Ślimak-hermafrodyta w natarciu. Krytyka Polityczna zapowiada dodruk!

Data: 2019-03-19 07:10:43 Autor: pobarski
News - Ślimak-hermafrodyta w natarciu. Krytyka Polityczna zapowiada dodruk!

O „zakazanej" książce Kim jest ślimak Sam? dość głośno mówi się już od pewnego czasu – wszystko za sprawą niecodziennej decyzji kuratorium oświaty…

Książka Kim jest ślimak Sam? to opowieść o tytułowym ślimaku, który po raz pierwszy trafia do szkoły. Tam przekonuje się, że w przeciwieństwie do swoich rówieśników, nie może dokładnie określić, czy jest chłopcem, czy dziewczynką. Z pomocą Samowi przychodzi szkolna pedagożka – kapibara Magda, która wyznacza mu specjalne zadanie. Ślimak Sam trafia do lasu, gdzie przekonuje się, jak bardzo różnorodne może być życie.

Książka trafiła do biblioteki szkoły podstawowej w Oleśnicy jako dar.  Kuratorium nakazało wycofanie książki z księgozbioru, choć została ona nagrodzona w VIII Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej. I, jak podają serwisy internetowe, od momentu znalezienia książki o ślimaku-hermafrodycie, odbyło się już w podstawówce kilkanaście kontroli.

Niewątpliwie książka Marii M. Pawłowskiej i Jakuba Szamałka to nie tylko opowieść o różnorodności w świecie leśnych zwierząt. Publikacja Krytyki Politycznej uczy akceptacji: tu dwie wiewiórki płci żeńskiej wychowują razem dziecko, pojawia się też para homoseksualnych… łabędzi. Zgodnie z wynikami badań naukowych rzeczywiście wśród zwierząt występować mogą nieheteronormatywne zachowania.

Wbrew oczekiwaniom kuratorium, „zakazanie" książki o ślimaku Samie sprawiło, że wielu rodziców zainteresowało się pozycją i uznało ją za interesującą. Tym samym książka, która wydana została cztery lata temu, niemal zniknęła z księgarń.

Według najnowszych informacji już 20 marca nowi czytelnicy będą mieli szansę na zakup publikacji, jej wydawca zapowiedział bowiem dodruk. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kim jest ślimak Sam?
Maria M. Pawłowska, Jakub Szamałek0
Okładka książki - Kim jest ślimak Sam?

Jak się okazuje pierwszego dnia szkoły, ślimak Sam jest trochę inny niż reszta klasy. Nie może się zdecydować, czy jest chłopcem czy dziewczynką. Ze wstydu...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Sklep z babciami
Dominika Gałka
Sklep z babciami
Pokaż wszystkie recenzje