a nowy inwestor rozpoczął drobne prace rozbiórkowe. Na miejscu księgarni powstać mają nowe lokale mieszkalne. 

Od lat w Polsce zamyka się kolejne księgarnie, a czytelnicy coraz częściej decydują się na zakupy przez Internet. Wybór oferty internetowej spowodowany jest często znacznie większymi rabatami na nowe tytuły na rynku, a także znacznie szerzą ofertą w porównaniu z tradycyjnymi księgarniami. Sporym ciosem dla księgarń jest także zmniejszony obrót w sezonie podręcznikowym – uczniowie szkół podstawowych wypożyczają książki ze szkolnej biblioteki na czas roku szkolnego

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Immunitet
Remigiusz Mróz
Immunitet
Witraże
Agnieszka Lis
Witraże
Consilio
Danuta Marć
Consilio
Królewska rozgrywka
Melisa Łada
Królewska rozgrywka
Czarne Wzgórza
Nora Roberts
Czarne Wzgórza
Jutro pokochamy Rzym
Magdalena Kołosowska
Jutro pokochamy Rzym
Pokaż wszystkie recenzje