Miasto poezji - lubelskie spotkania literackie

Data: 2011-08-24 09:41:38 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Miasto poezji - lubelskie spotkania literackie

Lublin zachęca do udziału w kolejnej edycji projektu "Miasto poezji".



W 2008 roku Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz Instytut Filologii Polskiej KUL zorganizowały w Lublinie pierwszą edycję „Miasta Poezji”. Lublin ze swoją atmosferą i tradycją stanowi wyjątkowe miejsce do rozmów o poezji, spotkań z poetami, ale też do przeprowadzania różnorodnych działań społeczno-artystycznych popularyzujących poezję.



Duchowym patronem Lubelskich Spotkań Literackich “Miasto Poezji” jest Józef Czechowicz. W związku z tym corocznie przyznawana jest nagroda “Kamień”– nazwana tak od tytułu pierwszego tomu wierszy poety z roku 1927. Przypomnijmy, że jej laureatami dotychczas zostali: Ryszard Krynicki (2008), Julia Hartwig (2009), Tomasz Różycki (2010). W roku 2011 nagrodę otrzymał Piotr Matywiecki.



Miejscami spotkań, działań i zdarzeń związanych z poezją były zarówno sale Uniwersytetów, Bibliotek, Domów Kultury jak też ulice, alejki parkowe, place, przystanki autobusowe, szkoły, świątynie, galerie, kawiarnie, trolejbus. Tradycją „Miasta Poezji” jest tatuowanie chodników Lublina dziesiątkami wierszy.

Bardzo zależy nam, aby ”Miasto Poezji” budowane było przez mieszkańców Lublina – stąd współpraca z wieloma środowiskami, osobami oraz szerokie ramy programowe pozwalające spotkać w “Mieście Poezji” zarówno amatorów, jak i uznanych poetów i krytyków. Jednym słowem “Miasto Poezji” ma swoją agorę, ale też liczne zaułki, pasaże, uliczki. To, co ma wyróżniać ten festiwal to uspołecznienie i edukacja! Dlatego od 2009 charakterystycznym rysem „Miasta Poezji” stało się włączenie w jego program działań w przestrzeni prywatnej - „Mieszkań Poezji”. Tak więc współtwórcami i animatorami „Miasta Poezji” stali się również ci, którzy w swoich mieszkaniach wykreowali wydarzenia inspirowane poezją. W czasie takich spotkań czytane były ulubione wiersze gospodarzy czy też odbywało się spotkanie autorskie z zaproszonym poetą.



Bardzo wyraźnie było również widać, jak dużo jest w „Mieście Poezji” działań teatralnych i parateatralnych. Teatralizacja zdarzeń wyrażała się m.in. pojawieniem w przestrzeni miasta szeregu zaskakujących obiektów, które tworzyły scenografię do „Miasta Poezji”. Wymieńmy kilka z nich: szafa, stół, walizki, radio, przenośna drukarnia, szafa grająca, trolejbus. Obecność tych przedmiotów – obiektów podkreślała charakter zdarzeń dziejących się na pograniczu teatru ulicznego, happeningu oraz sztuk wizualnych.



W 2011 festiwal poszerzył swoją ofertę, zarówno czasowo jak i programowo. Festiwal trwał 7 dni. W ramach programu funkcjonowało 8 bloków tematycznych: Mieszkania Poezji, Edukacja Poetycka, Miasto Dzieci, Nagroda Kamień, 90. rocznica urodzin Julii Hartwig, Poezja 2.0, Terytorium Poezji, Uczta Hiszpańska.

Więcej informacji: www.miastopoezji.pl

 

Źródło: informacja prasowa

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje