„Pożegnanie z Afryką". Propozycja dla miłośników filmowej klasyki

Data: 2020-05-20 17:11:48 Autor: Piotr Piekarski

Pożegnanie z Afryką to prawdziwa uczta dla miłośników klasyki kina – i klasyki literatury. O czym opowiada ten dramat obyczajowy?

Młodą Meryl Streep i równie młodego Roberta Redforda pamiętają chyba tylko najstarsi miłośnicy kina. W 1985 roku miała miejsce premiera amerykańskiego melodramatu na podstawie popularnej książki Karen Blixen Pożegnanie z Afryką. Film noszący taki sam tytuł od lat cieszy się nieustającym uznaniem kinomanów. Dziś ponownie możemy zobaczyć tę produkcję.

Pożegnanie z Afryką – opis

Film Pożegnanie z Afryką to opowieść o losach pochodzącej z Danii pisarki, Karen Blixen, która w przedeniu I wojny światowej wyruszyła do Afryki, by rozpocząć nowe życie u boku męża, barona Brora Blixena. Nie spodziewała się, że pokocha ten kraj bardziej niż ojczyznę.

Czytaj także: Howards End – o czym jest serial?

Po ślubie Blixenowie w Afryce mieli zająć się hodowlą bydła, ale ostatecznie baron Blixen, wbrew woli żony, założył plantację kawy. Niestety, nie było to największe z jego przewinien wobec małżonki. Blixen zdradzał ją.

Karen tymczasem coraz bardziej rozkochiwała się w Afryce. Snuła też długie opowieści, których słuchali z fascynacją dwaj obcy mężczyźni. Gdy małżeństwo Blixenów ostatecznie się rozpadło, Karen związała się z jednym z nich. Pewnego dnia jednak przyszedł czas na pożegnanie z Afryką...

Pożegnanie z Afryką – obsada

Kto wystąpił w filmie Pożegnanie z Afryką? W roli Karen Blixen wystąpiła Meryl Streep, na ekranie zobaczymy także Roberta Redforda, Michaela Kitchena i Klausa Marię Brandauera. Film wyreżyserował laureat Oscara Sydney Pollack, który zasłynął także inną literacką adaptacją – Czyż nie dobija się koni?

Pożegnanie z Afryką – gdzie zobaczyć

Film Pożegnanie z Afryką zobaczycie na antenie TVN7 w środę, 20 maja 2020 r. o godzinie 20:05.

Czytaj także: McMafia – o czym jest serial?

Pożegnanie z Afryką – książka

Film Pożegnanie z Afryką oparty został na kanwie książki pod tym samym tytułem autorstwa Karen Blixen.

To klasyka, stale wznawiana i regularnie czytana. Co ciekawe, w Polsce przeczytać możecie też inne książki Karen Blixen powieść Niewinne Mścicielki, będącej historią dwóch dziewcząt, które znalazły schronienie w domu pewnego pastora i jego żony, a także uznawany za arcydzieło zbiór opowiadań Uczta Babette.   

Książkę Pożegnanie z Afryką kupić można poniżej:

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Pożegnanie z Afryką
Blixen Karen4
Okładka książki - Pożegnanie z Afryką

Jedna z najpiękniejszych książek o Afryce, z wyczuciem wydobywająca różnice między kulturą i naturą, obalająca obiegowe opinie i mity o prymitywizmie...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor