Czy w 2021 spotkamy się na targach książki?

Data: 2021-02-25 09:54:56 Autor: Patryk Obarski

Polska szykuje się na trzecią falę koronawirusa, tymczasem organizatorzy imprez literackich z nadzieją patrzą na nadchodzący rok. W planach jest organizacja imprez w całym kraju. 

Obrazek w treści 

Wczorajsza konferencja z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nie pozostawia złudzeń – Polacy muszą przygotowywać się na kolejną falę koronawirusa. Szczególnie niepokojące dla epidemiologów okazują się kolejne mutacje wirusa, a rząd rekomenduje noszenie maseczek chirurgicznych oraz posiadających filtry FFP2 i FFP3. 

Czytaj także: Kina otwarte od 12.02? Niestety nie wszystkie

W tym czasie organizatorzy licznych imprez kulturalnych planują nadchodzący rok. Początkowe zdejmowanie obostrzeń (m.in. otwarcie hoteli, teatrów i kin) oraz kalendarz szczepień pozwolił firmom eventowym na uwierzenie, że także ich biznesy zostaną odmrożone. 

Targi Książki w Warszawie pierwszą ogólnokrajową imprezą literacką 

Jedna z najważniejszych imprez literackich w kraju to organizowane dotychczas na Stadionie Narodowym Warszawskie Targi Książki. Do niedawna impreza prowadzona była przez spółkę Targi Książki w współpracy z operatorem Murator Expo, jednak od tego roku wprowadzone zostaną spore zmiany. 

Za organizację nowych Warszawskich Targów Książki (i innych imprez dotychczasowej spółki Targi Książki) odpowiedzialna będzie Fundacja Historia i Kultura. 5 lutego Fundacja opublikowała na swojej stronie internetowej harmonogram planowanych na bieżący rok imprez. 

Wśród nich pojawiły się Targi Książki w Warszawie, które będą pierwszą tak wielką imprezą literacką w Polsce w 2021. Dotychczas warszawskie targi odbywały się w ostatnich tygodniach maja, jednak tego roku impreza odbyć ma się w ciągu czterech dni – od 17 do 20 czerwca 2021. 

To jednak nie wszystko. W sierpniu fundacja planuje zorganizować wakacyjne plenery literackie. Pierwszy odbędzie się od 13 do 15 sierpnia w Gdyni, z kolei drugi z nich ma być zorganizowany od 27 do 29 sierpnia. We wrześniu – od 17.09 do 19.09 – w plenerze organizowanym w Ogrodzie Saskim kolejny raz udział wezmą także Warszawiacy. 

Po szpitalu będą targi 

Na literacką imprezę szykuje się także spółka Targi w Krakowie. Już kilka tygodni temu w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji pracownicy spółki Targi w Krakowie zapewniali, że liczą na rozwiązanie umowy z Wojewodą Małopolskim w sprawie wynajmu przestrzeni pod szpital tymczasowy na terenie hal expo na Galicyjskiej w Krakowie. Plan może się ziścić, bowiem wczoraj spółka podała datę tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki

W przeciwieństwie do targów w Warszawie, Targi Książki w Krakowie odbędą się tym razem nieco wcześniej niż zazwyczaj, bo od 14 do 17 października. Na ten moment nieznany jest gość honorowy targów (jest nim każdego roku jeden z krajów).

Czytaj także: W 2020 r. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odwołane! 

Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie ma być połączeniem tradycyjnych, znanych nam już targów z „działaniami online”. 

Katowice przed świętami

W listopadzie zorganizowane zostaną kolejne wydarzenia Fundacji Historia i Kultura. Od 12 do 14 listopada odbędą się Targi Książki w Katowicach. Katowickie targi mają długą historię – przed laty organizowane były przez spółkę Expo Silesia na terenie Spodka, później w Międzynarodowym Centrum Kongresowym targi moli książkowych organizowała spółka Targi Książki. 

Czytaj także: Murator Expo, organizator Warszawskich Targów Książki, wnioskuje o upadłość z powodu pandemii koronawirusa

Po rocznej przerwie (ostatnie Targi w Katowicach odbyły się w grudniu 2019 r.) impreza powróci, choć nie wiadomo wciąż, gdzie – czy na terenie MCK-u, gdzie obecnie również znajduje się szpital tymczasowy, czy w zupełnie innej lokalizacji. 

W listopadzie odbędzie się też znów impreza literacka w Warszawie. Tym razem chodzi o Targi Książki Historycznej. To wydarzenie zaplanowane zostało w terminie od 25 do 28 listopada. 

Czy będą targi w 2021? 

Chociaż plany organizatorów imprez są naprawdę ambitne, trzeba podejść do nich zdroworozsądkowo. Warto zauważyć, że rosnąca liczba dziennych zakażeń może spowodować nałożenie kolejnych obostrzeń przez rząd. 

Trudno zatem powiedzieć, czy w 2021 roku spotkamy się z wydawcami, pisarzami i dziennikarzami na targach, czy może – podobnie jak w minionym roku – ponownie zmuszeni zostaniemy do łączenia się z nimi przez internetowe komunikatory. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Pokaż wszystkie recenzje