Czy w 2021 spotkamy się na targach książki?

Data: 2021-02-25 09:54:56 Autor: Patryk Obarski

Polska szykuje się na trzecią falę koronawirusa, tymczasem organizatorzy imprez literackich z nadzieją patrzą na nadchodzący rok. W planach jest organizacja imprez w całym kraju. 

Obrazek w treści 

Wczorajsza konferencja z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nie pozostawia złudzeń – Polacy muszą przygotowywać się na kolejną falę koronawirusa. Szczególnie niepokojące dla epidemiologów okazują się kolejne mutacje wirusa, a rząd rekomenduje noszenie maseczek chirurgicznych oraz posiadających filtry FFP2 i FFP3. 

Czytaj także: Kina otwarte od 12.02? Niestety nie wszystkie

W tym czasie organizatorzy licznych imprez kulturalnych planują nadchodzący rok. Początkowe zdejmowanie obostrzeń (m.in. otwarcie hoteli, teatrów i kin) oraz kalendarz szczepień pozwolił firmom eventowym na uwierzenie, że także ich biznesy zostaną odmrożone. 

Targi Książki w Warszawie pierwszą ogólnokrajową imprezą literacką 

Jedna z najważniejszych imprez literackich w kraju to organizowane dotychczas na Stadionie Narodowym Warszawskie Targi Książki. Do niedawna impreza prowadzona była przez spółkę Targi Książki w współpracy z operatorem Murator Expo, jednak od tego roku wprowadzone zostaną spore zmiany. 

Za organizację nowych Warszawskich Targów Książki (i innych imprez dotychczasowej spółki Targi Książki) odpowiedzialna będzie Fundacja Historia i Kultura. 5 lutego Fundacja opublikowała na swojej stronie internetowej harmonogram planowanych na bieżący rok imprez. 

Wśród nich pojawiły się Targi Książki w Warszawie, które będą pierwszą tak wielką imprezą literacką w Polsce w 2021. Dotychczas warszawskie targi odbywały się w ostatnich tygodniach maja, jednak tego roku impreza odbyć ma się w ciągu czterech dni – od 17 do 20 czerwca 2021. 

To jednak nie wszystko. W sierpniu fundacja planuje zorganizować wakacyjne plenery literackie. Pierwszy odbędzie się od 13 do 15 sierpnia w Gdyni, z kolei drugi z nich ma być zorganizowany od 27 do 29 sierpnia. We wrześniu – od 17.09 do 19.09 – w plenerze organizowanym w Ogrodzie Saskim kolejny raz udział wezmą także Warszawiacy. 

Po szpitalu będą targi 

Na literacką imprezę szykuje się także spółka Targi w Krakowie. Już kilka tygodni temu w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji pracownicy spółki Targi w Krakowie zapewniali, że liczą na rozwiązanie umowy z Wojewodą Małopolskim w sprawie wynajmu przestrzeni pod szpital tymczasowy na terenie hal expo na Galicyjskiej w Krakowie. Plan może się ziścić, bowiem wczoraj spółka podała datę tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki

W przeciwieństwie do targów w Warszawie, Targi Książki w Krakowie odbędą się tym razem nieco wcześniej niż zazwyczaj, bo od 14 do 17 października. Na ten moment nieznany jest gość honorowy targów (jest nim każdego roku jeden z krajów).

Czytaj także: W 2020 r. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odwołane! 

Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie ma być połączeniem tradycyjnych, znanych nam już targów z „działaniami online”. 

Katowice przed świętami

W listopadzie zorganizowane zostaną kolejne wydarzenia Fundacji Historia i Kultura. Od 12 do 14 listopada odbędą się Targi Książki w Katowicach. Katowickie targi mają długą historię – przed laty organizowane były przez spółkę Expo Silesia na terenie Spodka, później w Międzynarodowym Centrum Kongresowym targi moli książkowych organizowała spółka Targi Książki. 

Czytaj także: Murator Expo, organizator Warszawskich Targów Książki, wnioskuje o upadłość z powodu pandemii koronawirusa

Po rocznej przerwie (ostatnie Targi w Katowicach odbyły się w grudniu 2019 r.) impreza powróci, choć nie wiadomo wciąż, gdzie – czy na terenie MCK-u, gdzie obecnie również znajduje się szpital tymczasowy, czy w zupełnie innej lokalizacji. 

W listopadzie odbędzie się też znów impreza literacka w Warszawie. Tym razem chodzi o Targi Książki Historycznej. To wydarzenie zaplanowane zostało w terminie od 25 do 28 listopada. 

Czy będą targi w 2021? 

Chociaż plany organizatorów imprez są naprawdę ambitne, trzeba podejść do nich zdroworozsądkowo. Warto zauważyć, że rosnąca liczba dziennych zakażeń może spowodować nałożenie kolejnych obostrzeń przez rząd. 

Trudno zatem powiedzieć, czy w 2021 roku spotkamy się z wydawcami, pisarzami i dziennikarzami na targach, czy może – podobnie jak w minionym roku – ponownie zmuszeni zostaniemy do łączenia się z nimi przez internetowe komunikatory. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Czerwona księżniczka
Sofka Zinovieff
Czerwona księżniczka
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Cóś
David Walliams
Cóś
Pokaż wszystkie recenzje