Jak uczyć się geografii, żeby ją rozumieć?

Data: 2023-08-02 14:22:34 | artykuł sponsorowany Autor: Autor X
udostępnij Tweet

Obrazek w treści Jak uczyć się geografii, żeby ją rozumieć? [jpg]

Geografia to specyficzny przedmiot do nauki. Z jednej strony wymaga zapamiętywania wielu informacji, z drugiej — konieczne jest zrozumienie zasady wykonywania różnych zadań. Dopiero wiedza o tym, jak działają różne mechanizmy, pozwala zastosować wiadomości w praktyce i prawidłowo rozwiązywać zadania. Jednak do opanowania jest jeszcze „pamięciówka”: ogrom materiału o sytuacji politycznej, gospodarczej, położeniu różnych punktów na mapie. Jeśli dodamy do tego wiedzę geologiczną, mamy bardzo obszerny materiał do opanowania. Dlatego kluczem do nauki geografii jest regularność i rozumienie tematów.

Nauka geografii — kilka skutecznych sposobów

Słuchaj na lekcji

Najprostszym sposobem, który nie zabierze Ci ani minuty wolnego czasu, jest uważne słuchanie nauczyciela na lekcji. Nie rozmawiaj z innymi, nie błądź myślami gdzieś indziej, skup się w 100% na lekcji. Zgłaszaj się, zadawaj pytania, koncentruj się na omawianym materiale, rób notatki. Nie tylko zapunktujesz u nauczyciela, ale także dużo zapamiętasz. Jeśli dodatkowo tego samego dnia powtórzysz wiadomości z lekcji, utrwalisz je i znacząco ułatwisz sobie powtórkę przed sprawdzianem.

Określ ilość materiału

Jeśli chcesz nauczyć się geografii na nadchodzący sprawdzian lub maturę, pierwszą rzeczą, którą warto zrobić, jest określenie, jaki materiał musisz przyswoić. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad tym, ile czasu potrzebujesz i zyskasz pewność, że nie pominiesz żadnego ważnego tematu. Rozpisz sobie wymagane tematy na kartce. Możesz także dopisać daty nauki poszczególnych zagadnień. Co więcej, będziesz obserwować swój postęp, „odhaczając” kolejne przygotowane tematy, a to bardzo motywujące!

Wykorzystaj różne źródła

Jeśli wiesz już, czego musisz się uczyć, wykorzystaj różne źródła wiedzy — podręczniki Nowa Era (sprawdź ofertę na TaniaKsiazka.pl), repetytoria, tablice, a także materiały dostępne w sieci. Internet jest pełen edukacyjnych filmików, sposobów na rozwiązywanie zadań z geografii oraz ciekawych artykułów. Dodatkowo możesz ściągnąć aplikacje do nauki geografii, np. StudyGe, Quiz geograficzny, Geografia Seterra. Dzięki aplikacjom możesz powtarzać ważne informacje nawet w czasie przerwy w szkole lub jazdy tramwajem. Sięgaj po różne źródła wiedzy, żeby utrwalić sobie wiadomości i sprawdzić, które materiały najlepiej tłumaczą dany temat. Przykładowo, w repetytorium trudne zagadnienie może być opisane prościej niż w podręczniku, a tablice geograficzne będą idealne do nauki dla wzrokowców.

Rób notatki

Twórz własne materiały do nauki, bo w ten sposób powtarzasz tematy i ułatwiasz sobie zapamiętywanie. Rób odręczne notatki podczas nauki — nie przepisuj podręcznika, tylko opisuj własnymi słowami ważne zagadnienia lub definicje. Twórz kolorowe mapy myśli, a nawet plakaty, które powiesisz w pokoju. Jeśli będziesz patrzeć na nie każdego dnia, utrwalisz wiadomości dosłownie „w międzyczasie”. Jeśli czeka Cię nauka zagadnień typowo pamięciowych, np. nazw stolic państw lub ważnych definicji, stwórz fiszki na małych karteczkach, podobne do tych, które są wykorzystywane do nauki języków obcych.

Rozwiązuj zadania

Niektóre działy geografii wymagają wykonywania zadań polegających na odczytywaniu wiadomości z mapy, wykonywaniu prostych obliczeń w oparciu o wiedzę praktyczną (np. obliczanie godzin wschodu i zachodu słońca). W tym przypadku najważniejsza jest praktyka. Po wykonaniu dziesiątek zadań określonego typu wykonasz następne niemal z zamkniętymi oczami — bo będziesz doskonale znać schemat i nic Cię nie zaskoczy. Wykorzystaj zadania dostępne w sieci lub zaopatrz się w zbiory zadań i ćwicz — trening czyni mistrza.

To właśnie zadania zwykle sprawiają uczniom najwięcej trudności. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, sprawdź, czy masz możliwość zapisania się na korepetycje albo poproś nauczyciela lub znajomych o wytłumaczenie, w jaki sposób rozwiązywać konkretny rodzaj zadań. Być może w internecie znajdziesz rozwiązania wraz z objaśnieniem. Nie przepisuj bezmyślnie rozwiązania — dopóki nie zrozumiesz metody rozwiązywania zadania, sam wynik na nic Ci się nie przyda.

Zainteresuj się światem

To, co robisz w czasie wolnym, może bardzo ułatwić Ci naukę geografii! Przykładowo, harcerze zwykle nie mają problemów z odczytywaniem mapy, miłośnicy pieszych wycieczek — z odnalezieniem właściwego kierunku czy geografią Polski. Zaobserwuj konta podróżnicze i edukacyjne w social mediach, oglądaj filmy dokumentalne na ciekawe tematy związane z geografią lub czytaj reportaże. Może nawet udasz się na wycieczkę z rodzicami? To mogą być wciągające zajęcia i z pewnością znajdziesz tematy, które Cię interesują — a równocześnie poszerzysz swoją wiedzę.

Pomoce do nauki geografii

Podręczniki Nowa Era (np. Oblicza geografii) tłumaczą wymagany materiał w prosty sposób, a liczne zdjęcia, ilustracje i schematy ułatwiają zrozumienie tematu. To jednak nie wszystko. Miej pod ręką tablice geograficzne (wyd. Wiedza lub Greg), atlasy, zbiory zadań (np. Nowa Teraz matura. Geografia. Zbiór zadań maturalnych oraz Dasz radę! Geografia. Zbiór zadań maturalnych. Formuła od 2023), a także repetytoria, w których znajdziesz łatwo dostępne pigułki wiedzy, idealne podczas powtórek (np. Repetytorium. Od A do Z. Geografia wyd. Kram, Geografia. Repetytorium. Liceum i technikum wyd. Greg). 

Masz prostszy dostęp do wiedzy niż uczniowie kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy, że to wykorzystasz — krótkie sesje nauki, ale powtarzane regularnie, dadzą najlepsze efekty. Powodzenia.

Tagi: sponsorowany,

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Pokaż wszystkie recenzje