Paszporty „Polityki” rozdane!

Autor: mojebestsellery
News - Paszporty „Polityki” rozdane!

8 stycznia w Warszawie odbyła się uroczysta gala rozdania nagrody kulturalnej Paszporty "Polityki”. To była już 26 edycja popularnego polskiego wyróżnienia dla twórców filmu i teatru, książki i muzyki.

Gala 26. „Paszportów Polityki” odbyła się we wtorek, 8 stycznia 2019 roku, w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Transmisję z gali można było zobaczyć na żywo w telewizji już od godziny 20:00.

W kategorii literackiej nagrodzona została Małgorzata Rejmer za swoją książkę Błoto słodsze niż miód, wydaną w ostatnich miesiącach 2018 roku nakładem Wydawnictwa Czarne. Błoto słodsze niż miód to historia nietypowa, wyrazista i wyjątkowa. Rejmer w swojej książce przedstawia Albanię – kraj, który po zerwaniu sojuszu z Jugosławią, ZSRR i Chinami stać miał się wystarczalną twierdzą komunizmu pod dyktandem Envera Hoxhy.

„Błoto słodsze niż miód” to książka o ludziach, tak podobnych do siebie ze względu na narodowość, ale osobowościowo – niezwykle różnych. O krwawych buntach w obozach pracy, ludziach skazanych na zesłanie, ucieczkach z kraju i wątpliwościach w życie.

Jury argumentowało swój wybór „umiejętnością słuchania ludzi niewysłuchanych” i „niezwykłego wyczulenia na krzywdę” przez autorkę.
Oprócz Małgorzaty Rejmer, nagrodzona została także Joanna Kulig – w kategorii film. Jak można się domyślić, Kulig otrzymała nagrodę dzięki wybitnej roli Zuli w filmie Zimna wojna (reżyseria Pawła Pawlikowskiego).

Paszport „Polityki” otrzymała także Marta Górnicka, twórczyni teatru chóralnego, współczesnej wersji antycznego chóru. Paszporty „Polityki” otrzymali także muzycy – Aleksander Nowak i Dawid Podsiadło. Za kulturę cyfrową nagrodzeni zostali Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński, Jakub Koźniewski i Piotr Barszczewski, a za sztuki wizualne – Diana Lelonek. Kreatorem Kultury (nagroda specjalna) została zaś Krystyna Janda.

 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Wydawnictwo
Reklamy