Ślimak-hermafrodyta w natarciu. Krytyka Polityczna zapowiada dodruk!

Data: 2019-03-19 07:10:43 Autor: pobarski
News - Ślimak-hermafrodyta w natarciu. Krytyka Polityczna zapowiada dodruk!

O „zakazanej" książce Kim jest ślimak Sam? dość głośno mówi się już od pewnego czasu – wszystko za sprawą niecodziennej decyzji kuratorium oświaty…

Książka Kim jest ślimak Sam? to opowieść o tytułowym ślimaku, który po raz pierwszy trafia do szkoły. Tam przekonuje się, że w przeciwieństwie do swoich rówieśników, nie może dokładnie określić, czy jest chłopcem, czy dziewczynką. Z pomocą Samowi przychodzi szkolna pedagożka – kapibara Magda, która wyznacza mu specjalne zadanie. Ślimak Sam trafia do lasu, gdzie przekonuje się, jak bardzo różnorodne może być życie.

Książka trafiła do biblioteki szkoły podstawowej w Oleśnicy jako dar.  Kuratorium nakazało wycofanie książki z księgozbioru, choć została ona nagrodzona w VIII Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej. I, jak podają serwisy internetowe, od momentu znalezienia książki o ślimaku-hermafrodycie, odbyło się już w podstawówce kilkanaście kontroli.

Niewątpliwie książka Marii M. Pawłowskiej i Jakuba Szamałka to nie tylko opowieść o różnorodności w świecie leśnych zwierząt. Publikacja Krytyki Politycznej uczy akceptacji: tu dwie wiewiórki płci żeńskiej wychowują razem dziecko, pojawia się też para homoseksualnych… łabędzi. Zgodnie z wynikami badań naukowych rzeczywiście wśród zwierząt występować mogą nieheteronormatywne zachowania.

Wbrew oczekiwaniom kuratorium, „zakazanie" książki o ślimaku Samie sprawiło, że wielu rodziców zainteresowało się pozycją i uznało ją za interesującą. Tym samym książka, która wydana została cztery lata temu, niemal zniknęła z księgarń.

Według najnowszych informacji już 20 marca nowi czytelnicy będą mieli szansę na zakup publikacji, jej wydawca zapowiedział bowiem dodruk. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kim jest ślimak Sam?
0
Okładka książki - Kim jest ślimak Sam?

Jak się okazuje pierwszego dnia szkoły, ślimak Sam jest trochę inny niż reszta klasy. Nie może się zdecydować, czy jest chłopcem czy dziewczynką. Ze wstydu...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska
Okna z widokiem na Weronę
Niedzielna dziewczyna
Pip Drysdale
Niedzielna dziewczyna
Ktosiek 2.0
Beata Piliszek-Słowińska
Ktosiek 2.0
365 stron życia 2020
oprac. Justyna Wrona, Hubert Wołącewicz
365 stron życia 2020
Zawsze i na zawsze
Jenny Han
Zawsze i na zawsze
Grypa. Sto lat walki
Jeremy Brown
Grypa. Sto lat walki
Brytyjska monarchia od kuchni
Adrian Tinniswood
Brytyjska monarchia od kuchni
Relikwiarz
Elżbieta Bielawska
Relikwiarz
Pokaż wszystkie recenzje