Jestem bogata! Bogata! Bogata! Fragment książki „Uciec w Himalaje"

Data: 2020-03-06 10:15:49 Autor: Sławomir Krempa

Zjawisko wyjazdów ,,Kierunek Azja" nieco przypominało fenomen Dzikiego Zachodu z czasów gorączki złota. Lecieli, jak i tam po ,,złote runo", osobnicy najprzeróżniejsi: romantyczni podróżnicy i kombinatorzy, przekupy z bazarów i wyczynowi himalaiści, amatorzy trekkingu i miłośnicy leżenia na plaży. Choć tak wiele ich dzieliło: cel wyjazdu, środowisko społeczne, wiek, wykształcenie i upodobania - dla wszystkich kluczem do sukcesu wyjazdu był handel z ,,dobrym przebiciem". Jedni za te zyski jechali do Nepalu by ruszyć na trekking w Himalaje, inni robili kolejne zakupy, by wieźć nowy towar prosto na polskie bazary.

Dziś o Indiach mówi się jako o tygrysie azjatyckim, kraju, który dynamicznie się rozwija. Wszystko jest bardziej skomercjalizowane, po podróży w klasie turystycznym i zakwaterowaniu w wygodnym hotelu nie czuć już tego dotyku egzotyki. Zyskaliśmy łatwość podróżowania, ale czasem zastanawiam się nad tym, czy nie straciliśmy czegoś więcej...

- wywiad z Anną Kalinowską

Książka Anny Kalinowskiej Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenia o wolności opowiada o wyprawach w tym romantycznym celu - podróży w największe góry świata - i o handlowych perypetiach ,,po drodze". Pięć opowiadań - pięć prawdziwych historii ubranych w literacki kostium. Podane ze swadą, oddają klimat tamtych czasów.

Obrazek w treści

Uciec w Himalaje to nie tylko zbeletryzowany opis kilku podróży, to również ciekawostki i anegdotki z tamtych czasów, nieźle – choć z konieczności wybiórczo – oddana atmosfera tamtych lat. Autorka ma własny styl, odmienny od najczęściej spotykanego w tego typu literaturze. Potrafi ciekawie opowiadać – tak, by nie zamęczyć detalami, by stawiając siebie w centrum wydarzeń uniknąć przesady czy modnego dziś ekshibicjonizmu. Bardzo miły jest humor i dystans wobec opisywanego świata. Intrygujące i nowatorskie jest skoncentrowanie na aspektach, które dotąd zasadniczno były pomijane w literaturze tego typu.

- recenzja książki „Uciec w Himalaje"

Do lektury zaprasza Wydawnictwo Bellona. Dzis w naszym serwisie prezentujemy premierowe fragmenty książki Uciec w Himalaje:

Książkę Uciec w Himalaje kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenia o wolności
Anna Kalinowska0
Okładka książki - Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenia o wolności

Zjawisko wyjazdów ,,Kierunek Azja" nieco przypominało fenomen Dzikiego Zachodu z czasów gorączki złota. Lecieli, jak i tam po ,,złote runo"...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo