Czy w 2021 odbędą się targi książki? Organizatorzy mają taką nadzieję

Data: 2021-02-05 10:17:40 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

2020 rok był trudnym czasem dla branży eventowej. Ucierpieli artyści, ale także firmy prowadzące konferencje oraz targi branżowe. W ubiegłym roku nie odbyły się także największe krajowe tragi książki. Czy w 2021 czeka nas ten sam los? 

Obrazek w treściPremier Mateusz Morawiecki na tererenie szpitala tymczasowego na PGE Narodowy / fot. materiały KPRM 

Nowy rok przyniósł nadzieje na znacznie lepszy, bezpieczniejszy rok. 2020 dał się we znaki nawet molom książkowym – odwołano największe krajowe imprezy związane z literaturą, a spotkania autorskie w głównej mierze przeniesione zostały do sieci. 

Nowy rok, chociaż zaczął się od Narodowej Kwarantanny i pierwszego masowego szczepienia Polaków, zapowiada się jednak nieco bardziej optymistycznie niż minione miesiące, a wielu przedsiębiorców liczy na jak najszybsze „odmrożenie” kolejnych gałęzi gospodarki. Powrotu do „normalności” pragną także organizatorzy konferencji i wydarzeń branżowych. 

Warszawskie Targi Książki w 2021

Kilka tygodni temu informację o planowanych targach podała Fundacja Historia i Kultura, która od bieżącego roku zajmować się będzie organizacją i przeprowadzaniem Warszawskich Targów Książki. Do tej pory za organizację wydarzenia odpowiedzialna była spółka Targi Książki współpracująca z operatorem Murator Expo, który w pierwszej połowie 2020 ogłosił likwidację. Nowa odsłona warszawskich targów planowana jest na czerwiec bieżącego roku (targi w Warszawie z reguły organizowane były w okolicach maja).

Czytaj także: Murator Expo, organizator Warszawskich Targów Książki, wnioskuje o upadłość z powodu pandemii koronawirusa

Od kilku lat warszawskie targi organizowane były na terenie Stadionu Narodowego. Miejsce to obecnie jednak zajęte jest przez szpital tymczasowy i prawdopodobnie nie zmieni się to w najbliższym czasie. Z tej przyczyny organizatorzy targów zmuszeni zostali do znalezienia nowego miejsca na organizację wydarzenia. Prawdopodobnie Warszawskie Targi Książki w 2021 odbędą się na terenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, podobnie jak miało miejsce zanim targi przeniesiono na warszawski stadion. 

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie w 2021 – co dalej z targami? 

Inaczej wygląda sprawa z Targami Książki w Krakowie, które również w minionym roku nie odbyły się z powodu obostrzeń pandemicznych, chociaż organizator imprezy niemal do samego końca miał nadzieję na organizację wydarzenia w kompleksie na Galicyjskiej w Krakowie. 

Czytaj także: Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odwołane! 

Obecnie na terenie centrum kongresowego – podobnie jak w Warszawie – utworzony jest szpital tymczasowy. Spółka Targi w Krakowie liczy jednak na rozwiązanie umowy z Wojewodą Małopolskim w kwietniu, by już latem na terenie kompleksu mogły odbyć się pierwsze wydarzenia. 

Umowa pomiędzy Targami w Krakowie a Wojewodą Małopolski obowiązuje do 23 kwietnia br. i na razie nie jest przewidywane jej przedłużenie. Szpital tymczasowy od momentu jego uruchomienia jest pasywny – nie było tu żadnych pacjentów, obecnie funkcjonuje jako punkt szczepień

– mówi nam Katarzyna Mussur-Serafin, kierownik działu promocji spółki Targi w Krakowie. 

Mussur-Serafin dodaje, że spółka czeka na „odmrożenie branży” i liczy na to, że jesienią odbędą się Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Wstępnie spółka planuje organizację swojego książkowego wydarzenia w dniach od 14 do 17 października 2021 r. 

Łącznie w minionym roku wybudowano w Polsce 20 szpitali tymczasowych. Koszt adaptacji i najmu hal wyniósł 536 milionów złotych, z czego 18 milionów kosztowała  adaptacja Stadionu Narodowego na Szpital Narodowy. Tymczasowy szpital na stadionie w Warszawie od początku listopada przyjął ponad 500 pacjentów. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Hotel spełnionych marzeń
Justyna Drzewicka
Hotel spełnionych marzeń
Moc Amelki
Barbara Gawryluk
Moc Amelki
Pokaż wszystkie recenzje