Mario Vargas Llosa nie żyje

Data: 2025-04-14 10:06:02 | aktualizacja: 2025-04-14 10:21:17 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

14 kwietnia 2025 zmarł Mario Vargas Llosa, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2010 roku.

Mario Vargas Llosa
fot. Hreinn Gudlaugsson, wikipedia.org

Mario Vargas Llosa był peruwiańskim pisarzem, eseistą, dziennikarzem i myślicielem politycznym, którego twórczość wywarła ogromny wpływ na literaturę hiszpańskojęzyczną oraz debatę publiczną na całym świecie. Urodzony w 1936 roku w Arequipie, w rodzinie o złożonych relacjach, już od młodości zetknął się z różnorodnymi kulturami Ameryki Łacińskiej. Dzieciństwo spędził w Boliwii, a później wrócił do Peru, gdzie rozpoczął edukację, która szybko zaowocowała jego pierwszymi próbami literackimi.

Debiutował powieścią Miasto i psy, opartą na własnych doświadczeniach z życia w wojskowej akademii. Książka ta wzbudziła kontrowersje w Peru, ale jednocześnie przyniosła mu międzynarodowe uznanie. Kolejne dzieła, takie jak Zielony dom i Rozmowa w Katedrze, potwierdziły jego miejsce w czołówce tzw. Boomu Latynoamerykańskiego — pokolenia pisarzy, którzy zrewolucjonizowali sposób opowiadania historii na kontynencie.

Jego styl łączył realizm z formalnymi eksperymentami, a tematyka często oscylowała wokół władzy, opresji, wolności jednostki i społecznych niesprawiedliwości. Wśród jego najważniejszych powieści znalazły się m.in. Wojna końca świata, Ciotka Julia i skryba, Święto kozła. Wielokrotnie podejmował wątki historyczne i polityczne, badając nie tylko peruwiańską rzeczywistość, lecz także dzieje Brazylii, Dominikany czy Francji.

Oprócz twórczości literackiej, odgrywał ważną rolę jako komentator życia publicznego. Początkowo sympatyzował z rewolucją kubańską, ale z czasem przeszedł na pozycje liberalne, odcinając się od autorytaryzmu niezależnie od jego barw politycznych. W 1990 roku kandydował na prezydenta Peru, opowiadając się za wolnym rynkiem i reformami demokratycznymi. Choć przegrał wybory, nadal aktywnie uczestniczył w debacie publicznej i wspierał ruchy demokratyczne w Ameryce Łacińskiej i Europie.

Jego dorobek został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym prestiżową Nagrodą Cervantesa, Nagrodą Księcia Asturii oraz Noblem w dziedzinie literatury, który otrzymał w 2010 roku. Kapituła podkreśliła jego mistrzowskie opisy struktur władzy i niezłomność jednostki w obliczu represji.

Życie prywatne pisarza również przyciągało uwagę. Był dwukrotnie żonaty, miał troje dzieci, a w późniejszych latach związany był z hiszpańską celebrytką Isabel Preysler. Interesował się muzyką klasyczną, zwłaszcza twórczością Gustava Mahlera, oraz piłką nożną — był wielkim fanem peruwiańskiego klubu Universitario de Deportes.

Jego powieści tłumaczono na wiele języków, a niektóre z nich zostały zekranizowane lub przeniesione na sceny teatralne. Przez dziesięciolecia pozostawał jednym z najgłośniejszych głosów literackich Ameryki Łacińskiej i ambasadorem kultury regionu na świecie. W 2021 roku został członkiem Akademii Francuskiej, a w 2025 roku zmarł w Limie, w wieku 89 lat, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo literackie i intelektualne.

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki
Mario Vargas Llosa9
Okładka książki - Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki

Najnowsza powieść Mario Vargasa Llosy! Miłość, która naznacza los. Kobieta, która jest zdolna do wszystkiego. Szelmostwa, które doprowadzają...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kochana córeczko
Anna Siedlecka ;
Kochana córeczko
Tajemnica pozytywki
Katarzyna Grochowska
Tajemnica pozytywki
Kaori
Marta Sobiecka ;
Kaori
Melanże z żyletką
Łukasz Gołębiewski
 Melanże z żyletką
La Polonaise
Hector Kung ;
 La Polonaise
W górę wodospadu
Agnieszka Kumor
W górę wodospadu
Melafiry
Anna Robak-Reczek ;
Melafiry
Pokaż wszystkie recenzje