Nie żyje pisarka Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska

Data: 2019-03-25 08:55:32 Autor: mojebestsellery
News - Nie żyje pisarka Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska

W sobotę, 23 marca, do mediów dotarła smutna wiadomość o śmierci Marii Iwaszkiewicz-Wojdowskiej, polskiej pisarki i spadkobierczyni dorobku Jarosława Iwaszkiewicza.

Iwaszkiewcz-Wojdowska urodziła się w 1924 roku w Warszawie. Była córką Jarosława Iwaszkiewicza i Anny Iwaszkiewicz. Od 1928 roku wraz z rodziną mieszkała w Stawisku, maturę zdała zaś w Warszawie w 1942 roku, ucząc się z tajnych kompletów. W ciągu swojego życia trzykrotnie wyszła za mąż, ostatni z nich – Bogdan Wojdowski – zmarł w 1994 roku.

Po śmierci rodziców 1979 roku, spełniając umieszczoną w testamencie prośbę, utworzyła Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Podobnie jak rodzice – Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska zajmowała się dziennikarstwem i pisarstwem. Jej artykuły przeczytać można było m.in. w tygodniku „Przekrój”, była także wieloletnią współpracowniczką Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”.

Iwaszkiewiczówna wydala m.in. książkę pod tytułem Z pamięci. Na łamach „Zeszytów literackich” publikowała wspomnienia w cyklu Portrety.

Kobieta zmarła w sobotę, 23 marca 2019 roku mając 95 lat. O śmierci czytelnicy dowiedzieli się za pomocą informacji umieszczonej na Facebooku kwartalnika „Zeszyty Literackie”.

Fot. Mariusz Kubik / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Pasażer na gapę
Adrian Bednarek
Pasażer na gapę
Plan Huberta
Kluss Ewelina, Prokopek-Pyśk Marta
Plan Huberta
Trefny Tatuś
David Walliams;
Trefny Tatuś
Nigdzie indziej
Tommy Orange
Nigdzie indziej
Dom lalek
Edyta Świętek
Dom lalek
Pokaż wszystkie recenzje