reklama

Książki wylądowały na ulicy. Cyklon zniszczył księgarnie

Data: 2020-05-25 09:36:42 Autor: Patryk Obarski

W maju doszło do utworzenia się jednego z najsilniejszych huraganów ostatnich lat – Cyklonu Amphan. Żywioł nie tylko zniszczył wiele tysięcy domów, ale także ważne ośrodki kultury.

Obrazek w treściFot. Twitter.com

16 maja w Zatoce Bengalskiej utworzył się Cyklon Amphan – jeden z największych huraganów ostatnich lat, który przeszedł przez Indie i Sri Lankę. Na skutek niszczycielskiej siły dom stracić miało około 500 tysięcy ludzi, a pod wodą znalazło się wiele dzielnic Kalkuty – jednej z największych aglomeracji w Indiach.

Czytaj także: Powódź zniszczyła ponad 10 tysięcy książek dla dzieci

Wśród poszkodowanych znalazły się także księgarnie. Huragan zalał znaczną część College Street, uniwersyteckiej ulicy, w pobliżu której zlokalizowano ośrodki naukowe. To właśnie na tej ulicy znajdowało się natężenie największej liczby księgarń w kraju.

Przechodząc się po College Street na chodnikach można było zauważyć setki rozrzuconych, przemokłych książek, które wraz z wodą wypłynęły z księgarń i antykwariatów. Sklepy od dłuższego czasu pozostawały zamknięte – podobnie jak w wielu innych krajach, także i w Indiach zawieszono ich działanie ze względu na epidemię koronawirusa.

Jak podkreślali księgarze, ich straty są ogromne – nie tylko nie mogli sprzedawać książek w ostatnich miesiącach z powodu epidemii, ale teraz muszą na nowo odbudowywać cały swój asortyment.

Jak oszacowali księgarze, łącznie w ciągu kilku nocy, huragan zniszczył książki o wartości przekraczającej 300 tysięcy złotych. Wśród zniszczonych tytułów znalazły się m.in. cenne publikacje naukowe z zakresu medycyny czy innych nauk ścisłych.

Czytaj także: Huragan doszczętnie zniszczył tysiące książek z antykwariatu

Cyklon Amphan ostatni raz uderzył 21 maja. Odnotowano łącznie 118 ofiar śmiertelnych, a także straty materialne w wysokości 13,35 miliardów dolarów. Cyklon Amphan otrzymał kategorię 5. w skali Saffira-Simpsona – to najwyższa z kategorii, do których zaliczamy m.in. Huragan Katrinę.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Pokaż wszystkie recenzje