„Pożegnanie z Afryką". Propozycja dla miłośników filmowej klasyki

Data: 2020-05-20 17:11:48 Autor: Piotr Piekarski

Pożegnanie z Afryką to prawdziwa uczta dla miłośników klasyki kina – i klasyki literatury. O czym opowiada ten dramat obyczajowy?

Młodą Meryl Streep i równie młodego Roberta Redforda pamiętają chyba tylko najstarsi miłośnicy kina. W 1985 roku miała miejsce premiera amerykańskiego melodramatu na podstawie popularnej książki Karen Blixen Pożegnanie z Afryką. Film noszący taki sam tytuł od lat cieszy się nieustającym uznaniem kinomanów. Dziś ponownie możemy zobaczyć tę produkcję.

Pożegnanie z Afryką – opis

Film Pożegnanie z Afryką to opowieść o losach pochodzącej z Danii pisarki, Karen Blixen, która w przedeniu I wojny światowej wyruszyła do Afryki, by rozpocząć nowe życie u boku męża, barona Brora Blixena. Nie spodziewała się, że pokocha ten kraj bardziej niż ojczyznę.

Czytaj także: Howards End – o czym jest serial?

Po ślubie Blixenowie w Afryce mieli zająć się hodowlą bydła, ale ostatecznie baron Blixen, wbrew woli żony, założył plantację kawy. Niestety, nie było to największe z jego przewinien wobec małżonki. Blixen zdradzał ją.

Karen tymczasem coraz bardziej rozkochiwała się w Afryce. Snuła też długie opowieści, których słuchali z fascynacją dwaj obcy mężczyźni. Gdy małżeństwo Blixenów ostatecznie się rozpadło, Karen związała się z jednym z nich. Pewnego dnia jednak przyszedł czas na pożegnanie z Afryką...

Pożegnanie z Afryką – obsada

Kto wystąpił w filmie Pożegnanie z Afryką? W roli Karen Blixen wystąpiła Meryl Streep, na ekranie zobaczymy także Roberta Redforda, Michaela Kitchena i Klausa Marię Brandauera. Film wyreżyserował laureat Oscara Sydney Pollack, który zasłynął także inną literacką adaptacją – Czyż nie dobija się koni?

Pożegnanie z Afryką – gdzie zobaczyć

Film Pożegnanie z Afryką zobaczycie na antenie TVN7 w środę, 20 maja 2020 r. o godzinie 20:05.

Czytaj także: McMafia – o czym jest serial?

Pożegnanie z Afryką – książka

Film Pożegnanie z Afryką oparty został na kanwie książki pod tym samym tytułem autorstwa Karen Blixen.

To klasyka, stale wznawiana i regularnie czytana. Co ciekawe, w Polsce przeczytać możecie też inne książki Karen Blixen powieść Niewinne Mścicielki, będącej historią dwóch dziewcząt, które znalazły schronienie w domu pewnego pastora i jego żony, a także uznawany za arcydzieło zbiór opowiadań Uczta Babette.   

Książkę Pożegnanie z Afryką kupić można poniżej:

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Pożegnanie z Afryką
Blixen Karen4
Okładka książki - Pożegnanie z Afryką

Jedna z najpiękniejszych książek o Afryce, z wyczuciem wydobywająca różnice między kulturą i naturą, obalająca obiegowe opinie i mity o prymitywizmie...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Autor
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje