Pisarze książek dla dzieci z listem otwartym do Ministerstw

Data: 2018-12-06 12:15:13 Autor: pobarski
News - Pisarze książek dla dzieci z listem otwartym do Ministerstw

Polscy twórcy literatury dziecięcej – pisarze i ilustratorzy – wystosowali właśnie list otwarty do Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Książki. W liście tym przedstawiają trudną dla nich sytuację związaną z zawieraniem umów podczas organizacji spotkań autorskich.

List otwarty dotyczy sposobu zawierania umów z twórcami podczas organizacji spotkań autorskich. Do tej pory organizatorzy takich spotkań podpisywali z autorami umowy o dzieło z kosztami uzyskania w wysokości 50%. Jak twierdzą podpisujący list twórcy, według wytycznych Instytutu Książki, obecnie instytucje miały zawierać umowy zlecenie, które sprawiają autorom komplikacje urzędowe. Dodatkowo autorzy argumentują: Zastępowanie umów o dzieło umowami zleceniami pozbawia nas możliwości stosowania 50% kosztów przychodu, podczas gdy realizacja spotkań pociąga za sobą duże i niemożliwe do uniknięcia wydatki (np. kosztowne dojazdy do miejscowości w całej Polsce, noclegi, zakup niezbędnych materiałów). Te wydatki opłacamy z własnych honorariów.

Według autorów, podpisywane umowy o dzieło są zaś podważane. Twórcy literatury dziecięcej apelują o jednoznaczne uregulowanie przepisów i umożliwienie organizatorom spotkań autorskich podpisywania z twórcami umów o dzieło z 50% kosztami uzysku oraz o umożliwienie rozliczania spotkań autorskich twórcom prowadzącym działalność gospodarczą.

Na te zarzuty odpowiada Dariusz Jaworski, Dyrektor Instytutu Książki w komunikacie zamieszczonym na ich stronie internetowej: W liście z dnia 30 listopada 2018 r. […] zawarte zostały nieprawdziwe stwierdzenia […]. Oświadczam, że Instytut Książki nie formułował żadnych wytycznych ani nie wprowadzał żadnych zasad w sprawie zawierania umów dotyczących spotkań autorskich, ponieważ nie jest instytucją uprawnioną do interpretowania przepisów prawa powszechnie obowiązującego.

Jednocześnie Jaworski zapewnił, że na wniosek Instytutu Książki, MKiDN podjęło już określone działania zmierzające do wypracowania zmian dotyczących kwestii zawartych w liście podpisanym przez pisarzy.

Pod listem otwartym podpisało się ponad 110 twórców, w tym: Barbara Gawryluk, Katarzyna Ryrych, Romuald Pawlak, Renata Piątkowska, Joanna Papuzińska, Anna Onichimowska, Joanna Olech, Joanna Krzyżanek, Barbara Kozłowska, Marta Kisiel-Małecka, Grzegorz Kasdepke, Marta Fox i Justyna Bednarek.

To nie pierwszy raz, kiedy polscy twórcy głośno wyrażają swoje zdanie. We wrześniu tego roku inna grupa pisarzy, Unia Literacka, wystosowała list – do organizatorów Międzynarodowych targów Książki w Krakowie. Tym razem to twórcy książek dla dzieci w ten sposób proszą o zmiany.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje