"Matylda" – 1 odcinek polskiego serialu kostiumowego! Streszczenie 1 i 2 odcinka

Data: 2024-03-10 15:39:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Już dziś na TVP1 debiutuje nowy polski serial kostiumowy, którego główną bohaterką jest buntownicza córka byłego powstańca. Co nas czeka w pierwszych dwóch odcinkach produkcji?

Kadr z serialu "Matylda" fot. materiały prasowe TVP

Matylda to polski dramat kostiumowy za reżyserię którego odpowiada Krzysztof Lang. Scenariusze do poszczególnych odcinków stworzyli między innymi: Marcin Grabowski, Andrzej Staszczyk, czy Anna Gutowska.

Matylda – opis 1 odcinka serialu

W 1 odcinku serialu Matylda poznajemy bohaterów produkcji, której akcja toczy się na Lubelszczyźnie w 1878 roku. Matylda Bilińska ma zaledwie siedemnaście lat i uczy się na pensji. Jej właścicielka postanawia ją jednak wydać policji, po tym jak orientuje się, że nastolatka mówi i czyta po polsku, a także bierze udział w spotkaniach konspiracyjnych. Matyldzie udaje się uciec do majątku przyjaciół jej ojca. 

Czytaj również: Matylda – startuje nowy serial TVP 

Dziewczynie wydaje się, że jej rodzice nie żyją i to Witold Różański jest jej opiekunem. Nie ma jednak świadomości, że ojciec został zesłany na Syberię. Żona Witolda jest niezadowolona z przybycia Matyldy. Okoliczny bogacz chce wydać dziewczynę za jego syna z pierwszego małżeństwa, co jest na rękę Różańskiej. 

Czytaj także: Velvet - 2 odc. Don Rafael zostaje sam, a Alberto i Ana znikają bez śladu. Streszczenie 2 i 3 odcinka

Tadeusz Biliński, który dotychczas był na Syberii ucieka, jednak rusza za nim pościg. W tym samym czasie Matylda na dworze poznaje przystojnego wdowca – doktora Bodena. Wpadają sobie oni w oko, jednak szybko się to komplikuje, zwłaszcza, że dziewczyna dostaje w nocy ostrzeżenie od tajemniczego przybysza. Dowiaduje się, że grozi je niebezpieczeństwo i musi uciekać. 

Matylda – gdzie i kiedy obejrzeć 1 odcinek serialu?

Serial jest emitowany co niedzielę na antenie stacji TVP 1. 1 odcinek produkcji Matylda będzie można obejrzeć już dziś – 10 marca 2024 o godzinie 20:20.

Czytaj także:  „Velvet” – popularna hiszpańska telenowela ponownie w TVP!

Powtórka 1 odcinka kostiumowego dramatu została zaplanowana na piątek 15 marca 2024 roku. Wtedy będzie go można obejrzeć na TVP1 o godzinie 23:25. Produkcja przedpremierowo trafiła również na platformę streamingową TVP VOD

Matylda – opis 2 odcinka serialu

W 2 odcinku serialu Matylda Matylda informuję kucharkę Genię o wieczornej wizycie tajemniczego gościa, który ją ostrzegł. Ta jednak ją lekceważy i stwierdza, że coś jej się przywidziało. Izabella myśli o rozwodzie z Rubinem, ten jednak nigdy się na to nie zgodzi. Bogaty mężczyzna rozmawia również z synem Michałem i opowiada mu o żonie, jaką dla niego znalazł. 

Czytaj również: Żądza śmierci. Steven Seagal w pojedynku z rosyjskim mafiozem...

Służąca Heleny – Ada – chciałaby przenieść swoją schorowaną matkę do dworu, ale Różańska protestuje. Służąca trafia do Rubina, który ją bestialsko wykorzystuje. Na dworze trwa uroczystość zaręczynowa córki Różańskich. Przybywa na nią brat dziewczyny – Adam, który znajduje wspólny język z Matyldą. Bulińska zachwyca gości swoim popisem wokalnym. Dziewczynę czekać będzie również konfrontacja z Heleną. 

Matylda – gdzie i kiedy można obejrzeć 2 odcinek serialu?

Premiera 2 odcinka serialu Matylda odbędzie się w kolejną niedzielę 17 marca 2024, o godzinie 20:20 na kanale TVP 1. Powtórkę będziemy mogli obejrzeć w piątek 22 marca o 23:20 także na TVP1.

Czytaj również: Kler - nagrodzony i kontrowersyjny film Wojtka Smarzowskiego dziś na TVN 7

Pierwsze siedem odcinków przedpremierowo jest dostępnych na platformie streamingowej TVP VOD. 

Matylda – książki

Matylda to serial, który został stworzony na podstawie własnego scenariusza. Jeśli jednak chcielibyście przeczytać książkę w podobnym klimacie, to polecamy się zapoznać z powieścią Dewajtis. Dzieło Marii Rodziewiczówna przenosi nas na żmudzki dworek, gdzie główny bohater będzie się starał poukładać swoje życie osobiste i miłosne. 

Książkę Dewajtis wszystko w dobrej cenie kupić można poniżej:

Tagi: telewizja, seriale polskie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Matylda
Wanda Chotomska0
Okładka książki - Matylda

Seria Klasyka polska to książki, które powinny znaleźć się w każdej biblioteczce. Wybrane zostały do niej najbardziej znane utwory naszych najwybitniejszych...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis
Opowieści o kolorach
Pokaż wszystkie recenzje