Murator Expo, organizator Warszawskich Targów Książki, wnioskuje o upadłość z powodu pandemii koronawirusa

Data: 2020-05-18 17:42:18 Autor: Piotr Piekarski

Jak czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej, firma Murator Expo, organizator wykonawczy między innymi Warszawskich Targów Książki czy Pleneru Czytelniczego w Gdyni, złożył wniosek o upadłość. Powodem jest brak możliwości prowadzenia działalności targowej w warunkach epidemii. 

Zarząd Murator EXPO Sp. z o.o. podjął decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Powodem jest obecna sytuacja finansowa firmy oraz brak możliwości prowadzenia działalności targowej w wyniku ograniczeń wprowadzonych przez Ministra Zdrowia w dniu 13 marca 2020 roku w związku z epidemią koronawirusa – czytamy w oświadczeniu.

Murator EXPO był m.in. organizatorem targów Nowy dom, Nowe mieszkanie, wydawcą miesięcznika „Żagle”, jak również organizatorem wykonawczym dużych imprez targowych, pracującym na zlecenie innych firm.

Tak właśnie było w przypadku Warszawskich Targów Książki, które Murator EXPO organizował na zlecenie zawiązanej przez wydawców spółki Targi Książki, a także na przykład Śląskich Targów Książki, które odbywały się jesienią/zimą w Katowicach. Jak uzasadniają władze firmy, ze względu na niepewność związaną z epidemią koronawirusa, firma musiała odwołać tegoroczną edycję Warszawskich Targów Książki, nie może także przygotowywać planowanych na wakacje czy na jesień kolejnych imprez. Niepewny jest też los imprez masowych w 2021 roku. Dlatego właśnie władze Muratora złożyły wniosek o upadłość w sądzie.

– Spółka Targi Książki, będąca pomysłodawcą i głównym organizatorem Warszawskich Targów Książki, nie jest w żaden sposób zagrożona i działa normalnie. W chwili obecnej zastanawiamy się nad najlepszą formą organizacji Warszawskich Targów Książki w 2021 roku – tak, by czytelnicy, wydawcy i autorzy jak najszybciej zapomnieli o pandemii – mówi Rafał Skąpski, prezes Zarządu Targi Książki sp. z o.o.  

– Warszawskie Targi Książki zorganizowane zostały z inicjatywy wydawców, firma Murator Expo pełniła funkcję operatora, organizatora wykonawczego i choć bardzo cenimy sobie tę współpracę, decyzja o likwidacji Muratora nie wpływa w żaden sposób na nasze plany odnośnie do kolejnych edycji targów – mówi Sonia Draga, prezes Grupy Wydawniczej Sonia Draga, należąca do zarządu spółki Targi Książki. – Pracujemy już nad organizacją przyszłorocznej edycji Warszawskich Targów Książki i myślimy nad tym, by – jeśli będzie taka możliwość, kiedy ustanie epidemia – zaprosić czytelników na jakąś książkową imprezę jeszcze w tym roku.  

Niepewna jest w tym roku organizacja Śląskich Targów Książki, a także innych imprez organizowanych przy udziale firmy Murator Expo (m.in. Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni) – przede wszystkim z uwagi na to, że nie wiadomo, czy w okresie jesienno-zimowym będzie istniała możliwość organizowania w Polsce imprez masowych. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Wędrówka
Anna Onichimowska
Wędrówka
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Pokaż wszystkie recenzje