Murator Expo, organizator Warszawskich Targów Książki, wnioskuje o upadłość z powodu pandemii koronawirusa

Data: 2020-05-18 17:42:18 Autor: Piotr Piekarski

Jak czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej, firma Murator Expo, organizator wykonawczy między innymi Warszawskich Targów Książki czy Pleneru Czytelniczego w Gdyni, złożył wniosek o upadłość. Powodem jest brak możliwości prowadzenia działalności targowej w warunkach epidemii. 

Zarząd Murator EXPO Sp. z o.o. podjął decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Powodem jest obecna sytuacja finansowa firmy oraz brak możliwości prowadzenia działalności targowej w wyniku ograniczeń wprowadzonych przez Ministra Zdrowia w dniu 13 marca 2020 roku w związku z epidemią koronawirusa – czytamy w oświadczeniu.

Murator EXPO był m.in. organizatorem targów Nowy dom, Nowe mieszkanie, wydawcą miesięcznika „Żagle”, jak również organizatorem wykonawczym dużych imprez targowych, pracującym na zlecenie innych firm.

Tak właśnie było w przypadku Warszawskich Targów Książki, które Murator EXPO organizował na zlecenie zawiązanej przez wydawców spółki Targi Książki, a także na przykład Śląskich Targów Książki, które odbywały się jesienią/zimą w Katowicach. Jak uzasadniają władze firmy, ze względu na niepewność związaną z epidemią koronawirusa, firma musiała odwołać tegoroczną edycję Warszawskich Targów Książki, nie może także przygotowywać planowanych na wakacje czy na jesień kolejnych imprez. Niepewny jest też los imprez masowych w 2021 roku. Dlatego właśnie władze Muratora złożyły wniosek o upadłość w sądzie.

– Spółka Targi Książki, będąca pomysłodawcą i głównym organizatorem Warszawskich Targów Książki, nie jest w żaden sposób zagrożona i działa normalnie. W chwili obecnej zastanawiamy się nad najlepszą formą organizacji Warszawskich Targów Książki w 2021 roku – tak, by czytelnicy, wydawcy i autorzy jak najszybciej zapomnieli o pandemii – mówi Rafał Skąpski, prezes Zarządu Targi Książki sp. z o.o.  

– Warszawskie Targi Książki zorganizowane zostały z inicjatywy wydawców, firma Murator Expo pełniła funkcję operatora, organizatora wykonawczego i choć bardzo cenimy sobie tę współpracę, decyzja o likwidacji Muratora nie wpływa w żaden sposób na nasze plany odnośnie do kolejnych edycji targów – mówi Sonia Draga, prezes Grupy Wydawniczej Sonia Draga, należąca do zarządu spółki Targi Książki. – Pracujemy już nad organizacją przyszłorocznej edycji Warszawskich Targów Książki i myślimy nad tym, by – jeśli będzie taka możliwość, kiedy ustanie epidemia – zaprosić czytelników na jakąś książkową imprezę jeszcze w tym roku.  

Niepewna jest w tym roku organizacja Śląskich Targów Książki, a także innych imprez organizowanych przy udziale firmy Murator Expo (m.in. Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni) – przede wszystkim z uwagi na to, że nie wiadomo, czy w okresie jesienno-zimowym będzie istniała możliwość organizowania w Polsce imprez masowych. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje