Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odwołane! 

Data: 2020-10-05 10:43:41 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Pomimo początkowych zapowiedzi, organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zdecydowali się zrezygnować z organizacji tegorocznej imprezy. 

Obrazek w treści Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odwołane!  [jpg] 

Pierwsze informacje odwołaniu tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie pojawiły się nieoficjalnie w sieci już pod koniec zeszłego tygodnia. Wówczas – pomimo pytań czytelników – organizatorzy książkowej imprezy nie odnieśli się do sprawy. 

W poniedziałkowym oświadczeniu spółka Targi w Krakowie odpowiedzialna za organizację targów książki poinformowała, że ze względów bezpieczeństwa rezygnuje z przeprowadzenia imprezy w tym roku. 

W tym roku, po raz pierwszy w historii wydarzenia, Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie się nie odbędą. Była to trudna decyzja, tym bardziej, że od 1997 roku ostatni weekend października w Krakowie zawsze przebiegał pod znakiem literatury. Jest nam bardzo przykro, że czytelnicy nie będą mogli spotkać się z pisarzami, których tak licznie na swoje stoiska zapraszali wydawcy, a na literackiej mapie spotkań nagle zabraknie miejsca, które łączyło wszystkich „ludzi książki” – pisarzy, księgarzy, tłumaczy, ilustratorów, bibliotekarzy, edytorów…

Rosnąca fala zachorowań, lęk przed chorobą czy tylko potencjalną prewencyjną kwarantanną spowodował rezygnację wielu wydawców i autorów z udziału w targach. Mimo iż od lipca w kraju, w Krakowie i w EXPO Kraków z powodzeniem odbywają się imprezy targowe w nowym reżimie sanitarnym, lęk przed wirusem zwyciężył. Wzrastająca liczba zachorowań w Małopolsce, ilość „żółtych” i „czerwonych” miejsc na mapie Polski również budzi u wielu osób niepokój. Z pewnością obecna sytuacja nie pozwoliłaby na organizację Targów w takim kształcie, jaki wszyscy znamy ani na realizację wszystkich pomysłów, zaplanowanych na ten rok.
 
Z dużym żalem musieliśmy podjąć taką decyzję, wiedząc, że rozczarujemy wielu fanów książek, którzy niecierpliwie czekali na możliwość kupienia biletu wstępu. Przepraszamy za to rozczarowanie. Postaramy się, aby niektóre planowane podczas tarów wydarzenia, debaty czy spotkania odbyły się wirtualnie, w tym m.in. przyznanie Nagrody w Konkursie im. Jana Długosza. Przede wszystkim jednak chcemy wrócić za rok – z rozmachem i z nowymi pomysłami.

Jeszcze kilka dni temu na stronie Targów Książki w Krakowie oraz na profilu na Facebooku organizatorzy informowali, że ich impreza jest bezpieczna. Jako przykład podawano wówczas inne targi branżowe zorganizowane w ostatnim okresie przez spółkę – Targi Opakowań Packaging Innovations. Co jednak ciekawe, targi opakowań odbyły się nie na terenie krakowskich hal Expo Kraków, ale w centrum EXPO XXI Warszawa. 

Czytaj także: Targi Książki w Białymstoku odwołane

Wcześniej informowano, że tegoroczna impreza książkowa przeprowadzona zostanie w ramach nowej formuły i targi będą „edycją specjalną”. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Wystawcy mieli zmieścić się na trenie hali Wisła, z kolei w drugiej z hal targowych zlokalizowana miała być scena na spotkania z pisarzami oraz sporo wolnej przestrzeni, dzięki której zachowany byłby dystans społeczny. Czytelnicy wchodziliby też na teren Expo Kraków w sesjach godzinowych po uprzednim zakupie biletów, a autorzy podpisywaliby książki w specjalnych strefach autorskich - czytelnika i autora dzieliłaby ścianka z pleksi. 

Czytaj także: Warszawskie Targi Książki 2020 odwołane!

Pod koniec września spółka Targi w Krakowie zdecydowała się odwołać inną swoją imprezę – targi stomatologiczne. W maju nie odbyły się organizowane przez Murator Expo Warszawskie Targi Książki, odwołana wydaje się być także impreza w Katowicach – Śląskie Targi Książki. Jedne z największych targów branżowych w Europie – Targi Książki we Frankfurcie – zdecydowały się zorganizować targi w postaci wirtualnej, a niektóre spotkania i akcje rozproszyć w poszczególnych lokalach miasta. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Pokaż wszystkie recenzje