Nie żyje pisarka Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska

Autor: mojebestsellery
News - Nie żyje pisarka Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska

W sobotę, 23 marca, do mediów dotarła smutna wiadomość o śmierci Marii Iwaszkiewicz-Wojdowskiej, polskiej pisarki i spadkobierczyni dorobku Jarosława Iwaszkiewicza.

Iwaszkiewcz-Wojdowska urodziła się w 1924 roku w Warszawie. Była córką Jarosława Iwaszkiewicza i Anny Iwaszkiewicz. Od 1928 roku wraz z rodziną mieszkała w Stawisku, maturę zdała zaś w Warszawie w 1942 roku, ucząc się z tajnych kompletów. W ciągu swojego życia trzykrotnie wyszła za mąż, ostatni z nich – Bogdan Wojdowski – zmarł w 1994 roku.

Po śmierci rodziców 1979 roku, spełniając umieszczoną w testamencie prośbę, utworzyła Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Podobnie jak rodzice – Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska zajmowała się dziennikarstwem i pisarstwem. Jej artykuły przeczytać można było m.in. w tygodniku „Przekrój”, była także wieloletnią współpracowniczką Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”.

Iwaszkiewiczówna wydala m.in. książkę pod tytułem Z pamięci. Na łamach „Zeszytów literackich” publikowała wspomnienia w cyklu Portrety.

Kobieta zmarła w sobotę, 23 marca 2019 roku mając 95 lat. O śmierci czytelnicy dowiedzieli się za pomocą informacji umieszczonej na Facebooku kwartalnika „Zeszyty Literackie”.

Fot. Mariusz Kubik / commons.wikimedia.org / CC BY 3.0

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.