reklama

Czy w 2021 odbędą się targi książki? Organizatorzy mają taką nadzieję

Data: 2021-02-05 10:17:40 Autor: Patryk Obarski

2020 rok był trudnym czasem dla branży eventowej. Ucierpieli artyści, ale także firmy prowadzące konferencje oraz targi branżowe. W ubiegłym roku nie odbyły się także największe krajowe tragi książki. Czy w 2021 czeka nas ten sam los? 

Obrazek w treściPremier Mateusz Morawiecki na tererenie szpitala tymczasowego na PGE Narodowy / fot. materiały KPRM 

Nowy rok przyniósł nadzieje na znacznie lepszy, bezpieczniejszy rok. 2020 dał się we znaki nawet molom książkowym – odwołano największe krajowe imprezy związane z literaturą, a spotkania autorskie w głównej mierze przeniesione zostały do sieci. 

Nowy rok, chociaż zaczął się od Narodowej Kwarantanny i pierwszego masowego szczepienia Polaków, zapowiada się jednak nieco bardziej optymistycznie niż minione miesiące, a wielu przedsiębiorców liczy na jak najszybsze „odmrożenie” kolejnych gałęzi gospodarki. Powrotu do „normalności” pragną także organizatorzy konferencji i wydarzeń branżowych. 

Warszawskie Targi Książki w 2021

Kilka tygodni temu informację o planowanych targach podała Fundacja Historia i Kultura, która od bieżącego roku zajmować się będzie organizacją i przeprowadzaniem Warszawskich Targów Książki. Do tej pory za organizację wydarzenia odpowiedzialna była spółka Targi Książki współpracująca z operatorem Murator Expo, który w pierwszej połowie 2020 ogłosił likwidację. Nowa odsłona warszawskich targów planowana jest na czerwiec bieżącego roku (targi w Warszawie z reguły organizowane były w okolicach maja).

Czytaj także: Murator Expo, organizator Warszawskich Targów Książki, wnioskuje o upadłość z powodu pandemii koronawirusa

Od kilku lat warszawskie targi organizowane były na terenie Stadionu Narodowego. Miejsce to obecnie jednak zajęte jest przez szpital tymczasowy i prawdopodobnie nie zmieni się to w najbliższym czasie. Z tej przyczyny organizatorzy targów zmuszeni zostali do znalezienia nowego miejsca na organizację wydarzenia. Prawdopodobnie Warszawskie Targi Książki w 2021 odbędą się na terenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, podobnie jak miało miejsce zanim targi przeniesiono na warszawski stadion. 

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie w 2021 – co dalej z targami? 

Inaczej wygląda sprawa z Targami Książki w Krakowie, które również w minionym roku nie odbyły się z powodu obostrzeń pandemicznych, chociaż organizator imprezy niemal do samego końca miał nadzieję na organizację wydarzenia w kompleksie na Galicyjskiej w Krakowie. 

Czytaj także: Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odwołane! 

Obecnie na terenie centrum kongresowego – podobnie jak w Warszawie – utworzony jest szpital tymczasowy. Spółka Targi w Krakowie liczy jednak na rozwiązanie umowy z Wojewodą Małopolskim w kwietniu, by już latem na terenie kompleksu mogły odbyć się pierwsze wydarzenia. 

Umowa pomiędzy Targami w Krakowie a Wojewodą Małopolski obowiązuje do 23 kwietnia br. i na razie nie jest przewidywane jej przedłużenie. Szpital tymczasowy od momentu jego uruchomienia jest pasywny – nie było tu żadnych pacjentów, obecnie funkcjonuje jako punkt szczepień

– mówi nam Katarzyna Mussur-Serafin, kierownik działu promocji spółki Targi w Krakowie. 

Mussur-Serafin dodaje, że spółka czeka na „odmrożenie branży” i liczy na to, że jesienią odbędą się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Wstępnie spółka planuje organizację swojego książkowego wydarzenia w dniach od 14 do 17 października 2021 r. 

Łącznie w minionym roku wybudowano w Polsce 20 szpitali tymczasowych. Koszt adaptacji i najmu hal wyniósł 536 milionów złotych, z czego 18 milionów kosztowała  adaptacja Stadionu Narodowego na Szpital Narodowy. Tymczasowy szpital na stadionie w Warszawie od początku listopada przyjął ponad 500 pacjentów. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.