Powstała niezwykła nowoczesna księgarnia inspirowana chińskimi ogrodami

Data: 2020-10-16 10:41:25 Autor: pobarski

Księgarnie kojarzą nam się z solidnymi regałami uginającymi się od książek. Tymczasem w Pekinie powstała nietypowa nowoczesna księgarnia inspirowana tradycją. 

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna

Jak może wyglądać księgarnia? Może być sieciowym sklepem, w którym dostanie się wszystkie bestsellery, a także – małą, lokalną książnicą, w której pracują prawdziwi pasjonaci. Tymczasem w Pekinie w Chinach w centrum handlowym Galeries Lafayette powstała nietypowa księgarnia, która połączyła nowoczesność z tradycyjnymi akcentami chińskiej kultury. 

Księgarnia zaprojektowana została przez firmę architektoniczną X+Living. Księgarnię zaprojektowano w ten sposób, żeby z jednej strony spełniała swoje główne założenie – można było kupić w niej książki, ale z drugiej – stała się swoistym centrum kultury. Z tego powodu w książnicy pojawiły się miejsca do pracy i lektury, strefa dziecięca, która ma pobudzać wyobraźnie najmłodszych czytelników, a nawet kawiarenka

W oczy szczególnie rzuca się szczególnie przejście pomiędzy kolejnymi salami księgarni, które stworzone zostało z łuków. Te nietypowe rozwiązania zaczerpnięto z tradycji chińskiej. Wygląd księgarni inspirowany był nie tylko modą na nowoczesne i industrialne wnętrza, ale także – stylem klasycznych chińskich ogrodów. Dodatkowo zaokrąglone framugi drzwi miały powodować złudzenie optyczne przypominające obrazy malarskie przedstawiające kolorowe książki w 3D. Układ kawiarni zainspirowany został natomiast klasycznym chińskim obrazem „Qu Shui Liu Shang”.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.