Odeszła Barbara Wachowicz

Data: 2018-06-08 21:58:27 Autor: mojebestsellery
News - Odeszła Barbara Wachowicz

7 czerwca 2018 roku zmarła Barbara Wachowicz – polska pisarka, twórczyni biografii Polaków.

Barbara Wachowicz urodziła się 18 maja 1937 roku. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, a także Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i Filmową.

Współtworzyła pismo „Ekran”, była członkiem ZAiKS i SPP. Pisywała o „wielkich Polakach” – m.in. o Sienkiewiczu, Słowackim czy Mickiewiczu.

W ciągu swojego życia opublikowała ponad 25 publikacji. Jedną z pierwszych była książka Filmowe przygody małego rycerza wydane w 1971 roku.

Jedną z ostatnich książek autorki była traktowałą o Tadeuszu Kościuszce – było to Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce, Szwajcarii. Łączmy serca! wydane przez Oficynę Wydawniczą „Rytm”.

Wachowicz otrzymała wiele ważnych odznaczeń i orderów, m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, czy Order Uśmiechu.

Od wczesnych lat należała do Związku Harcerstwa Polskiego, który z wielkim żalem przyjął wiadomość o śmierci harcerki. Była bardzo związana z harcerstwem, z uśmiechem mówiono o niej “Druhna Basia Fioletowa” od stroju, w jakim się pokazywała.

Kiedy rozmawialiśmy z nią po raz ostatni, powiedziała nam: "Każdy list jest radością. A radością szczególną są listy naszej młodzieży. Ona jest wrażliwa, twórcza i odpowiedzialna. Wiele razy tak młodych Polaków opisując, słyszałam – to elitarna garsteczka, a prawdziwe jest chamstwo, arogancja, bandytyzm. Mam szczęście obcowania z młodymi Polakami nie za pośrednictwem telewizji, taki właśnie obraz z lubością kreującej, lansującej margines, omijającej piękną i cenną stronicę życia zapisywaną przez młodzież wartościową".

Barbara Wachowicz zmarła w Warszawie 7 czerwca 2018 roku, osiemnaście lat po śmierci męża – Józefa Napiórkowskiego (zm. 9 maja 2000 r.).

Fotografia Barbary Wachowicz w nagłówku - Cezary Piwowarski.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.