Lekarz wypisał Ci e-receptę? Dowiedz się, gdzie sprawdzić, jakie leki się na niej znajdują i jak je zażywać

Data: 2022-11-24 13:24:31 | artykuł sponsorowany Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

E-recepta umożliwia zakup przyjmowanych leków bez konieczności udawania się do gabinetu lekarza. Niektórych pacjentów takie nowoczesne rozwiązania wprawiają jednak w zakłopotanie. Gdzie znajdę e-receptę? Jak sprawdzić co na e-recepcie jest zalecane? Jeśli zadajesz sobie te pytania, nasz artykuł jest dla Ciebie.

Obrazek w treści

E-recepta online, aplikacja do e-recepty — podpowiadamy jak z tego korzystać

Aplikacja do e-recepty oraz uruchamianie Internetowego Konta Pacjenta mogą przysporzyć wiele trudności pacjentom w starszym wieku. Tymczasem korzystanie z tego typu nowoczesnych rozwiązań może znacznie uprościć proces korzystania z opieki medycznej. E-recepty online można bowiem uzyskać bez konieczności wizyty u lekarza — jeśli dana osoba przyjmuje stale konkretne leki, nie musi za każdym razem udawać się do przychodni. To samo tyczy się osób o ograniczonej mobilności lub przewlekle chorych. 

Gdzie znajdę e-receptę? Kto ją wystawia?

E-receptę może wypisać lekarz dowolnej specjalności, rodzinny, kardiolog, diabetolog, pulmonolog itd. Jedynym warunkiem, koniecznym do tego, aby pacjent uzyskał receptę bez fizycznej wizyty w przychodni, jest brak przeciwwskazań do stosowania danego leku. Gdzie szukać podmiotu medycznego, który zajmuje się takimi usługami? Bardzo popularne są różne portale medyczne - zamawianie  e-recepty na NaszaRecepta.pl lub poprzez inną stronę internetową czy aplikację do e-recepty, jest bardzo proste. Pacjent musi wypełnić formularz (podać nazwę leku, liczbę opakowań, powód, dla którego przyjmowany jest lek) oraz uiścić płatność za prywatną wizytę u lekarza, która jest organizowana zdalnie. Następnie należy oczekiwać na kontakt ze strony lekarza oraz wystawienie e-recepty. 

Gdzie znajdę e-receptę? Jaka aplikacja do e-recepty w tym pomoże?

Po wystawieniu e-recepty online wszystkie dane są przesyłane automatycznie na Internetowe Konto Pacjenta i można je wyświetlić za pomocą przeglądarki internetowej lub specjalnej aplikacji do e-recepty. Jak sprawdzić, co na e-recepcie jest do wykupienia? Program, który w tym pomoże to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, mojeIKP. Jest ona dostępna w sklepie Google Play oraz App Store. 

Dane potrzebne do zakupu leków są przesyłane także SMS-em oraz na pocztę e-mail. Po udaniu się do apteki można zatem otworzyć przeglądarkę internetową, skorzystać z aplikacji do e-recepty lub po prostu wyświetlić wiadomość SMS/e-mail. Następnie trzeba podać urządzenie farmaceucie, który zeskanuje kod QR lub podyktować 4-cyfrowy kod recepty oraz numer PESEL. Gotowe, po przygotowaniu zestawu leków można za nie zapłacić gotówką lub kartą. 

Jak sprawdzić co na e-recepcie jest zalecone przez lekarza? 

Aplikacja do e-recepty mojeIKP pozwala sprawdzić nie tylko, co zostało przepisane pacjentowi, ale także w jakich dawkach. Istotne informacje, które znajdują się na e-recepcie i są do wglądu przez pacjenta to:

●    data wystawienia recepty,
●    dane lekarza, który wystawił receptę,
●    przepisany lek (nazwa, postać farmaceutyczna, zawartość substancji czynnej podawana w mg, zalecane przez lekarza dawkowanie), 
●    informacja o przysługującej refundacji (dotyczy osób mających prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Ile ważna może być e-recepta?

Z poziomu aplikacji do e-recepty można sprawdzić także, ile ważny jest dokument i do kiedy trzeba wykupić przepisane leki. Data ważności recepty wynosi zwykle 30 dni, wyjątek stanowi sytuacja, gdy pacjentowi przepisano:

●    antybiotyki przeznaczone do stosowania wewnętrznie (w celu wyleczenia zakażenia bakteryjnego) — taką receptę trzeba wykupić do 7 dni, 
●    leki narkotyczne lub leki immunosupresyjne — w przypadku tego typu recept czas realizacji jest wydłużony i może trwać od 90 do nawet 365 dni, przy czym nie można zrealizować całej recepty za jednym razem, lecz należy kupować leki stopniowo.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Kto szuka, ten znajdzie
Dorota Wójcik ;
Kto szuka, ten znajdzie
Pokaż wszystkie recenzje