reklama

Dlaczego znajomość chemii jest tak ważna?

Data: 2021-07-23 11:02:36 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Obrazek w treści

Z pewnością niejedna osoba, zapytana o najmniej lubiany przedmiot w szkole podstawowej lub licealnej, wskaże chemię. Rzeczywiście dziedzina ta jest niezwykle wymagająca – istotnym jest nie tylko zapamiętanie teorii, która jest niezwykle szeroka i wymaga poświęcenia wielu długich wieczorów przysłowiowego zakuwania, ale również rozwiązywanie zadań, które pozwalają uzmysłowić sobie, jak chemia wygląda w praktyce. W tym celu niezwykle przydatne jest przeprowadzanie doświadczeń. Wiele osób bagatelizuje chemię, mówiąc wprost, że w dorosłym życiu zupełnie nieprzydatna jest wiedza, jak się robi mydło lub co się stanie, gdy wlejemy wodę do kwasu. Nie oceniając, czy powyższe poglądy są prawidłowe, zasadnym jest zauważenie, że dzięki reakcjom chemicznych w zasadzie świat istnieje. Dlatego też w niniejszym artykule postaramy się przekonać, dlaczego znajomość chemii jest tak ważna dla każdego człowieka.

Znajomość procesów zachodzących w otaczającym świecie

Przede wszystkim, jak wspomniano powyżej, kontakt z chemią ma każdy każdego dnia. Myjąc naczynia, używamy płynu do mycia naczyń, ponieważ odpowiednie związki chemiczne niwelują napięcie powierzchniowe wody, w związku z czym pozwalają na wyczyszczenie brudnych przedmiotów i rzeczy. W celu zobrazowania powyższego zjawiska, wystarczy zalać szklankę czystą wodą po sam jej brzeg. Woda będzie niejako wystawała poza jej granice. Dolewając płynu do mycia naczyń, likwidujemy napięcie powierzchniowe, i woda wystająca ponad szklankę wyleje się niej. Jest to generalnie bardzo proste doświadczenie, idealnie jednak obrazuje, dlaczego znajomość tego przedmiotu jest istotna. Nawet z pozoru błahe czynności związane są z reakcjami chemicznymi. Drugim przykładem jest przyrządzanie potraw – obróbka cieplna, a więc gotowanie, pieczenie, smażenie również stanowią reakcje chemiczne. Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że chemia jest trudna. Zawsze można jednak skorzystać z serwisu BUKI i znaleźć odpowiedniego korepetytora, który pomoże szybko nadrobić zaległości lub poszerzyć wiedzę z tej dziedziny. Wystarczy wpisać „korepetycje z chemii” i wyszukiwarka w mgnieniu oka znajdzie wszystkich oferujących swoje usługi nauczycieli w praktycznie każdym miejscy w Polsce.

Organizm ludzki a chemia

Zjawiska chemiczne zachodzą również non stop w ludzkim ciele. Przykładowo zakwasy są powodowane przez powstanie kwasu mlekowego w mięśniach pracujących na pełnych obrotach w sposób beztlenowy. Tą i inne reakcje można zapisać za pomocą wzoru. Chemia pozwala nam więc zrozumieć lepiej własny organizm i zapobiec wielu schorzeniom i nieprawidłowościom w jego funkcjonowaniu. 

Wpływ chemii na gospodarkę

Wiele sektorów gospodarki, wręcz ich większość, opiera się na chemii. Istnieją przecież sektory działalności gospodarczej zajmujące się produkcją materiałów budowlanych, kosmetyków, leków i innych. W każdej z tych dziedzin, decydujące znaczenie ma właśnie chemia. Jej znajomość oraz ukończenie związanych z nią studiów pozwala na rozpoczęcie kariery w zasadzie każdym sektorze gospodarki. Chemik potrzebny jest zarówno w firmie zajmującej się produkcją okien, jak i w fabryce kosmetyków. W skład wszystkich znanych na świecie substancji i materiałów wchodzą bowiem atomy i pierwiastki, które są właśnie przedmiotem tejże nauki. 

Powyższy artykuł jednoznacznie przesądza, że absolutnie każdy powinien znać przynajmniej podstawy chemii. Wiedza ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w dzisiejszych czasach, ponieważ życie stanowi jedną wielką reakcję chemiczną. Znajomość pomniejszych procesów przyczyni się do większej świadomości otaczających nas procesów, Dlatego też uczyć się chemii powinni nie tylko ci, którzy mniej lub bardziej wiążą z nią swą przyszłość, ale wszyscy.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Dom marionetek
Natasza Socha
Dom marionetek
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Pokaż wszystkie recenzje