reklama

Powstała niezwykła nowoczesna księgarnia inspirowana chińskimi ogrodami

Data: 2020-10-16 10:41:25 Autor: Patryk Obarski

Księgarnie kojarzą nam się z solidnymi regałami uginającymi się od książek. Tymczasem w Pekinie powstała nietypowa nowoczesna księgarnia inspirowana tradycją. 

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna

Jak może wyglądać księgarnia? Może być sieciowym sklepem, w którym dostanie się wszystkie bestsellery, a także – małą, lokalną książnicą, w której pracują prawdziwi pasjonaci. Tymczasem w Pekinie w Chinach w centrum handlowym Galeries Lafayette powstała nietypowa księgarnia, która połączyła nowoczesność z tradycyjnymi akcentami chińskiej kultury. 

Księgarnia zaprojektowana została przez firmę architektoniczną X+Living. Księgarnię zaprojektowano w ten sposób, żeby z jednej strony spełniała swoje główne założenie – można było kupić w niej książki, ale z drugiej – stała się swoistym centrum kultury. Z tego powodu w książnicy pojawiły się miejsca do pracy i lektury, strefa dziecięca, która ma pobudzać wyobraźnie najmłodszych czytelników, a nawet kawiarenka

W oczy szczególnie rzuca się szczególnie przejście pomiędzy kolejnymi salami księgarni, które stworzone zostało z łuków. Te nietypowe rozwiązania zaczerpnięto z tradycji chińskiej. Wygląd księgarni inspirowany był nie tylko modą na nowoczesne i industrialne wnętrza, ale także – stylem klasycznych chińskich ogrodów. Dodatkowo zaokrąglone framugi drzwi miały powodować złudzenie optyczne przypominające obrazy malarskie przedstawiające kolorowe książki w 3D. Układ kawiarni zainspirowany został natomiast klasycznym chińskim obrazem „Qu Shui Liu Shang”.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Każde twoje słowo
Marta Reich
Każde twoje słowo
Pocztówki z Portugalii
Jolanta Kosowska
Pocztówki z Portugalii
Pani Cisza
Arkady Saulski
Pani Cisza
Pokaż wszystkie recenzje