reklama

Książki wylądowały na ulicy. Cyklon zniszczył księgarnie

Data: 2020-05-25 09:36:42 Autor: pobarski

W maju doszło do utworzenia się jednego z najsilniejszych huraganów ostatnich lat – Cyklonu Amphan. Żywioł nie tylko zniszczył wiele tysięcy domów, ale także ważne ośrodki kultury.

Obrazek w treściFot. Twitter.com

16 maja w Zatoce Bengalskiej utworzył się Cyklon Amphan – jeden z największych huraganów ostatnich lat, który przeszedł przez Indie i Sri Lankę. Na skutek niszczycielskiej siły dom stracić miało około 500 tysięcy ludzi, a pod wodą znalazło się wiele dzielnic Kalkuty – jednej z największych aglomeracji w Indiach.

Czytaj także: Powódź zniszczyła ponad 10 tysięcy książek dla dzieci

Wśród poszkodowanych znalazły się także księgarnie. Huragan zalał znaczną część College Street, uniwersyteckiej ulicy, w pobliżu której zlokalizowano ośrodki naukowe. To właśnie na tej ulicy znajdowało się natężenie największej liczby księgarń w kraju.

Przechodząc się po College Street na chodnikach można było zauważyć setki rozrzuconych, przemokłych książek, które wraz z wodą wypłynęły z księgarń i antykwariatów. Sklepy od dłuższego czasu pozostawały zamknięte – podobnie jak w wielu innych krajach, także i w Indiach zawieszono ich działanie ze względu na epidemię koronawirusa.

Jak podkreślali księgarze, ich straty są ogromne – nie tylko nie mogli sprzedawać książek w ostatnich miesiącach z powodu epidemii, ale teraz muszą na nowo odbudowywać cały swój asortyment.

Jak oszacowali księgarze, łącznie w ciągu kilku nocy, huragan zniszczył książki o wartości przekraczającej 300 tysięcy złotych. Wśród zniszczonych tytułów znalazły się m.in. cenne publikacje naukowe z zakresu medycyny czy innych nauk ścisłych.

Czytaj także: Huragan doszczętnie zniszczył tysiące książek z antykwariatu

Cyklon Amphan ostatni raz uderzył 21 maja. Odnotowano łącznie 118 ofiar śmiertelnych, a także straty materialne w wysokości 13,35 miliardów dolarów. Cyklon Amphan otrzymał kategorię 5. w skali Saffira-Simpsona – to najwyższa z kategorii, do których zaliczamy m.in. Huragan Katrinę.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna
Maryla i Debora
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Oddać serce
Lindsay Harrel
Oddać serce
Pokaż wszystkie recenzje