Polscy twórcy zaproszeni na wieś. Czas na wakacje z literaturą

Data: 2019-03-23 17:02:16 Autor: mojebestsellery
News - Polscy twórcy zaproszeni na wieś. Czas na wakacje z literaturą

Praca pisarza często jest niezwykle frustrująca. Trzeba bowiem nie tylko stworzyć niezwykłe, interesujące czytelników historie, ale także – zmieścić się w wyznaczonym przez wydawców terminie. Na chwilę odpoczynku i w poszukiwaniu inspiracji na wakacje do miasta uzdrowiskowego Duszniki-Zdrój udać mogą się teraz pisarze i tłumacze.

Mała historyczna miejscowość to uzdrowiskowe miasteczko, które teraz stanie się wakacyjnym drugim domem niektórych polskich twórców. Pisarze i tłumacze od 7 do 14 kwietnia będą mogli rozkoszować się sielskimi widokami, wygodnym miejscem pracy, ale też… spotkaniami z czytelnikami. I to wszystko całkiem za darmo.

Wakacje w Dusznikach to wspólna akcja Unii Literackiej, Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury oraz Fundacji „Dom Źródeł” w Dusznikach Zdroju. W ramach wspólnego projektu, organizacje stworzą dla twórców rezydencje twórcze, podczas których pisarze będą mieli do dyspozycji Apartamenty Innwersja. Jedyną formą „zapłaty” za wakacje będzie spotkanie z czytelnikami miasteczka.

Duszniki-Zdrój to zabytkowa miejscowość, której historia sięga już X wieku. W miejscowości znajduje się między innymi Muzeum Papiernictwa, działające w młynie papierniczym, powstałym w  XVII wieku. Z tą miejscowością związany jest także Fryderyk Chopin, który przybył tam w 1826 roku. W Dusznikach Zdroju znajduje się także tak zwany "Dworek Chopina".

Dzięki temu projektowi nie tylko powstanie przestrzeń twórcza dla tłumaczy czy pisarzy, ale także – zaktywizowane zostanie lokalne społeczeństwo, a samo miasteczko uznane może zostać jako miasto sprzyjające pracy pisarskiej.

Co sądzicie o tej akcji?

Fot. Mariusz Cieszewski (Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland) / Flickr.com / CC BY-ND 2.0

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.