Świat czyta Miłosza

Data: 2011-07-08 11:32:06 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Świat czyta Miłosza

Audiobooki z poezją Miłosza w dziesięciu wersjach językowych będą promować Polskę w czasie prezydencji w Radzie UE. Jeden z lektorów - pisarz niderlandzki Benno Barnard - opowiadał w Warszawie, jak w jego kraju jest odbierana twórczość polskiego noblisty

Niderlandzki twórca przyjechał do Warszawy na nagranie audiobooka, na którym znajdzie się piętnaście utworów Czesława Miłosza. W języku niderlandzkim będzie można usłyszeć m.in.: "Campo di Fiori", "Piosenkę o końcu świata", "Dar", "Spotkanie", "Pastele Degasa" i "Piękną Panią (z Traktatu teologicznego)".

Promujące twórczość Czesława Miłosza audiobooki są jednym z sześciu projektów Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011. Program pod hasłem "I, Culture" przygotowuje Instytut Adama Mickiewicza wspólnie z polskimi i zagranicznymi placówkami. Jak wyjaśniła menadżer programu, Olga Wysocka, będzie on realizowany w dziesięciu stolicach: Berlinie, Brukseli, Madrycie, Paryżu, Londynie, Moskwie, Mińsku, Kijowie, Tokio i Pekinie.

W ramach projektu ukaże się dziesięć wersji audiobooków z poezją Czesława Miłosza. Łącznie zostanie wydanych 250 tys. egzemplarzy. W każdej wersji językowej nagrany będzie nieco inny zestaw wierszy. Światowej sławy aktorzy, poeci, pisarze i znawcy twórczości Czesława Miłosza będą czytać jego wiersze w dziesięciu językach. Będą oni reprezentować kraje, w których zostanie zrealizowany projekt - powiedziała Wysocka.

Wspólnym mianownikiem projektu jest szata graficzna, audiobook będzie mieć tę samą okładkę we wszystkich dziesięciu stolicach - tłumaczyła menadżer. - Natomiast wybór wierszy jest dostosowywany do zainteresowań i potrzeb każdego z krajów, co czyni projekt bardziej atrakcyjnym - dodała.

Audiobook w języku niderlandzkim jest pierwszym z dziesięciu. Drugie nagranie odbędzie się w Madrycie. W języku hiszpańskim wiersze polskiego noblisty przeczyta m.in. Jose Luis Gomez - aktor znany z filmów Pedro Almodovara. Następnie audiobooki będą nagrywane prawdopodobnie w Berlinie, Londynie i Paryżu. Do współpracy zaproszono m.in. aktorów: Gerarda Depardieu z Francji i Stephane'a Fry'a z Wielkiej Brytanii. Zakończenie produkcji zaplanowano na lipiec tego roku.

W czasie polskiej prezydencji audiobook będzie dołączany do zagranicznych czasopism i wydań wierszy Czesława Miłosza.

Poeta i dziennikarz Benno Barnard (ur. 1954) przybliżył niderlandzkim czytelnikom twórczość Czesława Miłosza w książce "Poets of the Occident" ("Poeci Zachodu"). Wydana w 2006 roku praca stanowi zbiór esejów opisujących dziesięciu najważniejszych - zdaniem niderlandzkiego pisarza - europejskich poetów. Obok polskiego noblisty książka Barnarda opowiada o twórczości m.in. Paula Celana, Wystana Hugh Audena i Josifa Brodskiego.

Podczas środowego spotkania niderlandzki pisarz mówił, jak czytelnicy w Holandii i Belgii odbierają twórczość Miłosza. Barnard przyznał, że z powodu doświadczeń historycznych, które dzielą Polaków i mieszkańców zachodniej Europy, "istnieje ryzyko, że jego poezja w pewnej mierze nie będzie tam rozumiana". "Nie sposób zrozumieć Miłosza, o ile wcześniej nie pozna się historii Europy oraz wielu dylematów filozoficznych, które towarzyszą tej poezji" - zauważył Barnard.

Obok Czesława Miłosza, którego setna rocznica urodzin przypada w tym roku, w czasie polskiej prezydencji będzie promowana twórczość Karola Szymanowskiego i Stanisława Lema. W programie kulturalnym znalazły się także: "Przewodnik do Polaków" - cykl filmów dokumentalnych opowiadających o współczesnym polskim społeczeństwie, happening polegający na budowaniu ogromnej układanki z puzzli oraz koncerty zespołu "I, Culture Orchestra", w skład którego wejdą młodzi muzycy z Polski i krajów położonych na wschód od Unii Europejskiej.

Objęcie przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 1 lipca zainauguruje premiera opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.


(PAP)

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje