Szkoła życia – konkurs literacki Fundacji na rzecz Wielkich Historii

Data: 2021-06-10 11:13:39 Autor: Piotr Piekarski

Szkoła życia – to konkurs literacki o otwartej formule i ważnym społecznie temacie. Szkoła jako instytucja przeżywa dziś głęboki kryzys. Jednocześnie jest miejscem, gdzie młodzi ludzie spędzają okres dojrzewania, który jest jednym z najważniejszych i najsilniej przeżywanych momentów w naszym życiu.

Obrazek w treści

Organizując Szkołę życia stawiamy otwarte pytanie o to, gdzie i czego nauczyliśmy się, gdy dojrzewaliśmy, co miało na nas największy wpływ. Co się wydarzyło, co przeżyliśmy, kto sprawił, że dziś jesteśmy tym, kim jesteśmy. Jakie lekcje życia pobraliśmy jako nastolatkowie? - mówi Maciej Piwowarczuk – prezes Fundacji.

Gdzie w tym wszystkim było/ jest miejsce szkoły?

Konkurs jest projektem, do którego Fundacja zaprasza mieszkańców całej Polski. Starszych i młodszych, tych, którzy są w szkole i tych, którzy ten okres mają już za sobą. Fundacja zachęca do opisania i podzielenia się historiami z okresu dojrzewania. Na najbardziej inspirujące czekają atrakcyjne nagrody finansowe o łącznej puli 9 tys. oraz publikacja w formie książkowej.

Prace przyjmowane są do 30 września 2021r. w 3 kategoriach – Wawer (prace związane z jedną z dzielnic Warszawy), Debiut – prace autorów niepublikowanych wcześniej oraz w kategorii Otwartej. W konkursie mogą brać udział osoby, które ukończyły 14 lat. Wyniki zostaną ogłoszone 14.10.2021 r., w święto Komisji Edukacji Narodowej, czyli popularnie – Dzień Nauczyciela.

Prace konkursowe będą oceniane przez czteroosobowe Jury, w skład którego wchodzą Justyna Suchecka – dziennikarka, laureatka nagrody Grand Press, autorka książki „Young power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”; Paweł Goźliński (przewodniczący) – redaktor naczelny wydawnictwa Agora, współtwórca Instytutu Reportażu, redaktor i autor powieści; Norbert Szczepański – burmistrz dzielnicy Wawer oraz Maciej Piwowarczuk – prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Konkursowi będzie towarzyszyło wiele wydarzeń. O swoich Szkołach życia opowiedzą między innymi pisarze – Justyna Bargielska, Mikołaj Grynberg, Marcin Wicha. Będziemy dyskutować nie tylko o tym, co ciekawego przeżyliśmy w trakcie edukacji szkolnej i odebranych lekcjach życia. Do tej dyskusji zaprosimy nie tylko pisarzy, ale też nauczycieli, game changerów edukacyjnych oraz przedstawicieli instytucji działających w obszarze edukacji.

Organizatorem Szkoły życia - konkursu literackiego jest Fundacja na rzecz Wielkich Historii. Fundacja prowadzi programy edukacyjne, w których uczy historii przez jej doświadczenie. W codziennej pracy sięga po nowe technologie i angażujące narzędzia, odkrywając przeszłość na nowo. Działamy w całej Polsce, a na co dzień rezydujemy w Warszawie, w budynku pierwszej szkoły wzniesionej przez mieszkańców podwarszawskiego wówczas Wawra. Dziś w historycznym budynku Murowanki Fundacja kreuje programy i wydarzenia skierowane do wszystkich grup wiekowych w całej Polsce. Głęboko wierzymy – dodaje Piwowarczuk, - że każda historia jest użyteczna – nie tylko uczy, ale i pozwala rozwijać kluczowe kompetencje przyszłości.

Projekt jest finansowany ze środków Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy.

Więcej informacji  na szkola.zycia.org.pl

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Strażnik Klejnotu
Katarzyna Rygiel
Strażnik Klejnotu
Król Myszy
Zuzanna Orlińska
Król Myszy
Cienie Paryża
Paulina Kuzawińska
Cienie Paryża
Pokaż wszystkie recenzje