Prawdziwa historia Frankensteina. Zwiastun filmu Mary Shelley

Autor: Sławomir Krempa
News - Prawdziwa historia Frankensteina. Zwiastun filmu Mary Shelley

Wszyscy znamy opowieść o Frankensteinie. Na podstawie powieści Mary Shelley Frankenstein czyli współczesny Prometeusz powstały niezliczone filmy, potwory podobne do tego „wskrzeszonego" przez Viktora Frankensteina obecne są na kartach tysięcy książek. O wiele ciekawsza wydaje się jednak historia powstania samej książki. Ona właśnie stała się kanwą scenariusza Emmy Jensen, na podstawie której powstał film Haifaa al-Mansoura Mary Shelley.

Shelley była córką powieściopisarza, dziennikarza i filozofa polityki Wiliama Goodwina i uchodzącej za feministkę Mary Wollstonecraft. Gdy miała 17 lat, uciekła z domu z angielskim poetą Percym Shelleyem - wówczas już żonatym. Ich pierwszy syn zmarł wkrótce po urodzeniu, drugi w wieku trzech lat. Te wydarzenia miały mocno wpłynąc na psychikę i postrzeganie świata późniejszej pisarki. Wraz z mężem poznała George'a Byrona podczas podróży po Szwajcarii w 1816 roku. Wówczas wspólnie spędzane, deszczowe wieczory umilali sobie snuciem opowieści o duchach. To właśnie wówczas miał narodzić się Frankenstein. Dzięki tej powieści Mary trwale wpisała się w historię literatury jako jedna z twórczyń gatunku powieści gotyckiej, ale też jedna z matek całego nurtu science fiction. Później wydała także książki Valperga, Ostatni człowiekPrzeistoczenie, jednak ich popularność wyraźnie ustępuje Frankensteinowi.  

Premiera filmu inspirowanego życiem Shelley 25 maja 2018. Rolę tytułową zagra Elle Faning, w pozostałych rolach wystąpią Douglas Booth, Tom Sturridge, Bel Powley, Joanne Froggatt i Maisie Williams. Obejrzyjcie  zwiastun produkcji: 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Frankenstein
Mary Shelley
Recenzje miesiąca
Czego uszy nie widzą
Tyszka Agnieszka
Czego uszy nie widzą
Kołysanka z Auschwitz
Mario Escobar
Kołysanka z Auschwitz
Uciec jak najbliżej
Barbara Ciwoniuk
Uciec jak najbliżej
Pokaż wszystkie recenzje