Huragan doszczętnie zniszczył tysiące książek z antykwariatu

Data: 2020-02-17 21:13:39 Autor: pobarski

Skutków niektórych zjawisk atmosferycznych nie da się łatwo przewidzieć. Pewni angielscy księgarze stracili właśnie swoje źródło dochodu, gdy huragan Ciara zniszczył część książek będących w ofercie jego sklepu.

FotoFot. konto księgarni na Twitter.com

Pewne małżeństwo z Wielkiej Brytanii od 2001 roku prowadzi drobny antykwariat z używanymi książkami w miasteczku Todmorden. Chociaż księgarnia nie przynosi nadmiernych zysków, to pozwalała utrzymać się właścicielom – Colinowi i Kate Lyallom, którzy poznali się w czasie studiów, a następnie zostali małżeństwem wspólnie prowadzącym rodzinny biznes.

Czytaj także: Czy używane książki roznoszą choroby?

Niedawno przez Wyspy Brytyjskie przeszedł groźny huragan Ciara. W związku z silnymi wiatrami, doszło do sztormów, a następnie podniesienia poziomu wody, która to zalała część budynków w miasteczku. Kryzysowy sztab z ochotnikami pomagającymi poszkodowanym utworzono nawet w lokalnym urzędzie miasta.

Niefortunnie położony okazał się mieszący w starej kamienicy antykwariat. Powódź spowodowana huraganem zalała znaczną część księgozbioru, która przechowywana była w piwnicy księgarni.  Pomimo starań właścicieli, nie wszystkie książki udało się uratować, a spora część z nich musiała trafić na makulaturę. Spory stos książek pojawił się na ulicy, a zdjęcie z uszczuplonego księgozbioru właściciele antykwariatu wrzucili na Twittera.

Straciliśmy dużo książek, ale mogło być gorzej. Pamiętajcie, że w ratuszu dostępne są informacje, jedzenie, zapasy i ochotnicy do pomocy, jeśli ich potrzebujecie

napisali na Twitterze właściciele.

Nie spodziewali się, że ich sprawę w swoje ręce weźmie nie tylko lokalna społeczność, ale także… internauci. Lokalni ochotnicy – Andrew, Jane i Adam – pomogli księgarzom w uprzątnięciu lokalu po przejściu powodzi, użytkownicy Twittera zadeklarowali natomiast swoją pomoc w postaci przekazania nieczytanych już książek na rzecz antykwariatu.

Czytaj także: Śmieciarz stworzył własną bibliotekę. Wszystkie książki uratował z kubłów

W zalanej piwnicy pierwotnie znajdowało się około 20 tysięcy książek. Dzięki zaangażowaniu czytelników właściciele księgarni mają szansę, po osuszeniu piwnicy, na odbudowę swojego księgozbioru, potrzebnego im do dalszego funkcjonowania antykwariatu. Księgarnię wesprzeć można także za pośrednictwem serwisu PayPal.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Dzieci, których nie ma
Renata Piątkowska;
Dzieci, których nie ma
Raptus
Magdalena Kulus
Raptus
Zamieć
Gabriel Dylan
Zamieć
Złodziejka truskawek
Joanne Harris
Złodziejka truskawek
Piętno dzieciństwa
Katarzyna Kielecka;
Piętno dzieciństwa
Indigo
Patrice Lawrence
Indigo
Baba Blaga
Joanna Wachowiak
Baba Blaga
Nasz azyl
Marta Józefczyk
Nasz azyl
Pokaż wszystkie recenzje